Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Nowy komp Vista czy XP
Witam
Właśnie kompletuje nowego kompa i zastanawiam się jaki system oprócz Linuksa postawić, Vista trochę kusi swoją nowością. Mam ją w pracy i nie jest tak źle, z tym, że naczytałem się dużo na temat problemów z tym systemem i mam mimo wszystko wielką ochotę kupić Xp-ka. Jutro jadę do sklepu i trochę się waham mimo wszystko:)

Pozdrawiam
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
XP bezapelacyjnie!! Mam Vistę i niech ją.... :evil:
 

baudet  Dołączył: 07 Lut 2008
Pioter napisał/a:
jaki system oprócz Linuksa postawić

a po co? może nie jest inny konieczny?
A jeśli jednak - zdecydowanie XP
 

oc  Dołączył: 29 Kwi 2008
Dużo zależy od softu jakiego chcesz używać.
Ja rok temu dla nowego komputera wybrałem Vistę Buisnes. Kilka razy żałowałem bo się przytrafił soft, który odmówił współpracy, ale żyję.
Po roku moja vista żyje i jakoś nie zanosi się na zmianę systemu.
Vista wniosła sporo jeśli chodzi o poprawę bezpieczeństwa w systemie, ale jak widzę rzesze osób korzystających z windowsa xp na codzień z uprawnieniami administratora to się nie dziwię, że tego typu ficzery jak UAC są traktowane po macoszemu.
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Nie wspominam o ciągłym sypaniu sie funkcji kompa (wiecznie pada soft od wifi), większość softu jakoś sie wysypuje pod vistą, jakieś dziwne problemy z programami podczas ich używania, zajmuje około 800 Mb ramu. Generalnie syf, kiła i mogiła. Nie mogę zmienić, bo to firmówka. Dobrze, że wyrwałem 2 Gb ramu.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
No właśnie, generalnie gdyby to byłą prawda z tym bezpieczeństwem to bym sobie vistę kupił, podobno vista też nie obrasta tak śmieciami i nie "puchnie" jak to z xpekiem bywa?
 

oc  Dołączył: 29 Kwi 2008
Każdy system używany "z głową" będzie dobry...
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Podobno, ale vista ma dużo niezgodności z softem. Mozliwe, że u mnie nastąpił akurat nieszczęśliwy zbieg okoliczności. Generalnie powala mnie ilość ramu zajmowany przez sam system. Jakiś koszmar.
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
Zdecydowanie XP, chyba że masz w planie kupić drugi komp i postawić obok do obsługi wyłącznie Visty ;-)
 

oc  Dołączył: 29 Kwi 2008
Pioter, wypisz sobie jakiego oprogramowania chcesz używać pod windowsem, później odrobina guglania i odpowiedź będzie jasna.
Używam 2 komputery z podobnym oprogramowaniem na jednym XP na drugim Vista i moje subiektywne wnioski są takie, że nie takie to złe jak opinie o tym systemie.
Nie da się ukryć wyższych wymagań Visty...
 
lipalipski  Dołączył: 28 Mar 2007
Meggido napisał/a:
Generalnie powala mnie ilość ramu zajmowany przez sam system.

Windows 95 zajmował mniej niż XP. A poprzednie jeszcze mniej. Ale jak kupujesz nowego kompa to masz chyba RAMu więcej niż w starym, więc w czym problem? To nie jest system stworzony, aby pracować na leciwych kompach z 512 RAMu.

Jak się pojawia nowa gra, to też narzekasz, że ma większe wymagania sprzętowe niż stara?
 

Meggido  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja nie gram, więc nie narzekam. Jeśli mogę wybrać system zjadający mniej zasobów, to właśnie taki wybieram.
 
Pioter  Dołączył: 18 Cze 2007
Kurcze jest problem, bo wszystko skłania do XP poza jednym małym ale. Xp wspiera tylko 4 giga ramu, podobno to w praktyce nawet mniej. Komputer kupuję na mniej więcej 3 lata. Oprócz robienia zdjęć obrabiam na kompie filmy z kamery, w przyszłości być może również hd. Takie 8 giga ramu być może byłoby fajnym ułatwieniem, nie mówiąc już o tym, że i odpalone kilka zdjęć w tle potrafią nieźle system zamulić.
Pozdrawiam
 
desinger  Dołączył: 12 Paź 2007
lipalipski napisał/a:
Windows 95 zajmował mniej niż XP. A poprzednie jeszcze mniej. Ale jak kupujesz nowego kompa to masz chyba RAMu więcej niż w starym, więc w czym problem?
Moim zdaniem nie ma sensu tracić kasę na ładowanie w sprzęt do obsługi samego OS-u, komp ma ciągnąć aplikacje a nie OS. Mam 2GB 1000Mz 5-5-5-15, C2D E6600 i jako 2 system obok XP Viste, wszystko niezbędne powyłączane i tak bidna nie nadążała za mną ;-)

[ Dodano: 2008-06-23, 22:06 ]
Z drugiej strony podobno wsparcie dla XP ma być przez rok max i w końcu będziemy pomału zmuszeni do wskoczenia na Vistę albo coś innego. (xp podobno skutecznie tylko 3G ramu używa)
 

DDspeed  Dołączył: 03 Wrz 2007
Znajomy miał instalkę Windowsa 95 na 20 dyskietkach :D. Ciekawe czy dałoby się tak z Vistą. :D
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Ja uzywam od 60 dni Windows Server 2008, oparty na tym samym rdzeniu co Vitsa. Dla mnie genialny. Jeszcze z zadnym systemem nie mialem tak malo problemow. Na poczatku troche sie naklalem, dzialy mi sie dziwne rzeczy z dyskami, ale to bylo bardziej spowodowane moja niewiedza. NIe wiem dlaczeg oni czegos podbnego nie wypuszcza w pudelku Visty - Vista Geek albo cos takiego. Jeszcze 120 dni moge cieszyc sie legalnie. Potem bede sie martwil ;-)

A tak w ogole kazda oopinie o wydajnosci i dzialaniu systemu mozna wsadzic gdzies, bo kazdy ma inny hardware, inne sterowniki, uzywa innego softu, itd...

dz.
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
dzerryJest jakaś data do kiedy można używać, czy wystarczy przeinstalować go po wygaśnięciu tych 240 dni? Miałem tak kiedyś 2003 i także jak najmilsze wspomnienia.
 

oc  Dołączył: 29 Kwi 2008
Ilość obsługiwanej pamięci RAM jest taka sama dla obu systemów. 32 bitowy system to max 4 GB RAM, a w praktyce 3...
Dopiero 64 bitowy system zaadresuje więcej.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
WuWu84 napisał/a:
dzerryJest jakaś data do kiedy można używać, czy wystarczy przeinstalować go po wygaśnięciu tych 240 dni?
Chyba wystarczy przeinstalowac, chociaz niegdy nie wiadomo czy czegos tam nie wymysla.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Ja używam to samo co Dzerry. I na kompie z 1,5GB ramu, Athlonem XP2200 lekko potrafi przymulić. ;-) Win2000 tego nie robił. Ale to nie jest problem, największy problem to odcięcie się od starych urządzeń. Musiałem przez to zmienić kartę graficzną i pozbyć się muzycznej. :-(
Natomiast XP na lapku z 512 MB i P4/2.0 specjalnie nie zwalnia, chyba że mu otworzę RT i Operę z 10 zakładkami. :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach