areekw  Dołączył: 30 Cze 2012
-10 dioptrii o ile skróci ogniskową
witam
chciałbym zakupić sobie soczewkę -10 dioptrii do testów aby skrócić ogniskową ale szukam już kilka dni i w moim internecie nie mogę nigdzie znaleźć takiej informacji. Jest jak zmienia się ogniskowa przy soczewkach + ale nigdzie jak przy -
Może ktoś mi potrafi odpowiedzieć?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
areekw napisał/a:
chciałbym zakupić sobie soczewkę -10 dioptrii do testów
taka soczewka nadaje się tylko do testów... nie szkoda Tobie kasy ?

[ Dodano: 2012-08-11, 20:52 ]
wpisz sobie : "wyznaczanie ogniskowej soczewek rozpraszających metodą Bessela"

[ Dodano: 2012-08-11, 20:53 ]
albo po prostu poczytaj to :

http://www.free.of.pl/m/m...20optycznej.htm :mrgreen:
 
areekw  Dołączył: 30 Cze 2012
jak na chwilę obecną obiektyw kitowy przeznaczyłem na makro a zakupiłem obiektyw 28-105 i stałą 50 więc nie za bardzo mam wolne 1800 zł na obiektyw szerokokątny a te 100 zł wygrzebie z portfela.
Stąd moje pytanie o ile mi skróci ogniskowa 28. Choć kit ma 18 na szerokim to w ogóle nie trafia w cel a sigma 28 mm ma światło 2.8 i przy korekcie AF w body o zaledwie -1 ostrzy bardzo fajnie więc myślę że jest sens chwilowo stosować to jako rozszerzenie szerokiego.
W późniejszym czasie nie wykluczam zakupu obiektywu 10-20 lub 10-24. musze tylko uzbierac troche kasy
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
najmniejsze zło to chyba telekonwerter szerokokątny (0,7x zwiększy Tobie pole widzenia o jakieś 30%)... ale to i tak zło :-/

areekw napisał/a:
Choć kit ma 18 na szerokim to w ogóle nie trafia
a może ty po porstu potrzebujesz skalibrować/wymienić kita ? zamiast kombinować z dołożeniem soczewki - aberracje będą koszmarne i dojdzie winietowanie...
 

tomekkarol  Dołączył: 17 Sty 2010
Sigma ma koszmarnie dużą przednią soczewkę i filterki 72mm. Możesz zamówić soczewkę -10D na ten rozmiar ale albo:
- wybierzesz tanią i jakości nie będzie wcale
- wybierzesz dobrą i wyjdzie Cię drożej niż konwertery wide i jakość będzie taka se
- kupisz konwerter do kita (WCON-07, WCON-08, Raynox DCR6600 - to te które testowałem i dawały znośny obraz) i jakość nie urwie głowy ale coś w rogach zobaczysz, centrum będzie całkiem niezłe. Mój K-x wyjechał z rodzinką na wakacje, ale postaram się jutro strzelić parę fotek Olkiem i Tevidonem 10/2 + 0.7/0.8x
 
areekw  Dołączył: 30 Cze 2012
konwerter szerokokątny = winietowanie w rogach, poza tym najtańszy na gwint 72 mm kosztuje 200 zł czyli 2 razy więcej jak soczewka z powłokami antyrefleksyjnymi.

druga sprawa lubię takie eksperymenty.

Wiem że wymiana obiektywu da najlepszy efekt ale mimo to chcę spróbować tylko zastanawiam się po prostu nad tym ile taka soczewka skróci mi ogniskową. Byłbym wdzięczny za informację o ile ktoś takową posiada. Nie zależy mi na nabijaniu sobie postów dyskutując czy warto cz nie warto :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach