slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
lukaszszcz napisał/a:
32GB, UHS1


Czy 32 GB, to maksymalna pojemność dla K5, czy taką kartę kupiłeś i działa.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
dzięx - o to mi chodziło - używałem 64 GB, zastanawiałem się nad 128 GB
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
slwk2020 napisał/a:
Ja również szukałem i nigdzie takiej informacji nie znalazłem.

Wg instrukcji obsługi (tabelka ze specyfikacją na końcu instrukcji) najwyższe obsługiwane karty to SDXC (teoretycznie do 4TB).

 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
akagi66 napisał/a:
dzięx - o to mi chodziło - używałem 64 GB, zastanawiałem się nad 128 GB

No to wcześniej nie pochwaliłeś się, że 64 GB czyta. Ale skoro tak, to chyba i ja zakupię.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
plwk napisał/a:
slwk2020 napisał/a:
Ja również szukałem i nigdzie takiej informacji nie znalazłem.

Wg instrukcji obsługi (tabelka ze specyfikacją na końcu instrukcji) najwyższe obsługiwane karty to SDXC (teoretycznie do 4TB).

Tak tylko, że SDXC to jest klasa pojemności karty, a nie parametr możliwości jej odczytu przez body. Tak jak pisałem nie czyta już 128 GB pomimo, że pojemność SDXC sięga kilku TB.
Nam chodziło o użyteczną pojemność karty dla K5, a tej informacji w instrukcji nie znajdziesz. Można jedynie przypuszczać, że w chwili pisania instrukcji pojemność kart SDXC wynosiła wtedy 32 i 64 GB.
Sprawdzona informacja jest taka, że akagi66 używał z K5IIs karty 64 GB i to jest maksymalna pojemność.
 

akagi66  Dołączył: 16 Lis 2007
slwk2020 napisał/a:
akagi66 napisał/a:
dzięx - o to mi chodziło - używałem 64 GB, zastanawiałem się nad 128 GB

No to wcześniej nie pochwaliłeś się, że 64 GB czyta. Ale skoro tak, to chyba i ja zakupię.

przepraszam - zawęźliłem się na swoim problemie... A od zawsze w tym aparacie używałem 32 i 64 GB. A internetach są i po 256 GB...
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Mam K-5IIs, ale największa moja karta to 64GB, więc nie sprawdzę, czy obsługuje większe.
 
Tomeyk  Dołączył: 06 Gru 2010
U mnie w k5IIs bez żadnych problemów używam 128GB (Samsung Evo plus u3).
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Sandisk Extreme Pro 128GB działa w K-5 z 2011 roku. O ile pamiętam, była jakaś aktualizacja softu do czytania większych kart.
Ale:
- licznik zdjęć do zrobienia nie działa
- różnica szybkości w stosunku do zabytkowych kart jest właściwie niewidoczna
 

lukaszszcz  Dołączył: 03 Paź 2014
Z tego co ja pamiętam to normalna i bezobsługowa karta to była max 32GB. 64GB czytana była ale było spowolnienie czy on e problemy z płynnym działaniem.

To są info sprzed kilku lat gdy wychodził k5II. Osobiście nie sprawdzałem. Ale w między czasie wyszedł nowszy soft więc może coś się zmieniło.

Jedno jest pewne. Nie kierujcie się że jeśli obsługuje sdxc to ogarnie też max pojemność w tym standardzie.

Powyżej macie info że komuś nie działa już 128GB. Mogą też wynikać mikroroznice w kartach względem producenta. Je do nego przeczyta, innego już nie.

32GB to był pewniak na kilka lat wstecz.
 

Gwiazdor  Dołączył: 05 Mar 2007
Jeśli obsługuje SDXC to musi obsługiwać każdą pojemność.
Może to zależeć od wersji firmware (ale wtedy nie obsługiwał by wcale) oraz formatu plików na karcie.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
Gwiazdor napisał/a:
Jeśli obsługuje SDXC to musi obsługiwać każdą pojemność.

Pobożne życzenia :roll:
 
andyspring  Dołączył: 21 Lis 2011
Po co komu karta większa, niż na 900 zdjęć.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
Tomeyk napisał/a:
U mnie w k5IIs bez żadnych problemów używam 128GB (Samsung Evo plus u3).


Czy licznik zdjęć działa.
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
andyspring napisał/a:
Po co komu karta większa, niż na 900 zdjęć

Chciałem zadać dawno to pytanie, ale czułem się jakoś onieśmielony. Nawet w ciągu kilkudniowego wyjazdu, nie udało mi się zapełnić 32GB. Dla zwykłego bezpieczeństwa danych staram się codziennie zapisywać na alternatywnym nośniku, lub wymienić kartę.
 
slwk2020  Dołączył: 22 Paź 2020
MCsubi napisał/a:
Sandisk Extreme Pro 128GB działa w K-5 z 2011 roku. O ile pamiętam, była jakaś aktualizacja softu do czytania większych kart.
Ale:
- licznik zdjęć do zrobienia nie działa
- różnica szybkości w stosunku do zabytkowych kart jest właściwie niewidoczna

Czyli sam zaprzeczasz sobie, bo karta 128 GB nie działa z K5. Czujnik wykrywa obecność karty w slocie, ale jej nie rozpoznaje. Aparat zapisuje dane na karcie, bo wykrył obecność karty, ale jej nie rozpoznaje. Co za pożytek z takiej pojemności, jak nie wiesz ile masz jeszcze zdjęć do zrobienia - przy karcie do 64 GB jest to czytelne. Ja w K5IIs mam zainstalowany najnowszy możliwy soft i dla mnie karta 128 GB jest bezużyteczna, bo body jej nie rozpoznaje - nie pokazuje liczby zdjęć do wykonania. I sprawa praktyczna: karta 32 GB ma pojemność w K5IIs około 900 zdjęć w formacie PEF, karta 64 GB ok. 1800 zdjęć, a 128 GB powinna teoretycznie mieć ok. 3600 zdjęć, więc warto zastanowić się czy karta służy nam do zapisu sesji i jaki jej procent pojemności jesteśmy w stanie wykorzystać, czy też zastępuje nam dysk twardy (co jest dość ryzykowne).
 
RPM  Dołączył: 28 Lip 2010
A jakby tak zajrzeć do źródeł: http://www.ricoh-imaging....cts/k-5-2/spec/ ??

Operation-confirmed SD/SDHC/SDXC memory cards:

[Panasonic/Toshiba/SanDisk memory cards]
SD memory cards: 1GB, 2GB
SDHC memory cards: 4GB, 8GB, 16GB, 32GB
SDXC memory cards: 64GB

[SanDisk memory cards]
SDXC memory cards: 128GB

Okazuje się że 128 GB tak ale tylko jednej firmy...
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
slwk2020 napisał/a:

Czyli sam zaprzeczasz sobie, bo karta 128 GB nie działa z K5. Czujnik wykrywa obecność karty w slocie, ale jej nie rozpoznaje. Aparat zapisuje dane na karcie, bo wykrył obecność karty, ale jej nie rozpoznaje. Co za pożytek z takiej pojemności, jak nie wiesz ile masz jeszcze zdjęć do zrobienia - przy karcie do 64 GB jest to czytelne. Ja w K5IIs mam zainstalowany najnowszy możliwy soft i dla mnie karta 128 GB jest bezużyteczna, bo body jej nie rozpoznaje - nie pokazuje liczby zdjęć do wykonania. I sprawa praktyczna: karta 32 GB ma pojemność w K5IIs około 900 zdjęć w formacie PEF, karta 64 GB ok. 1800 zdjęć, a 128 GB powinna teoretycznie mieć ok. 3600 zdjęć, więc warto zastanowić się czy karta służy nam do zapisu sesji i jaki jej procent pojemności jesteśmy w stanie wykorzystać, czy też zastępuje nam dysk twardy (co jest dość ryzykowne).


Nie wiem, o czym mówisz. Licznik zaczyna działać normalnie, gdy pozostała liczba zdjęć < maksymalnej liczby zdjęć na liczniku. Przy 64GB jest identycznie. A jeśli ktoś robi w jpg, to nawet 32 GB wyczerpuje Twoją definicję "niedziałania". A mój brak "zastanowienia" wynikał z tego, że i tak taką kartę miałem do celów niefotograficznych, a na długich wycieczkach rowerowych lepiej zapisać 1/3, niż miałoby zabraknąć miejsca. O archiwizacji w warunkach, gdy ładowanie baterii jest wyzwaniem, nie ma co mówić.
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
RPM napisał/a:
Okazuje się że 128 GB tak ale tylko jednej firmy...
I całkiem przypadkiem taką testowałem :mrgreen:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Pentax rekomendował do swoich aparatów tylko karty SanDisk, Toshiba i Panasonic.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach