Litwin  Dołączył: 18 Maj 2011
Mikroregulacja AF
Witam

Korzystając z mojego kita DA 18-55. Zauważyłem, że wyraźność zdjęć pozostawia trochę do życzenia. Poczytałem odnośnie puszki którą posiadam i jest opcja taka jak mikroregulacja AF z pozoiomu puszki. Czy na forum jest osoba, która pomogłaby i podpowiedziała jak sprawdzić czy taka mikroregulacja jest potrzebna oraz jak ją przeprowadzić?


Pozdrawiam
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
Litwin, a jaką masz puszkę ?? ;-)
 

Litwin  Dołączył: 18 Maj 2011
Pentax K-R
 
Pablo_P-ce  Dołączył: 19 Sie 2011
Mam podobny problem, z tym że już po interwencji serwisu i poprawieniu przez nich dużego FF bo zdjęcia były tragicznie rozmazane.... Minęło pół roku a i tak zdjęcia nie są do końca ostre...

Ja próbowałem metodą prób i błędów ustawiając kilka przedmiotów i robiąc zdjęcia z różnymi nastawami mikroregulacji. Dla 18-55 wyszło mi że najlepiej wyglądało zdjęcie z +5.

Ale też chętnie bym się dowiedział jak najlepiej to sprawdzić dokładniej...
 

Litwin  Dołączył: 18 Maj 2011
Znalazłem jakąś tablicę pod LINK. Jest instrukcja ale co dalej robić z wynikami?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
W zależności od wyników regulować lub nie regulować ;-) .
 

zlaskovik  Dołączył: 13 Maj 2008
Poszukaj wątków gdzie użytkownicy opisują testy "bateryjkowe".
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Zapytam w temacie o mikroregulacji AF w K-r....

Mam tą puszkę, jedno szkło pomimo korekty +10 ostrzy nadal z BF - jest opcja przesunięcia skali mikroregulacji w debug mode nie rozregulowując puszki? Nadmienię, że systemowe ostrzą na 0 lub niewiele poza - nieznaczne korekty w zależności od szkła - francuzi coś pokręcili wg swoich standardów i jakoś to śmiga.
Pytałem a serwisie pentaxa, odpisali, że mają jakiś program serwisowy i nie regulują szkła, czyli pewnie lepiej przesunąć skalę mikroregulacji z 5 jednostek na +, robił ktoś może takie manewry w swojej puszce z pozytywnym skutkiem? 8-)
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Ja w swojej K-5 przesunąłem debug mode zakres regulacji o chyba 30um. Oczywiście wszystkie szkła po tej operacji trzeba było ponownie korygować w menu w aparacie. Dla ciekawości - przesunąłem zakres regulacji w menu serwisowym, bo w oficjalnym zabrakło skali dla limiteda ;) Zresztą, wszystkie moje obiektywy miały korekcję pod koniec skali (przed zmianą w debug mode), więc wydaje mi się że trafiłem na wyjątkowy korpus;)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
U mnie poprawnie ostrzą (i ostrzyły) wszystkie systemowe oprócz sigmy 30/1.4 (brakowało skali na "-") i FA* 80-200/2.8 (brakuje skali na "+") B) Dla jasności - S już nie mam, ale chciałbym wyregulować body pod FA* 8-)

Zrezygnowałem z usługi serwisu po niejasnym mailu o treści:

"Regulacja polega na programie dostępnym tylko dla serwisu.
Możemy spróbować wykonać korektę do indywidualnego obiektywu systemowego bez naruszenia innych ustawień.
Korekty samego obiektywu nie wykonujemy." :roll:
 

Litwin  Dołączył: 18 Maj 2011
Ok wyszło takie coś i co teraz? trzeba coś regulować?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
A drugi koniec?
 
Pablo_P-ce  Dołączył: 19 Sie 2011
A z jaką ogniskową to najlepiej sprawdzać? np. przy obiektywie 18-55. Czy to obojętne?
 
b-bar01  Dołączył: 09 Lip 2010
Pablo_P-ce napisał/a:
A z jaką ogniskową to najlepiej sprawdzać?

ze skrajnymi ogniskowymi.
trzeba także pamietac iż:
- pkt. AF są duże, np centralny jest wiekości trochę mniejszej niż to kółko ( ) na środku matówki.
- 1 pkt. AF to kilka komórek czujnika.
ustawiając pomiar na jeden pkt. AF np centralny musimy liczyć się z tym iż AF może prawidłowo ustawić ostrość na dowolne miejsce wewnątrz ( )
to jest przykładowy schemat czujnika AF z innego aparatu:

czarne kwadraty to to co widać na matowce, kolorowe krzyże/linie to rzeczywista wielkość pkt AF, kolorowe kwadraty do komórki czujnika AF.
 
venum  Dołączył: 23 Sie 2012
Cześć.
Mam podobny problem z tą samą puszką co kolega.
Podczas używania smc A 50f2 potwierdzenie ostrości sporo się myli, natomiast kit ostrzy tak:

18-55@55mm, f7,1 1/180s

Próbowałem dzisiaj mikroregulacji, ale nie zauważyłem zbytniej poprawy.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
venum, A kto to sprawdza AF na f=7,1 ? :shock:
 
venum  Dołączył: 23 Sie 2012
Dada, mój błąd.
Prczeczytałem teraz podobny temat dotyczący k-x i sprawdziłem ustawienie ostrości, o którym pisałeś. Miałem suwak na środku więc przesunąłem go na max, i jest chyba trochę lepiej
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Ten test to o kant betonowej sosny. Trzeba ustawiać ostrość na obiekcie równoległym do matrycy. Środkowy czujnik AF jest tak duży, że pod kątem nie wiadomo na co wyostrzy.
 

kelus  Dołączył: 15 Lip 2012
Jak można zepsuć lub rozregulować aparat w trybie Debug Menu?
 

yusuf  Dołączył: 19 Kwi 2006
kelus napisał/a:
Jak można zepsuć lub rozregulować aparat w trybie Debug Menu?

Przestawiając wszystko, co możliwe, na wartości inne niż fabryczne?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach