aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
Balda Baldina reaktywacja - jak to zrobić?
Balda Baldina z Tessarem *T. Małoobrazkowy aparat z mieszkiem, który dzielnie służył mojej Babci. Solidna niemiecka robota.
Jest taki plan, by tą Baldiną zrobić jeszcze rodzinną sesję. Taka zabawa.

Pytania: możecie polecić jakiś serwis w Warszawie, który przejrzy ten aparat? Jest w świetnym stanie, ale przydałoby mu się czyszczenie, no i przegląd, by się teraz nagle nie zepsuł.
Przednie szkło w obiektywie wygląda na lekko zmętniałe, myślicie, że da się to wyczyścić? Jeśli nie - trudno, będzie nieostro.

No i pytanie nr. 2: jaki film byście polecili do tej zabawy? Czy Rollei Retro rzeczywiście jest retro?
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Obiektyw da sie przeczyscic, to sa proste konstrukcje. Sprawdz czy dzialaja ci dlugie czasy (sekunda). Jesli nie, to zrobienie tego tez jest proste (w Lodzi zrobili mi to za 30 zl). Zobacz w jakim stanie jest mieszek, czy nie poprzecierany. Ale pewnie jest skorzany i w dobrym stanie.

Fajny aparat i bedziesz miec troche zabawy!
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
Mieszek szczelny, migawka Compur Rapid bzyka jak należy, długie czasy (na oko, rzecz jasna) trzyma. To solidna, niemiecka robota, zresztą Babcia bardzo o niego dbała.

Sęk w tym, że takie obudzone po latach mechanizmy (ostatnie zdjęcia zrobione były w latach 70.) mogą się po prostu rozsypać, choćby przez zastały smar. Dlatego pytam o zaufania godny serwis w Warszawie, który zrobi przegląd tego cuda.
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Te migawki są solidne , jednak bardzo łatwo brud dostaje się do mechanizmów . Mam kilka tego typu aparatów . Obiektyw Tessar jest najlepszym w Beltice . Jednak jeśli przednia soczewka została zarysowana , to będzie lekki problem . Zapytać trzeba czy to aparat dwukolorowy (chromowana część z wizjerem na górze) czy cały czarny gdzie wizjer jest osadzony na kółku ruchomym ( wyrównanie paralaksy) . W pierwszym wypadku nie ma problemu , przesuw filmu jest prosty automatyczna blokada po każdej klatce . W przypadku Beltici 1 (całej czarnej ) trzeba po każdym zdjęciu recznie przesuwać z dbałością film i naciskać dźwigienkę . Oba typy aparatów posiadały obiektywy Tessar jako droższa alternatywa (lepsze) . Z tego co pamiętam Tessar w tym aparacie dawał piękny mięciutki rysunek . Nieźle radził sobie z odblaskami co było ewenementem w końcu lat 40tych i początku lat 50tych . W tym przypadku mówimy o aparatach powojennych T* . Taki aparat to czyste piekno
 
aldek  Dołączył: 13 Paź 2006
Zgadza się, jest piękny.
To wersja z korektą paralaksy, czyli celownikiem na obracanej tarczy. Obiektyw nie jest zarysowany, tylko taki, jakby trochę zamglony. Równomiernie, dotyczy to tylko przedniej soczewki. Szkła od środka - kryształ.
Aparat nie ma zabezpieczenia przed podwójną ekspozycją, z tego co widzę. Ale to nawet lepiej, w końcu retro to retro. Jeszcze nie zakładałem do niego filmu, więc nie wiem, jak działa przesuw. Muszę skołować jakiś film na zmarnowanie.
Jest to wersja powojenna, na co wskazują powłoki w Tessarze, aczkolwiek ogniskowa jeszcze jest wyrażana w cm, a nie milimetrach. Nie ma jednak tego licznika z klapką - a zwykły cechowany okrąg pod pierścieniem.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Mam i taki ale mowszy Beltica 2 kupiłem od kobiety która dokładnie określiła -ten model kupiłam w 1953roku . Był też w wersji z chromowaną górą rozkładany celownik . Tak myśle że te modele z obracanym wyrównaniem paralaksy to model z lat 40tych do roku 1950tego . Ja mam jeszcze przedwojenne modele . Tessar jest naprawde przyjemny w tym modelu . Jednak transport filmu przeklniesz , paralekse zresztą tez . Ale ten transport filmu to paskudztwo . Ma 36 klatek na pierwszym filmie zrobiłem może 24 klatki . To pozostałość po konstrukcji przedwojennej . Po za tym obiektywy poza tym tesarem nie lubily kontrastów - no nie były to elmary delikatnie mówiąc . Tessar jest dużo lepszy . Choć bardzo miekki ale w szlachetny sposób , gdzie pięknie ostro oddaje krawędzie a zmiękcza ślicznie twarze

[ Dodano: 2012-11-06, 18:27 ]
Baltary , Meritary w tych aparatach były słabieńkie . W trochę nowszych Trioplany i Tessary w późniejszych modelach poprawiły jakość zdjęć . Baltar to wersja z prekursora tego aparatu Baldy Jubillat . Trioplany i Tessary już były miłe i ładnie oddawały kontrasty ale ich użycie to koniec lat 40 i początek lat 50tych w tych aparatach
 

tref  Dołączył: 05 Wrz 2006
aldek, zapytaj Dadę o serwis.

aldek napisał/a:
jaki film byście polecili do tej zabawy? Czy Rollei Retro rzeczywiście jest retro?
HP5 Ewentualnie PANeFkę lu Trix.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach