Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Obiektyw na basen
Zastanawiam się nad obiektywem na basen... Zdjęcia z trybun, nie z wody. Na razie używam 50/1.7 - dobry, bo mały i jasny, a ja nie lubię wychodzić powyżej ISO 1600.
Niestety czasami jest za krótki. DA 300/4 jest już za długi, DA 55-300 - za ciemny... i tak się zastanawiam nad taką listą:
DA 70/2.4
Sigma 70/2.8
Tamron 90/2.8
FA 100/2.8
DA 50-135/2.8 - AF chyba zawodny, optycznie "nieidealny"
Tamron 70-200/2.8 - podobno AF "nie do sportu"
D FA 70-210/4 - drogi i już jednak ciemny...

Jakieś doświadczenia, pomysły, porady?
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Czy musi to być szkło pod pentaksa? :P
Jeśli masz APS-C, to do rozważenia jest jeszcze Sigma 50-150 f/2.8 HSM. Tylko trzeba na nią u nas polować, rzadki obiekt. Mogę na PW podesłać link do sprawdzonego źródła, gdzie jest dostępna od ręki w Europie.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
DFA 70-210f4 za ciemny, a DA 300f4 tylko za długi... ;-)
DFA jest bardzo fajny, nie za duży i ciężki, jakość fotek i kultura pracy AF bez zarzutu - z tym że testowane rok temu w Cisnej, w zestawie z K-3v3. Jedno i drugie pożyczone z Ricoha, więc nawet żadnych kalibracji nie robiłem. Nie wiem czy już się trafia w drugim obiegu, ale w Fotoplusie jest jakaś promocja.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
allthatshewants napisał/a:
Mogę na PW podesłać link do sprawdzonego źródła, gdzie jest dostępna od ręki w Europie.


Poproszę :) Zobaczymy czy mnie stać.


greentrek, właśnie w lipcu jadę do Cisnej :-D , ale nie mam K3 III :-(

A co sądzicie o wymienionych stałkach?
 
allthatshewants  Dołączył: 05 Cze 2017
Kuba Nowak napisał/a:
Poproszę :) Zobaczymy czy mnie stać.

cena to jakieś 1.400 zł. Także myślę, że dość dobra oferta. Wysyłam Ci link w PW.

co do Tamrona 90, miałem. Na pewno nadaje się do mniej dynamicznych scen, np. makro ;)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kuba Nowak, a rozważałeś 200/2.8 w wersji FA lub DA?
Mając podobny dylemat, na początek zrobiłbym test na 55-300, żeby zobaczyć jakie ogniskowe wyjdą...

p.s. Co do używanych - mam grip do K-5 i HD DA 55-300 z berlińskiego MPB. Przesyłka trochę droga, poza tym wszystko spoko. I miewają rzeczy niedostępne na polskich portalach.
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
F lub FA 135/2.8? Używałem z K-5 i byłem bardzo zadowolony. AF śmigał aż miło (w przeciwieństwie do szkiełek macro, gdzie jest wooooooolno). Było głośno, ale cóż, śrubokręt...

Albo używane m.zuiko 75/1.8 z jakimś fajnym korpusikiem :mrgreen:
 

action01  Dołączył: 22 Maj 2008
Re: Obiektyw na basen
Kuba Nowak napisał/a:

DA 50-135/2.8 - AF chyba zawodny, optycznie "nieidealny"

Mam od nowości ponad 14 lat żadnej awarii, ostry od 2,8 jestem bardzo zadowolony. Na af nie narzekam - potrafię zrobić nim foty lotnicze to myślę że na basen sie nada. Gdybym miał odchudzić moją kolekcję szkieł to ten został by na pewno.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Paffcio napisał/a:
F lub FA 135/2.8? Używałem z K-5 i byłem bardzo zadowolony. AF śmigał aż miło (w przeciwieństwie do szkiełek macro, gdzie jest wooooooolno). Było głośno, ale cóż, śrubokręt...


Na basenie taki hałas nie jest problemem :mrgreen:
Czy ja dobrze rozumiem, że każdy obiektyw macro będzie miał wolny AF?... i np. ogranicznik w starszej 100-ce pentax'a nie pomoże?
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Ryszard napisał/a:
Kuba Nowak, a rozważałeś 200/2.8 w wersji FA lub DA?

Jeśli stałka, to na pewno krótsza, no i darmowa nie jest ;-)
 
Paffcio  Dołączył: 29 Maj 2006
Kuba Nowak napisał/a:
Paffcio napisał/a:
F lub FA 135/2.8? Używałem z K-5 i byłem bardzo zadowolony. AF śmigał aż miło (w przeciwieństwie do szkiełek macro, gdzie jest wooooooolno). Było głośno, ale cóż, śrubokręt...


Na basenie taki hałas nie jest problemem :mrgreen:
Czy ja dobrze rozumiem, że każdy obiektyw macro będzie miał wolny AF?... i np. ogranicznik w starszej 100-ce pentax'a nie pomoże?


Szkła makro mają między skrajnymi odległościami (min i max) duży kąt obrotu pierścienia ostrości i dlatego są wolne (przynajmniej te w Pentaxie), ale faktycznie ten starszy FA100 ma ogranicznik, więc powinien dać radę.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Paffcio napisał/a:
ten starszy FA100 ma ogranicznik

W całym zakresie ma kąt obrotu ponad 300 stopni, z limiterem około 80.

 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Kuba Nowak napisał/a:
no i darmowa nie jest ;-)
Za darmo, to wiesz, co można dostać ;-)
plwk napisał/a:
kąt obrotu ponad 300 stopni, z limiterem około 80
Wydaje mi się, że w moim Tamronie 90mm limiter pozwala na dużo większy zakres obrotu.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Aktualnie miotam się między Sigmą 50-150, DA 50-135 i FA 100... Na ebay'u jest taka 100-ka za 630 zł z przesyłką, ale nie wiem jak to jest z cłami z Japonii.
Głupie to hobby - człowiek sobie coś upieprzy w głowie i trzeba pieniądze wydawać :evil:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Kuba Nowak napisał/a:
ale nie wiem jak to jest z cłami z Japonii

Przy tej wartości bez cła.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Trzeba się za to przygotować na 23%-owy VAT.
Tak, przekraczając granicę stary obiektyw generuje wartość dodaną :lol:
 

Samp  Dołączył: 23 Kwi 2006
Moją pierwszą myślą był DA* 50-135. :-D Może nie zrobi się nim super zbliżeń, ale jest uniwersalny, ma światło f/2.8 no i uszczelnienia. Posiadałem, też byłem bardzo zadowolony – najmniejszych zastrzeżeń co do obrazu czy jakości wykonania. SDM działał bez najmniejszego problemu (kupiony 2008, sprzedany 2022). Nie sprzedawałbym, gdyby nie brak kompatybilności z FF. On ładnie popracuje na AF-S, ponadto ma QSF.

FA100 mm myślę, że będzie niezbyt uniwersalny. Gdybyś nastawiał się głownie na portrety, byłby super. Ale w warunkach reporterskich/basenowych ja stawiałbym na zoomy jednak.
 
Kot72  Dołączył: 15 Paź 2014
Kuba Nowak, 630 zł za FA 100 to okazja o ile jest sprawny i nie wymaga czyszczenia . Posiadam ten obiektyw . Na pewno jest ostry od F 2.8 . Wcale nie jest jakoś szczególnie powolny . Tyle że to ciężki klocek .
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Kot72 napisał/a:
FA 100 . Tyle że to ciężki klocek .


Rzeczywiście ! Ale się zdziwiłem. DA 50-135 jest niewiele cięższy.
Ciekawe, że reszta 100-ek Pentaksa waży poniżej 400 g... to ta dźwignia limitera waży ćwierć kilo? ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
FA 100, ta gładka czarna tuba? Prawda, konkret jest!
Dlatego skończyłem z Tamronem 90/2.8.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach