vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
Czy obiektyw macro nadaje się do portretu?
Ostatnio dzwoniłem po różnych sprzedawcach, szukając Tamrona 90/2.8. Przeczytałem jego test na optyczne.pl, pooglądałem sample i se mówię - bierę. W Asterze dowiedziałem się , że jest to obiektyw nieosiągalny - a w ogóle czy ci ludzie powariowali - obiektyw macro do portretu!?!? To jest inna konstrukcja optyczna i się nie nadaje.
Widziałem zdjęcia z tego obiektywu (jak zresztą i z Sigmy 70/2.8 też), normalne - nie macro - i nie było do czego się przyczepić. Powiedzcie jak to z tymi obiektywami jest.
 

zorzyk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pierwsze słyszę, żeby obiektyw "macro" nie nadawał się do innych zdjęć, niż makro. :shock: Odwrotnie to i owszem :mrgreen: (z uwagi na skalę odwzorowania).
 

vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
Też byłem zdziwiony, ale Piotr S. z Astera mało mnie nie walnął przez słuchawkę, więc zwątpiłem.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
vomer napisał/a:
Też byłem zdziwiony, ale Piotr S. z Astera mało mnie nie walnął przez słuchawkę, więc zwątpiłem


Tamron 90/2,8 moze miec tylko pewne ograniczenia do portretu ze wzgledu na swiatlo, pewnie, ze byloby lepiej gdyby to bylo 90/1,4, ale np. smc DA 70/2,4 lim tez nie jest za jasne a pieknie tlo rozmywa, tak wiec teoria, ze ten Tamron sie nie nadaje mozna miedzy bajki wlozyc. Malo tego, jest bardziej praktyczny z tego wzgledu, ze to macro. Piszesz, ze ogladales zdjecia z tgo Tamrona, i jezeli ci sie podobaja to nawet sie nie zastanawiaj.
A na to co Piotr z Astera mowi patrz z przymrozeniem oka. pamietaj on jest sprzedawca, i pewnie gdyby mial tego Tamrona w swojej ofercie to by inaczej o nim mowil :-P
 
tomand  Dołączył: 17 Paź 2006
Uzywalem z powodzeniem FA-100 F2.8, ktory uchodzi za b. ostry. Wyniki byly zadawolajace :-) Moze Piort dla Twego dobra chcial Cie takze skusic na DA-70 ;-) ...
 

Spinner  Dołączył: 22 Mar 2006
vomer napisał/a:
W Asterze dowiedziałem się , że jest to obiektyw nieosiągalny - a w ogóle czy ci ludzie powariowali - obiektyw macro do portretu!?!?


Pitolenie w podniebienie... :mrgreen:

Pzdr
Spinner
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
tomand napisał/a:
Moze Piort dla Twego dobra chcial Cie takze skusic na DA-70 ...


niech lepiej vomer sam decyduje co jest dla niego dobre
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Moze Piotr mial po prostu zly dzien :mrgreen: Faktem jest, ze portretowki z reguly maja ladniejszy bokeh, ale to raczej roznice wazne dla koneserow ;-)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Tamron 90/2.8, Z-1p, Ilford Delta 400

Ja na bokeh nie narzekam...
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
A czy ja napisalem, ze jest zly? Po prostu portretowki z reguly maja lepszy :-P
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
zorzyk napisał/a:
Pierwsze słyszę, żeby obiektyw "macro" nie nadawał się do innych zdjęć, niż makro. :shock: Odwrotnie to i owszem :mrgreen: (z uwagi na skalę odwzorowania).



...no może sie nie nadawać - żona znajomego zabroniła mu robić sobie fotki tym właśnie szkłem - bylo za ostre ;] i za dużo ujawniało :)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Ciekawe, bo ja zawsze słyszałem, że najładniejszy bokeh mają właśnie obiektywy macro...
A tak wogóle, czy 2.8 to zbyt duża GO do portretu? Śmiem twierdzić, że czasem może być zbyt mała... Problem z obiektywem macro jest być taki, że w portrecie może zbyt brutalnie pokazać coś, co niekoniecznie chcielibyśmy pokazywać... :mrgreen:
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Najladniejszy wsrod obiektywow nie dedykowanych do portretu :-P I dobre portretowki tez potrafia byc "zabojczo" ostre - proponuje zerkniecie na niezalezne testy zrobione w obiektywnym DXO analyzerze - FA* 85/1.4 wychodzi w nich ostrzejszy od DFA 100/2.8 macro i porownywalny do uznanego za najostrzejsze szklo Pentaxa - FA 50/2.8 macro:
http://www.pentax.org.pl/...d0eb00dc53d026c
http://www.pictchallenge-...UM/BxuREV7.html
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Cytat
...no może się nie nadawać - żona znajomego zabroniła mu robić sobie fotki tym właśnie szkłem - bylo za ostre ;] i za dużo ujawniało :)
_________________


Cytat
Problem z obiektywem macro jest być taki, że w portrecie może zbyt brutalnie pokazać coś, co niekoniecznie chcielibyśmy pokazywać...
_________________


no bo trza byc ubranym a nie rozebranym, wtedy nie bedzie za duzo ujawnialo :-P

jaad75 napisał/a:
A tak wogóle, czy 2.8 to zbyt duża GO do portretu?


przy ogniskowej 100mm i przeslonie 2,8 glebia bedzie ok. 1,5 cm przy odleglosci 1,5 m. to bardzo malo, mozna bawic sie glebia. Jasne, ze im mniejsza wartosc przeslony tym robi sie jasniej i GO maleje, ale wtedy naprawde ciezko trafic z ostroscia, wystarczy niewielkie wachniecie i po sprawie. A ewentualne FF/BF calkowicie zalatwia sprawe.
A tak propo FF/BF to czy zauwazyliscie, ze ostatnio cos mniej sie o tym pisze? Moze teraz to Pentax poprawil, albo ludziska przywykli. :lol:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
asklop napisał/a:

przy ogniskowej 100mm i przeslonie 2,8 glebia bedzie ok. 1,5 cm przy odleglosci 1,5 m. to bardzo malo, mozna bawic się glebia. Jasne, ze im mniejsza wartosc przeslony tym robi się jasniej i GO maleje, ale wtedy naprawde ciezko trafic z ostroscia, wystarczy niewielkie wachniecie i po sprawie. A ewentualne FF/BF calkowicie zalatwia sprawe.
A tak propo FF/BF to czy zauwazyliscie, ze ostatnio cos mniej się o tym pisze? Moze teraz to Pentax poprawil, albo ludziska przywykli. :lol:

Toż własnie to napisałem, przeczytaj do końca...
A propos FF/BF, dodałem sobie +60um w service menu, bo miałem BF jak cholera z 77/1.8 w swietle dziennym - co ciekawe, wszystkie obiektywy są teraz w miarę ok w każdych warunkach, z wyjątkiem 50/1.4 w swietle żarowym (spory FF). W każdym razie, wreszcie ostrzę bezproblemowo na większe odległosci nawet na otwartej przysłonie i nawet 35/2, który poprzednio wogóle nie trafiał w swietle dziennym...
 

vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
Uspokoiliście mnie swoimi postami. Spokojnie zamówię więc tego Tamrona. Pozdrawiam
 

ttb  Dołączył: 26 Lip 2006
jak juz go bedziesz mial to napisz gdzie go kupiles oraz cene. jak mi sie nie uda kupic dfa100/2.8 to moze tez sie skusze na tego tamrona
 

vomer  Dołączył: 12 Cze 2006
Zamówiłem Tamrona ale muszę na niego czekać - będzie po 10 maja (oby!!)
 

deniel  Dołączył: 15 Kwi 2007
Znalazlem tego tamrona za 367 euro to jest dobra cena czy taka sobie? ma ktos moze sample z niego moze? dzieki!
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
deniel napisał/a:
ma ktos moze sample z niego moze? dzieki!
Tutaj masz trochę fotek z Tamrona 90/2.8. Poszukaj po exifach. Prawie wszystkie macro, to z tego szkiełka. Ale portretów tam raczej nie ma.
link

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach