gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
Kiev 60 pomiar światła
Hej
Stałem się posiadaczem Kieva 60, czy ktoś mógłbym wyjaśnić jak posługiwać się pryzmatem TTL w tym aparacie?
Dzięki
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
W skrócie to tak:
1. Na kółku ustawiasz czułość filmu i maksymalny otwór przysłony zastosowanego obiektywu.
2. Robisz pomiar kręcąc pokrętłem tak, aby obie diody świeciły równocześnie.
3. Wynik pomiaru (para czas-przysłona) przenosisz ręcznie na aparat
Pełna instrukcja http://www.cameramanuals....v_6s_60_ttl.pdf
 
gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
Dada, pkt. 1 i 2 rozumiem, gdzie odczytać czas i przesłonę? na tych pokrętłach mam czerwona wskazówkę i metalowy punkcik na kółku przysłon
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Eee, no wiesz, ja tego nie mam przed sobą i trochę trudno mi pokazać na odległość. Łopatologicznie:
Para czas-przysłona są na sąsiadujących pierścieniach (zewnętrznych). Czerwona wskazówka na całkiem wewnętrznym pierścieniu to do pkt. 1 się odnosi. Skala przysłon jest wspólna dla obu punktów (2 i 3)
Popatrz jeszcze do instrukcji z linku.
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
gimtr napisał/a:
Dada, pkt. 1 i 2 rozumiem, gdzie odczytać czas i przesłonę? na tych pokrętłach mam czerwona wskazówkę i metalowy punkcik na kółku przysłon
Może masz rozwalone pokrętło? Powinno być tak, jak na rys 8 i 9 z podanego linku.
Pryzmaty Kiewa TTL i P-sixa dają jeszcze możliwość pomiaru przy przysłonie roboczej i pracę w tzw. półautomacie, tzn. patrząc w wizjer i obracając pierścieniem przysłony (przysłona robocza) można dobierać przysłonę. Jak się uporasz z pomiarem przy maksymalnej przysłonie, to rozgryziesz dwa pozostałe sposoby.
 
gimtr  Dołączył: 09 Paź 2011
Dziękuję Panowie, będę próbował się tym pobawić i zrozumieć o co chodzi

[ Dodano: 2012-08-31, 09:33 ]
Wracam do tematu, czy wiecie jak tylko dobrać czas? czyli praca w priorytecie przysłony.
Ja chce decydować jaka chcę mieć przysłonę i do niej chcę ustawić odpowiedni czas, pryzmat (diody) reaguje tylko na obroty tym zewnętrznym pierścieniem kalkulatora lub to o czym napisał technik219 czyli "szukanie" zapalenia obu diod obracając pierścieniem przysłon.
Gdy ustawiam konkretną przysłonę która chcę mieć, obracanie kółkiem nastaw czasu nic nie daje

[ Dodano: 2012-08-31, 18:33 ]
Już wiem o co chodzi, dzięki

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach