Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
  [obiektyw] Sigma 17-70 F2.8-4.5 widziana jako F3.5-4.5
Witam.

Mam sobie K10D i Sigmę 17-70 F2.8-4.5. Wcześniej nie miałem z tym duetem większych problemów, ale ostatnio zauważyłem, że nie jestem już w stanie ustawić przesłony 2.8 - minimalna jaką mogę wybrać, to 3.5. Przecierałem styki w body i na obiektywie, ale nic to nie dało. Nie kojarzę też żadnych poważnych przeciążeń i upadków sprzętu.

Czy można bez wysyłania do serwisu stwierdzić po której stronie leży wina i ewentualnie samemu coś naprawić?

Dość dziwna sprawa.
 

JackDeJack  Dołączył: 21 Gru 2007
Marooned napisał/a:
Czy można bez wysyłania do serwisu stwierdzić po której stronie leży wina
Podpiać szkło do innego body :idea:
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Możliwe że stało się coś z enkoderem ogniskowej. Obiektyw przekazuje do korpusu informacje o maksymalnej możliwej przysłonie w zależności od ustawionej ogniskowej. Gdyby się enkoder uszkodził mogą być takie objawy. Aby to sprawdzić ustaw obiektyw na 17mm, pstryknij zdjęcie i sprawdź w Exifie jaka jest ogniskowa.
 

Mathis  Dołączył: 26 Mar 2008
Marooned, a czy przesłona jest otwarta? Czy się przymyka?
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
JackDeJack, jutro się przekonam
ZbyszekB, EXIF pokazuje f/3.5 (bo i nie mogę niższego ustawić tak czy siak)
Mathis, poza przesunięciem minimalnej wartości reszta wydaje się działać prawidłowo

dzięki
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
Marooned, ale sprawdź w EXIFie ogniskową a nie przysłonę.
Taj jak pisze ZbyszekB, - ustaw 17mm, zrób zdjęcie i zobacz jaka jest ogniskowa w EXIFie.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
:shock:

rzeczywiście, coś nie halo
przy 17mm mam
ogniskowa: 23mm
ekwiwalent: 34mm

przy 70mm mam
ogniskowa: 53mm
ekwiwalent: 79mm

[edited]
podpiąłem 70-300 i tu w EXIF skrajne informacje są prawidłowe, więc mogę wykluczyć uszkodzenie puszki
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
no i to jest przyczyna, uszkodzony obiektyw - przekazuje do body niewłaściwą ogniskową i co za tym idzie - niewłaściwą przysłonę, która od ogniskowej zależy.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Hmm, pozostaje wysyłka de serwisu? Obiektyw kupiony dobre 5 lat temu w USA, więc zostaje płatny lokalny. Mamy coś w Poznaniu by nie bawić się w wysyłkę?
 
gilby  Dołączył: 28 Lut 2007
czy ja wiem, czy warto? Jeśli jesteś wstanie znieść, że aparat pokazuje 3.5 zamiast 2.8, to olej i fotografuj dalej.

Wydaje mi się, że mimo że widzisz f3.5 to rzeczywiście jest f2.8.

A jak musisz zanieść do serwisu, to masz szczęście, bo super specjalista od obiektywów mieszka na Górczynie.

http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=10750
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Fakt, nie ciąży mi to wielce, ale jeśli okaże się, że naprawa jest tania, to rozważę.

Dzięki za namierzenie wady.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jeśli używasz z lampą z PTTL to niewłaściwe wskazywanie ogniskowej to problem.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Póki co mam tylko chińskiego manuala.

Obiektyw swoje przeszedł. Burza piaskowa (3 lata piasek chrzęścił - co ciekawe, jak w końcu przestał, to wtedy zauważyłem nieprawidłowości z przesłoną), upadek na beton z ponad metra (2 lata temu). Widać włączyło to bombę zegarową i w końcu się obraził.
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
pamiętaj, że oprócz pTTL to jeszcze stabilizacja obrazu może niepoprawnie działać, więc lepiej profilaktycznie wyłączyć
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
Ogniskowa obiektywu jest wykorzystywana przez stabilizację, pTTL a także przez AFa. System AF wykorzystuje także informację o przysłonie. Z tych powodów lepiej jednak naprawić ten obiektyw. ;-)
 

DarekK  Dołączył: 05 Lut 2008
Mam taki problem z zestawem K20D i Sigmą APO macro 2.8/180.
Prawdopodobnie coś nie styka (ciężar obiektywu). Jeżeli docisnę obiektyw do korpusu minimalna przysłona jaką mogę ustawić to 2.8. Jeżeli tego nie robię to powstaje jakiś luz i automatycznie przeskakuje na 4. Próba zmiany pokrętłem nic nie daje, pomaga tylko docisk do korpusu.

[ Dodano: 2011-10-20, 10:45 ]
Czyszczenie styków nie pomaga.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
To z moją Sigmą 70-300 tak miałem, że czasem była widziana jako manual, trzeba było docisnąć by się połączył.

A główny bohater wątku został sprawdzony w body Jimmy'ego i zachował się tak samo, więc już ewidentnie obiektyw.
 

DarekK  Dołączył: 05 Lut 2008
Marooned napisał/a:
czasem była widziana jako manual, trzeba było docisnąć by się połączył.

Nie w tym problem. Automatyka działa bez dociskania obiektywu od przysłony 4. Na innym korpusie (nowy K5) od 2.8.
 

Marooned  Dołączył: 14 Paź 2006
Prosił, prosił i wyprosił.
Wczoraj - przy zwyczajnym pstrykaniu imprezowym - obiektyw odmówił posłuszeństwa i zablokował się mechanicznie. Ogniskową można zmieniać obecnie tylko między 35 a 50mm.

Pora zadzwonić do Pana Szczepana.

[ Dodano: 2011-11-30, 15:33 ]
*gulp*
Pan Szczepan:
1) nie ma części do takiego obiektywu
2) najszybciej mógłby zajrzeć do niego w lutym 2012

W związku z tym pytanie: jakiś inny lokalny godny polecenia guru? Trochę głupio zostać na Święta bez głównego obiektywu...

[ Dodano: 2011-12-05, 12:51 ]
Ostatnia aktualizacja [jeśli kogoś to zainteresuje].
Obiektyw sam rozkręciłem, musiałem do tego rozwiercić 6 śrubek, bo się mocno zapiekły. Naprawiłem zarówno blokadę mechaniczną (poluzowana śrubka) jak i błędnie przekazywaną przysłonę i ogniskową - ślizgi enkodera pozaginane/złamane. To już wiem co tak cykało przy zmianie ogniskowej od 4 lat - a myślałem, że to piasek po burzy piaskowej pod piramidami.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach