motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
jaki niskobudzetowy komp do obrabiania zdjec?
Jako ze moj wiekowy laptop zaczal mnie juz wkurzac, szukam jakiegos taniego stacjonarnego zamiennika cena: jak najmniejsza (powiedzmy zeby w 300zł sie wyrobic) obudowe i tasmy mam dyski jakies tez na poczatek wystarcza, wiec szukam wlasciwie plyty z prockiem+RAM+karta graficzna+zasilacz

Wpadlo mi w oko cos takiego:
http://allegro.pl/item746...went_gw_fv.html
czy ten sprzet warty jest tej kasy? i czy to dobry wybor w tej cenie?

zaznaczam ze srednio znam sie na kompach wiec jak do glupiego do mnie rozmawiajcie ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Wzialbym cos NOWSZEGO . Niestety forsiakow zostalo by Ci tylko na 1GB RAMu .
Podany przez Ciebie zestaw, nie jest zly -ale troche " malorozwojowy" ;) .No i procek to taki maly piekarnik.
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
a ta zintegrowana karta w twoim zestawie to da rade mniej wiecej czy cos trzebaby dokoptowac?

bo jakby mogla zostac to jeszcze zasilacz i 1GB ramu i mozna odpalac, czy o czyms jeszcze zapomnialem?

i moze lepiej doplacic jeszcze 10zł i miec cos mini wiekszego?
http://allegro.pl/item746...sor_okazja.html
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Szybkosc obrobki fotek nie zalezy od karty graficznej.
Wazna jest predkosc procka, wielkosc i predkosc pamiec RAM, szybkosc twardego dysku ( tu mozesz miec klopot jesli masz dysk na "szeroka" tasme ATA , bo nowsze konstrukcje maja tylko jedno zlacze IDE, a zapewne podepniesz do niego jeszcze naped CD/DVD RW . Jesli masz wiecej dyskow na "szeroka tasme" bedzie jeszcze wiekszy klopot.
Tak naprawde powinnismy zaczac od zasilacza -bo to podstawa " bezpiecznego" ;) kompa. Wiec musisz sie liczyc z ~100zl za COS TAKIEGO .
Wiec moze Twoj zestaw faktycznie pod wzgledem finansowym bedzie dobrym wyborem ( TU jest ta sama plyta z troche szybszym prockeim.
Pamiec RAM- minimium to 1GB (dla Windowsa XP), Vista jest bardziej pamieciozerna - wiec nie warto sie nia interesowac.
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
wlasciwie chodzi mi o to zeby PS CS3 i Vuescan daly sie razem uruchomic. Duza roznice mi zrobi ten mniejszy procek? bo to wawa a zawsze latwiej odebrac osobiscie...
o viscie nawet nie mysle wiec 1 GB na poczatek starczy?
ten zasilacz to naprawde musi miec az tyle W czy moze cos mniejszego wystarczy?
mam 2 dyski + naped DVD podlaczane na tasme (chyba gruba) dam rade to podpiac pod ten zestaw?
 

Lord  Dołączył: 19 Mar 2008
Ja polecam wziąć już coś na pamięciach DDR2, bo... są tańsze niż DDR1 (za cenę 1 GB DDR masz 2 GB DDR2, albo nawet ze 2,5 GB), a to jest bardzo ważne przy pracy np w Camera RAW, czy innym programie typu Lightroom.

Mi coś padło w zestawie:
CPU: AMD Barton 2500+
MoBo: Abit NF7-S
RAM: 2 x 512 MB DDR 400 MHz
Grafika: GeForce 5200 Ultimate 128 MB / 128 bit (AGP)
Dysk, napędy, zasilacz, obudowa i takie tam inne

Chciałem dokupić druga kość pamięci do tego kompa, ale koszt to ok 90-120 zł, bo już tego od wieków nie produkują, a przyznam, że z 1 GB pamięci bywało ciężko, czyli przesunięcie suwaczka o 1 mm i czekanie ok 2 sek na reakcję powodowało, że zdjęcie robi się bardzo długo. Co z kolei zniechęca.

Planuje również coś ekonomicznego.
Myślę o jakimś zestawie na intelu, np.
Intel E5200
jakaś płyta główna Gigabyte'a, może AsRocka
3 GB pamięci (na wyrost trochę)
Grafika jakaś np. GeForce 9500GT, albo nawet jakiś 8600

albo na AMD:
AMD Athlon II x2 250
płyta Gigabyte, AsRosk, MSI - nie wiem jeszcze, ale może być ze zintegrowana grafiką, bo jeśli wybrać coś na układzie AMD 780G to dostajemy całkiem fajną graficzkę już: Radeon HD 3200, co w zupełności by mi wystarczyło.

Potrzebuję tylko płyty głównej, procka, ramu i grafiki, bo nic ze starego nie podejdzie mi. Resztę mam, więc całość nie chcę i nie powinna przekroczyć 600 zł

Chyba, że winą całego zamieszania w moim kompie był zasilacz to wymienić trzeba będzie i jeszcze trochę podziałam na nim. Na razie nie mam czasu i możliwości sprawdzenia tego.
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Zasilacz- oczywiscie ze nie musi miec az tyle Wat - z tym ze tak naprawde nie ma on 500W , a zasilacze "400"W dostaniesz w cenie 80zl np TAKI
Oczywiscie mowimy o nowych zasilaczach - mozesz tez polowac na uzywane- ale z mojego doswiadczenia - wiem - iz w wiekoszosci zasilaczy z niskiej/sredniej polki dosyc szybko starzeja sie kondensatory _ wiec kupno uzywanego wiaze sie ze sporym ryzykiem.
W/W Modecom Logic tak naprawde ma okolo 350-380W ;) ( jego parametry sa porownywalne z zasilaczem Modecom 350W)

Pamiec RAM - gdzies w prasie widzialem test dzialania PS i uzaleznienie jego predkosci od komponentow komputera. Wymiana procka na szybszy , lepszego dysku o krotkim czasie dostepu nie powodowala wiele zmian ale za to dolozenie pamieci RAM - tu skok byl juz zauwazalny.
Wiec ten 1GB to tak " na rozruch" - potem i tak trzeba dolozyc nastepne kosci.
Twoj zestaw ma 2 zlacza IDE - wiec smialo podepniesz do niego dysk twardy jak i naped -lub dwa . Wazne by rozdzielic -Dyski twarde na jednej tasmie - napedy CD na drugiej( lub naped CD + stary /wolny dysk na jednej a szybki dysk na drugiej)
do tego wazne by system by " lekki" - bez zbednych obciazen programowaych( 10 ikonek od roznych programow - w okolicach systemowego zegara) ;)

Lord - ja dzialam na podobnym zestawie = Barton 2500 ( podkreocny na 2GHz) , 1GB Ramu + Asus na KT600 no i do obrobki RAWow to nie bardzo sie nadaje .Jpgi z K7- tez staja sie "obciazeniem" znacznym

Jest jeszcze TEN WĄTEK
 

izbkp  Dołączył: 15 Gru 2008
IMO celuj w coś TAKIEGO.
 
shadow4601243  Dołączył: 02 Wrz 2009
Za jakieś 400-500 dostaniesz pentium dual core + płyta główna ze zintegrowaną grafiką i 2gb ramu (oczywiście ddr2, cenowo wychodzi tyle co 1gb starego ddr). Do prostej obróbki graficznej nadaje się w sam raz.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Blesso napisał/a:
Jesli masz wiecej dyskow na "szeroka tasme" bedzie jeszcze wiekszy klopot.
Wystarczy dokupić kontroler ATA na karcie, i masz kolejne 4 napędy do podłączenia. Tylko jedno gniazdo PCI trzeba powięcić.
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
no to teraz mi zamieszaliscie :->
powiedzmy ze do 400 zł bylbym w stanie wyskrobac
czy taki zestawik moglby jakos dzialac?:
http://allegro.pl/item746...sor_okazja.html
+2x
http://allegro.pl/item745...z_warszawa.html
+
jakis zasilacz 300W do 50zł?

czy lepiej jakiegos dual cora? tylko w nich to juz w ogole sie nie orientuje :roll:
 

Bastech  Dołączył: 29 Kwi 2008
Płyta główna z pierwszej aukcji obsługuje pamięci DDR2 a na drugiej aukcji są DDR1, czyli nie będą do niej pasowały.
Szukaj takich: http://allegro.pl/item740...6_box_nowa.html
(aukcja pierwsza z brzegu, dla przykładu)
Mam bardzo podobny zestaw: Athlon 64 X2 4800+, 2 GB RAM i Radeon X1600 XT, daje radę :-)
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
Bastech, plyta z pierwszej aukcji obsluguje DDR2? bo na aukcji napisali ze DDR jak DDR2 to nawet jeszcze lepiej :-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Pamieci _ jesli juz kupujemy _to warto wybrac te ktorych maksymalne taktowanie to 800MHz. Zakup podyktowany jest tym, iz za jakis czas moga sie przydac - gdy zmienimy procesor na taki ktory skorzysta z ich predkosci , albo za rok -dwa sprzedamy je i wtedy nie bedzie klopotu z ich uplynnieniem( bo nie kazdemu beda potrzebne 667ki ale pewnie kazdemu ;) 800ki)
Wspieramy polski przemysl wiec GoodRam to dobry WYBÓR

Zasilacz za 50zl? Rany Julek - idziesz po dolnej krawedzi bandy ;)
TEN od biedy. Ale zaden Codegen, Take Me czy "niebezpieczny' Mustang.
Zwroc uwage, iz masz 3 napedy, procek ktory w "stresie' moze brac 65 W , 2 a w przyszlosci 4 kostki RAMu + jakies dodatki.
300 W zasilacze dawno wyszly z mody ( mowimy o tym co producent napisal na "metce" zasilacza)
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
teraz zobaczylem ze do procka nie daja radiatora chyba :-/ napisze i zapytam bo bez radiatora to chyba nie bardzo?

[ Dodano: 2009-09-24, 23:20 ]
a co powiecie na to:
http://allegro.pl/item741...gb_800_mhz.html

lub na to:
http://allegro.pl/item751...maxima_wwa.html

i taki zasilacz:
http://allegro.pl/item743..._gwarancja.html

tylko zapozyczyc bym sie musial ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Gigabyte na chipsecie M61 mam u siebie na drugim kompie.
Plyta niezla ( w sumie "biurowa"), ale ma jedna wade - tylko 2 sloty na pamiec RAM. A ja zawsze kupuje po dwie kosci pamieci ( np 2GB to u mnie 2x1GB).Wiec z dolozeniem RAMu moze byc pozniej klopot. Chyba ze od razu rzucisz sie na 2GB w jednej kosci by potem dokupic nastepne 2 ( dla idealnych 4GB- dla Visty np)
Ma tez jedno zlacze IDE - wiec potrzebujesz wspomniana przez Gwiazdora - karte rozszerzen - by podpiac dodatkowe urzadzenie na tasmie IDE.
Zasilacz I-Box ? Kup lepiej tego Modecoma Logica 400W za 89zl ( Na zasilaczu nie oszczedzaj).
Procek ? Hmmm _ Im szybszy tym lepszy -ale do obrobki fotek ? Chyba ze jakis zaawansowany rendering wchodzi w gre ;)
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
a ten drugi zestaw? bo procek troche szybszy ale o plycie nic nie wiem...
no i komp bedzie musial sluzyc dlugie lata wiec lepiej niech ma troche zapasu do tych fotek ;-)
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Tak naprawde - to musisz sobie odpowiedziec czy chcesz miec bezpieczenstwo jakie daje gwaracja - czy jednak ryzykujesz kupujac sprzet uzywany.
Pierwszy zestaw ( - jest tani -ale ktos na nim juz pracowal.
Drugi i trzeci -dziewiczy-ale przynajmniej masz 2 lata pewnosci, ze jezeli cos sie stanie - oddasz do serwisu ( o ile firma bedzie nadal istniala). Wybral bym trzeci zestaw na Asrocku gdyby chodzilo o tanie i w miare dobre obrabianei fotek( Gigabyte jest na starszym chipsecie). Zestaw uzywany na plycie firmy ECS oparty jest na ukladzie AMD690V. To dobry i wydajny chipset.
Niestety swego czasu ECS mialo zla reputacje ( po slawetniej K7S5A) - ale w sumie plyta i procek za 249zl - to dobra oferta.
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
chyba sie zdecyduje na tego Asrocka... i z ramem nie bedzie problemow... i zawsze gwarancja to gwarancja, tylko zasilacz jeszcze jakis musze wymyslic...

A swoja droga czemu zasilacz jest taki wazny? co jest z tymi tanszymi nie tak?
 
Blesso  Dołączył: 24 Wrz 2007
Budowe kompa zawsze zaczynam od ...zasilacza ;)
To jeden z najwazniejszych elementow kompa. Tak naprawde nie jest wazna jego moc ale komponenty z ktorych jest on wykonany.
Swego czasu byla seria zasilaczy i obudow firmy Mustang. Te "pieronstwa" -zialy ogniem. Po prostu wadliwa konstrukcja czy kiepskie elementy i dochodzilo do wewnetrznego zwarcia lub przegrzania. Temperatura -to jest "to" co zabija wiekszosc kondensatorow. Zasilacze marki Codegen - wytrzymywaly okolo 2 lat . Potem kondensatory w nich puchly i 'nie trzymaly' napiec. Wiec zamiast 12V bylo 11.4V i zaczynaly sie problemy.
Nie kazdy oczywiscie moze sobie pozwolic na zasilacz za ~200zl, ale warto pamietac, ze awaria zasilacza moze poniesc za soba uszkodzenie innych elementow. Np zanizone napiecie dostarczane z zasilacza powodowalo " restarty" twardych dyskow - co przyczynialo sie do ich krotszej pracy , a takze pojawialy sie problemy z ukladem zasilania na plytach glownych. Dlatego optimum na dzis to wlasnie wspomniany 500W/400W Logic od Modecoma- aczkolwiek nie rozni sie on wiele od serii Feel tego producenta _ ktora tez orlem nie byla. Tylko ze w cenie 80-100zl ciezko znalesc cos dobrego i trwalego.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach