dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
obiektyw makro
Jakie cechy musi posiadać obiektyw, aby miał w nazwie MACRO? Rozumiem,że skalę odwzorowania, ale "zwykły" obiektyw też posiada jakąś skalę. Coś pomieszałem? Jeszcze jakieś inne cechy?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Aby miał w nazwie to wystarczy... inwencja marketingowców :-P Niektórzy wypisują takie zachęty gdy obiektyw ociera się o skalę 1:4 :roll:
Chyba się przyjęło że obiektywy tego typu powinny mieć skalę odwzorowania 1:1, ewentualnie 1:2, a także być skorygowanymi do zdjęć z małej odległości.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
A po co sobie w ogóle zawracać głowę cechami i technikaliami? Nie lepiej iść na łakę i pofocić? ;-)
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Może akurat nie dzisiaj, pogoda się wściekła :evil: cienisty las doradzam
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Między 4:00 a 7:00 jest idealnie na sesyjkę. :evilsmile:
 
dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
Natknąłem się na taki fragment (z testu Sigma C 18-200 mm f/3.5-6.3 DC Macro OS HSM na optycznych, cytowany zresztą na forum w innym temacie):
Sigma nie zaprzestała miniaturyzacji, bo na początku 2014 roku zaprezentowała kolejny obiektyw z tej serii, a mianowicie C 18–200 mm f/3.5–6.3 DC Macro OS HSM. Tym razem spadła liczba soczewek z 18 do 16, ale wzrosła liczba elementów niskodyspersyjnych i asferycznych. Co więcej, w nazwie pojawiło się słowo Macro, a to za sprawą minimalnej odległości ogniskowania, która zmniejszyła się z 0.45 metra do 0.39 metra, dzięki czemu na ogniskowej 200 mm możemy cieszyć się skalą odwzorowania 1:3.

Zmiana odległości minimalnej ostrzenia spowodowała zmianę skali odwzorowania i to pozwoliło nazwać obiektyw jako makro?

[ Dodano: 2015-08-08, 14:15 ]
greentrek napisał/a:
Aby miał w nazwie to wystarczy... inwencja marketingowców Niektórzy wypisują takie zachęty gdy obiektyw ociera się o skalę 1:4
Chyba się przyjęło że obiektywy tego typu powinny mieć skalę odwzorowania 1:1, ewentualnie 1:2, a także być skorygowanymi do zdjęć z małej odległości.
_________________

W świetle powyższego czysty marketing.
 
pawel12345  Dołączył: 20 Sty 2013
dalco: co jest dziwnego w tym opisie ? to chyba logiczne że jak się zmniejsza odległość ostrzenia to rośnie odwzorowanie, obiektywy makro 1:1 mają bardzo małą odległość ostrzenia
 
dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
pawel12345, nie ma niczego dziwnego w opisie. Po prostu sam sobie odpowiedziałem na pytanie: w sigmie c 18-200 zmniejszono odległość ostrzenia i stała się MACRO, ale tylko na długim końcu. Rozumiem, że na krótkim nie jest już macro? Dla mnie to marketing, jak zaznaczył greentrek. Może coś źle zrozumiałem?
Moje pierwotne pytanie brzmiało: jakie cechy powinien posiadać obiektyw, aby był nazwany macro. Coś jeszcze poza skalą odwzorowania? Jeżeli tylko skala odwzorowania stanowi o tytule MACRO, to dla mnie 1:3 to wątpliwe macro. Myślałem, że coś jeszcze.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
dalco napisał/a:
w sigmie c 18-200 zmniejszono odległość ostrzenia i stała się MACRO, ale tylko na długim końcu. Rozumiem, że na krótkim nie jest już macro?

Dla ogniskowej 18 mm i odległości przedmiotowej 39 cm skala odwzorowania wynosi 0,0484 (czyli 1:20), więc nie jest to zakres makrofotografii. Co innego dla długiego końca, który w rzeczywistości przy odległości 39 cm i podawanej przez producenta skali 1:3 ma ogniskową nie 200 mm, a około… 97 mm? Dlaczego? Ogniskową obiektywu podaje się dla ustawienia odległości na nieskończoność, a na skutek przesuwania się układu soczewek przy wewnętrznym ogniskowaniu, dla różnych odległości przedmiotowych obiektyw ma różną ogniskową (i nie dotyczy to tylko zoomów).

Co do pytania w pierwszym poście postawionego tak śmiało, to odpowiem tak: aby obiektyw miał w nazwie słowo macro wystarczy je tam dodać. ;-) Natomiast aby był faktycznie obiektywem mogącym służyć w makrofotografii, musi zapewniać skalę odwzorowania mieszczącą się w zakresie makro. Tak, jak już wspomniał greentrek, przyjęło się, że są to okolice od 1:1 (czasem 1:2) do 10:1 (powyżej to już mikrofotografia).
 

MrRzepa  Dołączył: 13 Lut 2015
Rzepa doda, że najczęściej są to stałki o ogniskowej około 100mm (tu chyba największy wybór), 70mm, 50mm oraz 35mm. Światło chyba najczęściej spotykane to 2.8. Oczywiście są też obiektywy o innych ogniskowych i maksymalnych wartościach przysłony. Tutaj Rzepa ma na myśli stosunkowo nowe obiektywy z cudem AF.

W sumie ten post jest dość bezsensowny, ale co tam :) Może dzięki temu łatwiej poznasz na półce sklepu.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Nie o skalę odwzorowania chodzi !!!
Choć faktycznie dedykowane obiektywy makro mają zazwyczaj skalę odwzorowania 1:2 lub 1:1, to ważniejsze jest co innego, obiektywy makro już na etapie projektu są inaczej korygowane optycznie.
Ich konstrukcja optyczna jest tak dobierana by uzyskać jak najbardziej równą ostrość na CAŁEJ płaszczyźnie obrazowania i by ich pole obrazowe było jak najbardziej płaskie z racji małej głębi ostrości. I to faktycznie definiuje czy obiektyw jest czy nie jest szkłem makro.

W fotografii popularnej spotkamy zazwyczaj obiektywy makro o skali odwzorowania 1:2 lub 1:1 - bo takie obiektywy daje się skonstruować tak by obejmowały cały zakres ostrości od minimum do nieskończoności.
Są oczywiście obiektywy o skali odwzorowania 5:1 był nawet taki 10:1 ale one ostrzą już tylko na określonych, krótkich dystansach, wiec spotyka się je z zasady tylko w optyce naukowej i przemysłowej.
 
dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
Grzechotnik, dziękuję, o to mi chodziło. :-B
 

a_czacha  Dołączył: 04 Wrz 2007
Dodam tylko, że od niedawna jest obiektyw Laowa 60mm 2:1 z zakresem do nieskończoności.Ciekawa firma go wyprodukowała, mieści się w Chinach, ma na koncie też 15mm, 1:1, shift. Oba bardzo dobre, jest w ofercie bagnet Pentaxa.
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
a_czacha, w jakim miejscu on występuje ? Znaczy gdzie można go kupić?
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
DiMarco napisał/a:
a_czacha, w jakim miejscu on występuje ? Znaczy gdzie można go kupić?


Świat jest dzisiaj taki mały:
np.
http://www.venuslens.net/...tra-macro-lens/

Tu krótka recenzja z "N":
http://forum.nikoniarze.pl/showthread.php?t=257551
 

DiMarco  Dołączył: 24 Sty 2012
Dzięki :-D ! :-B
Do dzisiaj jeszcze nie słyszałem o tym szkiełku, całkiem Ok.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Do klasycznego macrowania bardzo fajne szkiełko, ale maziajstwo nim odpada. ;-)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
Ten sam producent jeszcze w jednej kwestii pomyślał o nas :-)
http://www.venuslens.net/...n-flash-kx-800/
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Narado napisał/a:
Ten sam producent jeszcze w jednej kwestii pomyślał o nas

Że co proszę?
Lampa ze stopką uniwersalną z jednym stykiem za skromny tysiąc złociszy polskich - faktycznie pomyślał.
Dajesz 1/5 i Ci taką przywiozę, żaden problem :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach