malero  Dołączył: 28 Lut 2012
RawTherapee - jak uzyskać zdjęcia jak z puszki i zaszyty JPG
Chciałbym zrezygnować z trybu RAW+ i robić tylko RAW, a mieć ewentualnie możliwość uzyskania zdjęcia bez zbędnej zabawy suwakami, jeśli efekt będzie zadowalający od razu.

Po wczytaniu zdjęć w RawTherapee mam często na starcie zdjęcia gorsze niż te wywołane przez puszkę (wyblakłe, szumy).
Czy można ustawić jakiś profil, który ustawiłby parametry zdjęcia w miarę podobnie jak puszka? Te wartości będą za każdym razem takie same?
Mogę wołać w aparacie, ale to niewygodne:) JPG zaszyty w RAWie, używany do podglądu, jest tym samym co osobny JPG? Zwykłe "Zapisz jako -> JPG" w IrfanView starczy?
 

wallace  Dołączył: 08 Maj 2010
Preferences > Image Processing > Default Image Processing Parameters > For RAW photos i tu ustawiasz standardowy profil, jaki program zaaplikuje na starcie w RAWa. Profil możesz wybrać z dostępnych lub samemu stworzyć taki który będzie Ci odpowiadał.
 

cube007  Dołączył: 12 Mar 2009
Re: RawTherapee - jak uzyskać zdjęcia jak z puszki i zaszyty
malero napisał/a:
Po wczytaniu zdjęć w RawTherapee mam często na starcie zdjęcia gorsze niż te wywołane przez puszkę (wyblakłe, szumy).
Swego czasu RawTherapee domyslnie wlaczal wyostrzanie, co ladnie eksponowalo szumy...
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
Sprawdziłem w końcu, na RAW+ i RAW, zapisanie podglądu w IrfanView z samego RAW daje inne zdjęcie, również w rozdzielczości, niż JPEG wygenerowany przez puszkę.
Pozostaje robić w RAW+ albo masowo w PDCU, bo w RT nie zrobiłem jeszcze w miarę podobnego profilu jak pentaxowy soft.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
zaszyty w rawie jpg ma dokładnie tą samą rozdzielczosć co jpg z trybu raw+ a różni go jedynie kompresja - ten zaszyty ma ciut słabszą jakość. ja robię w raw a przegladając na komputerze decyduję - albo zdjecie zapisuje "zasługuje" na wołanie i indywidualną zabawę w RT albo kadr jest marny i wystarcza mi tylko jpg wyciągnięty z raw

[ Dodano: 2012-09-04, 23:57 ]
malero, sprawdź czy w ustawieniach IrfanView masz włączoną opcję wyświetlania zaszytego obrazu i czy wyłączyłeś "zmniejszone o połowę"
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
[quote="pyciar"]zaszyty w rawie jpg ma dokładnie tą samą rozdzielczosć co jpg z trybu raw+ a różni go jedynie kompresja - " [quote]
Rzeczywiście dla moich pentaxowych rawów tak jest, a w canonowskich i pasikonikowych już są mniejsze rozdzielczości, pytanie wobec tego czy dla wszystkich pentaxów jest z tym tak samo.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
tantal, różnica w wielkości obrazu to kilka pikseli - jedne programy (RT?) korzystają z całej matrycy i taki obraz dają a inne troche go cropują (ale do obliczeń skrajnych pikseli wykorzystują te obcięte) - to sprawa filozofii albo np uzytego algorytmu demozaikowania i jego ograniczeń
Moze być też opcja że rawy z C i N nie mają w sobie jpga - wtedy irfanview robi sobie obraz za pomocą jakiegoś prostego algorytmu i wówczas jpg z puszki będzie się różnił od tego z irfana
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
pyciar, ok niedokładnie się wyraziłem co do rozdzielczości, chodzi mi o to że u mnie w rawach z k-5 zaszyta jest podglądówka w pełnym rozmiarze, choć coś tam jest pewnie obcięte (nawet jakiś mały programik Adobe jest do odzyskiwania tego w DNG ;-) ) . Ale pełny to pełny 16 Mpx a z 20D mam 1.57 Mpx , z LX3 2.46 Mpx jpegi zaszyte w rawie. Tyle że z kolei te z k-5 są już tak skompresowane że nie pomaga zapisywanie ich ze 100% jakością bez kompresji przy próbkowaniu kolorów itp. (Fast Stone Image Viewer). Są "prawie" takie same jak jpg z aparatu tyle że wszelkie wymagające gradienty są popaskowane. Identycznie jest przy ekstrakcji jpega z rawa poleceniem dcraw -e więc to nie wina oprogramowania tylko bicza z piasku nie ukręcę. Ale poza tą kompresją i paskowaniem nie widzę żadnych różnic kolorystycznych między jpg z puszki a podglądówką z rawa.
Tyle że ten zaszyty nadaje się do używania tylko jako podgląd ;-)
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
tantal, podeślesz mi po rawie z k5 20d i lx3? fajnie jakby to była podobna scenka ale jak nie masz to nie ma sprawy :) (mail: "mój nick"@o2.pl)
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Czy całą bibliotekę i zasoby LR4 mogę konwertować do DNG i czy jest możliwość włączenia zapisu XPM tak aby LR wszystkie zmiany zawarte w katalogu wyeksportował od razu do każdego z plików?
Chcę zrobić możliwie najlepszy back-up moich zasobów i boję się że w razie utraty katalogu LR - wszystkie zmiany zostaną zniszczone.
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
Michciu76, to jest wątek o RawTherapee - raczej nie jest on w stanie czytać "zmian" dokonywanych w innych programach (nawet tych zapisanych wewnątrz DNG). Backup? Najlepiej robić zdjącia + katalog przechowywujący bibliotekę zmian/obróbki lightrooma (w ustawieniach programu znajdziesz gdzie on się znajduje a zresztą kto wie czy sam nie ma opcji tworzenia kopii zapasowych).
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
pyciar napisał/a:
Michciu76, to jest wątek o RawTherapee - raczej nie jest on w stanie czytać "zmian" dokonywanych w innych programach (nawet tych zapisanych wewnątrz DNG). Backup? Najlepiej robić zdjącia + katalog przechowywujący bibliotekę zmian/obróbki lightrooma (w ustawieniach programu znajdziesz gdzie on się znajduje a zresztą kto wie czy sam nie ma opcji tworzenia kopii zapasowych).


Fakt- zapomniałem że w dziale Lightroom są wątki prowadzące do innych programów...
 
tantal  Dołączył: 02 Sie 2009
Cytat
Fakt- zapomniałem że w dziale Lightroom są wątki prowadzące do innych programów...

Ano jakoś tak wyszło: {dział forum Lightroom}≠{Adobe® Lightroom®} ale to tylko rozdzielenie od techniki analogowej (Darkroom) :-)
 
malero  Dołączył: 28 Lut 2012
pyciar napisał/a:
zaszyty w rawie jpg ma dokładnie tą samą rozdzielczosć co jpg z trybu raw+ a różni go jedynie kompresja - ten zaszyty ma ciut słabszą jakość. ja robię w raw a przegladając na komputerze decyduję - albo zdjecie zapisuje "zasługuje" na wołanie i indywidualną zabawę w RT albo kadr jest marny i wystarcza mi tylko jpg wyciągnięty z raw

[ Dodano: 2012-09-04, 23:57 ]
malero, sprawdź czy w ustawieniach IrfanView masz włączoną opcję wyświetlania zaszytego obrazu i czy wyłączyłeś "zmniejszone o połowę"

Mam włączoną opcję podglądu miniatur. Różnica rozmiaru wynikała z rozdzielczości, na RAW+ (JPEG 6Mpx) to RAW pokazywał kilka linijek więcej po bokach. Przy 12Mpx JPEGu różnicy nie ma.
Podgląd wyciągasz w przetwarzaniu wsadowym Irfan View?
 

pyciar  Dołączył: 29 Cze 2007
dostałem paczkę, moje obserwacje:
K5 - jpg zaszyty w PEF jak i DNG ma te same wymiary jak ten z puszki ale z wyraźnie mniejszą jakością (tantal, porównaj linie na czerwonym dachu)
20D i LX3 - zaszyty jpg ma mniejszą rozdzielczość
co ciekawe po włączeniu w Irfanie obsługi CRW/CR2 obraz generowany przez niego ma niemal identyczna kolorystykę jak zaszyty w 20D jpg (tyle że w pełnej rozdziałce)
zauwżyłem też że zaszyty w LX3 jpg jest trochę cropnięty tak jakby aparat korygował wady obiektywu bo środek się nie zmienia

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach