mori0220  Dołączył: 01 Lut 2009
Nikkor 135mm f/2.0D AF DC
Nikkor 135mm ƒ/2.0D AF DC


Swego czasu to szkło zachwalał i polecił mi do D700 Fafniak, przyznam szczerze że trochę olałem temat do momentu gdy zerknąłem na sample flickr'owe: :mrgreen:






Czy ktoś z forumowych posiadaczy FX Nikona miał do czynienia z tym szkłem i mógłby się wypowiedzieć?
Interesują mnie opinie dotyczące pracy z nim podczas plenerów, portretów, ślubniaków... oraz opis działania w praktyce kontroli rozmycia DC.
Mile widziane jakieś sample swojej roboty za które będę baaardzo wdzięczny :-B

Rozważam jeszcze zakup Nikkora AF 105mm f/2D DC, bo w zasadzie posiadam 85'tkę/1.4 więc chyba ten zakup nie byłby rewolucyjny.
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
taaak na figurce porcelanowej - co ma się do portretu nijak
chciałbym mieć to szkło , ale jego cena jest dla mnie astronomiczna tym bardziej że 85 1,4 i 180 2.8 częściowo go zastępują.
Z tego co wyczytałem te szkła sprawiają problemy z aF
 

superkomornik  Dołączył: 02 Sty 2007
Fafniak, znasz lepszy przykład? To tylko pokazuje w którą stronę idzie rozmycie. Robiłem test portretowy, ale niestety nie mogę zdjęć upubliczniać.

Problem z AF polega na tym, że często trzeba zrobić korektę w body. U mnie to było + 13 (na 105 DC).
 
jungli
[Usunięty]
MIalem:)

Zajefajne szklo, kontrola rozmycia przed i za, dosc ciekawa rzecz, pod fx swietne, na kropa zreszta tez, jak sie robi slubniaki, portrety itd, trzeba miec razem z 85 1.4, stare pancerne szkla. Jednak wole w systemie Sony Zeissa 135 1.8, ponizej Lka Kaniona 135/2 tez niezla.

Wiem kto ma za ok 3k do sprzedania bardzo ladny egzemplarz w razie co.

pozdroofka
 

sylwiusz  Dołączył: 19 Kwi 2006
Jesli idzie o bokeh to jak dla mnie bezkonkurencyjne jest jedno szklo - Minolta (Sony) 135/2.8 [T4.5] STF. Warto poczytac, bo niezle to sobie wymyslili:
http://www.dyxum.com/colu...5F28_review.asp
http://www.the135stf.net/index.html
 

mori0220  Dołączył: 01 Lut 2009
Dzięki poczytam sobie.

Z tego co się dowiedziałem szkło o które pytałem przestali produkować.
Aktualny status to oczekiwanie na premierę następcy... czyżby coś poprawili :->

[ Dodano: 2010-03-03, 18:43 ]
sylwiusz napisał/a:
Jesli idzie o bokeh to jak dla mnie bezkonkurencyjne jest jedno szklo - Minolta (Sony) 135/2.8 [T4.5] STF


No nieźle nieźle... podwójna przysłona :mrgreen: Zaszaleli.

 

emigrant  Dołączył: 20 Wrz 2006
sylwiusz, rzeczywiście - poezja.
 
dominik  Dołączył: 19 Kwi 2008
To nie tak - minoltowy STF nie jest produkowany pod szyldem minolty już - bez problemu do kupienia jednak jest z logiem sony teraz - wszakże sony przejęło wszelkie perełki minoltowe do swojego systemu.

Co do wad - to jedyny oficjalny obiektyw manualny w systemie (tam się AF ze względu na konstrukcję nie da zrobić), po drugie niemożebna wada - w praktyce ciemne to na f/4.5 właśnie (to sprawka konstrukcji też). Czyli jest to specjalistyczny obiektyw z konkretnym celem jaki jest bokeh.

Osobiście jednak zdecydowanie wolę właśnie Zeissa - jest tylko delikatnie droższy, za to obiektyw ma z tego co wiem najwyższy MTF w systemie sonego. espresso: niestety ale elka wypada najgorzej z całej trójki (proponuję przyjrzeć się np wykresowi na photozone, wiem że mówią że nieporównywalne, ale zobacz chociaż jak na każdym sprawuje się szkło na pełnej dziurze i przymknięte). Żeby nie było tak idealnie - zeiss nie ma silnika SSM w sobie i choć chodzi ok to jednak zdecydowana wada na minus. Z Niespodziewanych zalet - bardzo duża skala odwzorowania.
Tu kilka wrażeń kogoś o 135/1.8: http://www.mag-image.com/blog/?p=651
 
pxm  Dołączył: 17 Paź 2006
Fafniak napisał/a:

Z tego co wyczytałem te szkła sprawiają problemy z aF


Niestety, wszystkie szkła DC nie współpracują do końca dobrze z cyfrowymi puszkami Nikona, trzeba stosować duuuże korekty AF z poziomu puszki. To stare szkła, z czasów analogów. Nie zapowiada się też by Nikon odświeżył tego typu szkła. A szkoda, bo jak dla mnie 135mm pod FX to idealna ogniskowa do portretu.
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
juupi, kupiłem je właśnie 2,5 :-D
 
klimecki_  Dołączył: 12 Cze 2007
karmazyniello napisał/a:
juupi, kupiłem je właśnie

testowales je wczesniej? pytam z ciekawosci, sam kupilem 105/2 DC i...pierscien DC mam praktycznie zawsze w pozycji 0, to co uzyskuje na innych niz neutralna pozycja drazni mnie mniej lub bardziej;]
pozdrawiam
kp
 

karmazyniello  Dołączył: 05 Lut 2008
Ciekawa sprawa z tą korekcją, bo na analogu jest ostre jak żyleta, a na cyfrze musiałem jednak dokonać sporej korekty, o co tu chodzi :?: :?: :?:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach