czarnoksieznikn  Dołączył: 03 Lut 2012
  Szkolenia w zakresie fotografii
Szanowni Forumowicze :-D

Jest piękny, słoneczny, niedzielny dzionek, a ja znowu postanowiłem pozawracać Wam nieco szanowne cztery litery :mrgreen:
Mam do Was pytanie, jak w temacie. Gdzie na terenie Polski (najlepiej, ze względu na moje zamieszkanie, w Krakowie) można przejść szkolenie oraz zdawać egzamin na tytuł (patent?) czeladnika i/lub mistrza w zakresie fotografii?
Byłem kilka tygodni temu z podobnym zapytaniem w Cechu Rzemiosł Różnych w Krakowie, który skupia między innymi fotografików. Ale otrzymałem bardzo ogólną odpowiedź, że oni już czegoś takiego nie organizują :cry: :cry:
Jeśli ktoś z was miałby informacje w tym zakresie, poproszę o jakieś podpowiedzi, będę wdzięczny ;-)

Pozdrawiam;
Romek
 
psore
[Usunięty]
Kiedyś na forum chyba aparatów tradycyjnych ktoś podrzucil jako ciekawostke link do materiałów które trzeba ogarnąć żeby zdać taki egzamin.Tylko że to w Kaliszu,no ale skoro mają to na stronie to chyba organizują takie kursy.
http://www.irip.kalisz.pl/doc,5
 
pentaxianin  Dołączył: 31 Maj 2008
a ma ktoś opracowanie tych pytań ? :-)
 
dlugas1982  Dołączył: 07 Lis 2008
Cytat
a ma ktoś opracowanie tych pytań ?
w małym paluszku ...






... należy mieć opracowane :evilsmile:
 

So Seductive  Dołączył: 14 Cze 2009
Dziwne pytania :D niektóre bezsensu "zakuć zdać zapomnieć"

i chyba ktoś kto nie miał kontaktu z analogami nie da rady :D chyba, że jest nowa baza czy coś dla tych co zaczynali od cyfrówek
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
a tak właściwie to na cholerę Ci to potrzebne?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
nemo napisał/a:
a tak właściwie to na cholerę Ci to potrzebne?
czarnoksieznikn, właśnie po co ? - dobrego fotografa poznasz po portfolio a nie po dyplomach - coś jak z jazdą samochodem - myślisz, że po zdaniu prawa jazdy umiesz jeździć ? haha...
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
no i na dodatek to bardziej przypomina egzamin na fototechnika niż na fotografa.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
nemo, bo to chyba o to chodzi :mrgreen: a pytania niestety w stylu ZZZ
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
arQ napisał/a:
pytania niestety w stylu ZZZ
czy ja wiem. Jeszcze 10, 15 lat temu całkiem sensowne. Relikt przeszłości nie nadążający za teraźniejszością. No i sporo literówek. Nie traktowałbym poważnie nikogo kto w dzisiejszych czasach zdawałby ten egzamin.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
ale i tak często praktyka więcej jest warta od teorii i wykresów z danymi i proporcjami - małym OT miałem na chemii kiedyś dwóch prowadzących, było o wytworzeniu lustra srebrowego (próba Tollensa jak kto woli) - jeden robił idealnie wg rozpiski laboratoryjnej (co go mg niemal) i wyszło mu hmm jakieś takie szarosine coś. Natomiast drugi wlał na oko trochę tego tu trochę tamtego i miał takie lustro że można się było w nim przeglądać...
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Tak czy siak ciekaw jestem na co czarnoksieznikn potrzebuje ten tytuł. Lasek na to raczej nie wyrwie :-P
 
pentaxianin  Dołączył: 31 Maj 2008
Czytając te pytania odnoszę wrażenie, że są wartościowe, trochę szkolą za zakresu rachunkowości i prawa DG, trochę o technice, optyce, zakres można pobrać i samemu przerobić sobie :-) .

a z innej beczki, żeby podejść do takiego egzaminu trzeba być gdzieś zatrudnionym ? bo coś wyczytałem, że pracodawca ma pokryć szkolenie.

a co myślicie o warszawskiej szkole fotograficznej WSFoto wsfoto.art.pl ??
Dobre czy strata monet?
 

czarnoksieznikn  Dołączył: 03 Lut 2012
Hmm..No cóż, pytałem po prostu z ciekawości. Po co mi to? W sumie po nic mi to. Ale "w razie czego" zawsze będzie to dodatkowy wpis w cv, nieprawdaż? Bo zainteresowanie fotografią może sobie wpisać każdy, kto nawet nie trzymał w ręku aparatu.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
czarnoksieznikn napisał/a:
Bo zainteresowanie fotografią może sobie wpisać każdy, kto nawet nie trzymał w ręku aparatu.
Portfolio jest wszystkim.
 

czarnoksieznikn  Dołączył: 03 Lut 2012
jorge.martinez, Ktoś, kto idzie do pracy na przykład w sklepie elektronicznym, co tam zaniesie? Portfolio czy cv?
Oczywiście masz rację, dla fotografika, zarówno zawodowca, jak i hobbysty, portfolio jest wszystkim.
Ale kto pyta, nie błądzi.
 

Tequila  Dołączyła: 12 Cze 2010
czarnoksieznikn napisał/a:
jorge.martinez, Ktoś, kto idzie do pracy na przykład w sklepie elektronicznym, co tam zaniesie? Portfolio czy cv?


czarnoksieznikn, to trochę ślepe (i bądźmy szczerzy: starodawne) patrzenie w papierek.
Weźmy na ten przykład programistów: naprawdę wierzysz, że wszyscy dobrzy i porządnie zarabiający mają wyższe wykształcenie w tym kierunku, czy raczej spora część jest po prostu pasjonatami?
W sklepie elektronicznym będzie nie inaczej. A samo przyjęcie: niektórzy spojrzą w papier, inni na słowo "foto jest moją pasją" polecą.
Jak będziesz robił dla papierka to nic z tego nie zapamiętasz, niczego się nie nauczysz i i tak Cię wywalą.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
czarnoksieznikn napisał/a:
dla fotografika, zarówno zawodowca, jak i hobbysty
Niech mnie ktoś poprawi ale słowo fotografik wymyslił chyba pan Dederko (genialny człowiek ale to mu raczej nie wyszło :-> ) , kojarzy mi się tylko z towarzystwem wzajemnej adoracji o nazwie ZPAF i w zasadzie nigdzie poza Polską nie jest znane :-P Jest równie anachroniczne jak wspomniane egzaminy :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
nemo napisał/a:
kojarzy mi się tylko z towarzystwem wzajemnej adoracji o nazwie ZPAF i w zasadzie nigdzie poza Polską nie jest znane :-P Jest równie anachroniczne jak wspomniane egzaminy :-)
Drugim podobnym słowem jest inteligent (znany jeszcze w Rosji).

Dla mnie fotografik to taki zarośnięty pajęczyną i osnuty dymem z fajki staruszek, który robi zdjęcia od dziesięcioleci i nie znalazł dotąd czasu i ochoty, by pokazać swoje zdjęcia szerszej publiczności. Dumny ze swego doskonałego warsztatu, z poczuciem wyższości nad młodzianami, siedzi na swych negatywach, gotów je zabrać do grobu.

 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
Buahahahaha, piękny obraz. Ja słyszałem jeszcze określenie, że to tacy goście co w latach siedemdziesiątych obfotografowali kilka włochatych bab i do tej pory na tym jadą :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach