pepe  Dołączył: 27 Maj 2007
[pytanie] jaka opcja pentaxa
Witam
Pytanie to zadalem rowniez na pl.rec.foto.cyfrowe ale nie otrzymalem jednoznacznej odpowiedzi wiec zwracam sie do "zrodla" :).
Prosze o pomoc w wyborze aparatu - chyba jest standardem ze im wiecej czytam
testow, opinii, obserwujac dyskusji na grupie tym wiekszy mam matelik :).
Wsrod zwyciezcow zostali:
- pentax k10d + kit 18-55
- pentax k100 + Pentax SMCPDA 16-45mm Zoom f/4.0 ED/AL (zakup jednego ze
zwyciezcow zrobie poprzez sklep w Stanach)

Zastosowanie: glownie landszafty, czasami ludzie - zalezy mi na dynamice
zdjecia. Aparat bede uzywal w "polowych" warunkach podczas wyjazdow (namiot)
gdzie jest czesto wilgoc, zapylenie. Chyba najbardziej sklaniam sie ku
pentax'owi k10d (obiektyw jak na kit z przeczytanych wypowiedzi calkiem,
calkiem, korpus uszczelniany). Jaki
aparat bylby najodpowiedzniejszy. Szybki AF ma dla mnie drugorzedne
znaczenie.

dzieki za pomoc i pozdrawiam
 
byjek  Dołączył: 27 Maj 2007
chyba sam sobie odpowiedziales... ;-) , nie napisales tylko kto bedzie aparatu uzywal a to bardzo wazne, jestes amatorem czy bardziej zaawansowanym uzytkownikiem.. co do kurzu i wilgoci kadyszka sprawdzi sie idealnie, lecz jesli nie sa to warunki ekstremalne a ty nie jestes zawodowcem z grubym portfelem k100 tez bedzie swietnym wyborem, sam mam uzywam, nie narzekam, a wrecz jestem zachwycony.

co do szkiel, zadne szkla kitowe nie sa super, amatorowi na poczatek wystarcza, szklo zawsze mozna dokupic, na poczatku tylko trzeba zdecydowac sie na system, co w wypadku pentaxa jest dobrym rozwiazaniem(sporo tanich i dobrych manualnych obiektywow na rynku), ja bylem i tak mile zaskoczony jakoscia szkla kitowego(jestem amatorem).

skoro czytales to wiesz co poza cena rozni te dwa aparaty, decyzja nalezy do ciebie.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
mimo, ze przewidujesz focenie w polowych warunkach to i tak wybrałbym zestaw k100d + obiektyw 16-45 ze względu na obiektyw właśnie. Jestem 2,5 miesiąca po zakupie swojej pierwszej lustrzanki i w tym czasie nabrałem przekonania, ze pudełko jest jednak mniej ważne niż obiektyw a 16-45 powinien odpowiadać twoim oczekiwaniom. Natomiast k100d z obiektywem 18-55 to na dłuższą metę nieporozumienie. Wiem, wiem, ten kit ma niezłą opinię i wszędzie podkreślają, ze jest naprawdę niezły jak na swoją cenę. Zgadzam się z tym w 100% ale gdy zaczynasz robić zdjęcia to oczekujesz czegoś więcej ponad to, ze obiektyw będzie zadawalający.

zatem:
1. jeżeli k10D+18-55 to tylko zakładając, ze szybko wymienisz obiektyw na coś lepszego
2. jeżeli k100d+16-45 to myślę, ze przez dłuższy czas Bełdzie zadowolony z pstrykania a za jakiś czas wymienisz body na k10d

Podkreślam. To tylko moja opinia. Pieniądze są twoje :)
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
pepe napisał/a:
chyba jest standardem ze im wiecej czytam
testow, opinii, obserwujac dyskusji na grupie tym wiekszy mam matelik :).


wiekszosc tak ma. Gdybym ja byl na twoim miejscu wybralbym bez wachania K10d + 16-45/4. I masz zestaw na lata.
 

gator  Dołączył: 24 Kwi 2007
pepe, ja kupilem w stanach body K10 i pozniej w niemczech na poczatek 18-55 - kitem robilem foty moze okolo tygodnia, takze wg mnie kup sobie w stanach body + ewentualnie 16-45 jak pisal asklop, lub same body i na miejscu cos dobierzesz. Co do body to kup K10D, a nad obiektywem proponuje sie dokladnie zastanowic (jakie potrzeby macro, zoom, stalka ??????), gdyz nie ma sensu wydawac 100$ na kita 18-55, a lepiej je dolozyc do lepszego szkla (a pozatym zawsze doliczą ci mniejsze clo).

[ Dodano: 2007-05-28, 08:22 ]
asklop napisał/a:
pepe napisał/a:
chyba jest standardem ze im wiecej czytam
testow, opinii, obserwujac dyskusji na grupie tym wiekszy mam matelik :).


wiekszosc tak ma. Gdybym ja byl na twoim miejscu wybralbym bez wachania K10d + 16-45/4. I masz zestaw na lata.


czy na lata to wątpie, gdyz za tydzien po kupnie body+16-45 pojawi sie post: "JAKI ZOOM DO K10" ?? od pepe gdyz robaczki w plenerze jakos male wychodzą. No chyba ze bedzie w namiocie harcerki fotografwał to juz inny temat.
 

Bronek  Dołączył: 04 Wrz 2006
moim zdaniem jak najbardziej jest sens kupić K10D razem z kitem. Wiadomo, kit nie do wszystkiego się nada, ale to samo dotyczy droższego 16-45/4 . IMHO lepiej wydać mało kasy na obiektyw "tymczasowy" i powoli zastanawiać się nad wyborem stałek. Osobiście nie brałbym 16-45 razem z kasetką, bo to tak samo "tymczasowy" obiektyw jak kit a do tego droższy. No i jeżeli aparat ma być używany w kurzu, to kadyszka ma zdecydowaną przewagę (i proszę bez uwag nt. braku uszczelnień w kicie - praktycy na tym forum wiedzą że to bez znaczenia).

[ Dodano: 2007-05-28, 11:45 ]
kristofo napisał/a:
zatem:
1. jeżeli k10D+18-55 to tylko zakładając, ze szybko wymienisz obiektyw na coś lepszego
2. jeżeli k100d+16-45 to myślę, ze przez dłuższy czas Bełdzie zadowolony z pstrykania a za jakiś czas wymienisz body na k10d

no właśnie. Opcja 1 - za jakiś czas odkładasz kita na półkę, czyli "zamrażasz" sprzęt warty $100. Opcja 2 - za jakiś czas "zamrażasz" sprzęt warty nieco więcej. No i ten kit naprawdę nie jest kiepski, nie będziesz szybko zmuszony do odłożenia do na półkę. To jeden z najlepszych z kitów, tej samej klasy co Nikkor 18-70 . To raczej 16-45/4 nie jest jakoś powalająco lepszy od kita. Jeżeli przesiadać się na coś lepszego od kita, to już DA* albo stałki :mrgreen:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Moim zdaniem, lepiej darować sobie oba te szkła i kupić zestaw K10D + Sigma 17-70 na początek... Gdybym zamierzał kupować szerokiego zooma tej klasy, to myślę, że wybrałbym tę Sigmę właśnie...
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
w skorcie:
pentax k100 + Pentax SMCPDA 16-45mm Zoom f/4.0 ED/AL
chodz ja na twoim miejscu kupilbym sigme 2.8
 
magneto  Dołączył: 01 Mar 2007
K100D z 16-45, a upgrade body dopiero gdy pojawi się następca K10D.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach