rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Maska w szkłach pełnoklatkowych dla APS-C, czy to ma sens?
Ostatnio natknąłem się w naszym dziale "Sample" na podlinkowane ciekawe rozwiązanie sprawdzone na Pentaxowym Takumarze:
http://forum.olympusclub....ght=tylna+maska

Jak wiadomo szkła pełnoklatkowe wprowadzają do puszek APS-C więcej światła niż potrzeba na pokrycie matrycy, a reszta błądzi gdzieś wewnątrz aparatu pogarszając w większym lub mniejszym stopniu jakość obrazka B) Czy jest sens stosowania takich wynalazków?

Wiele się pisze o mydlanym 1,4 w pięćdziesiątkach, może sprawdzał ktoś z Pentaxiarzy czy daje to jakieś pozytywne efekty?
 

adriano210  Dołączył: 13 Kwi 2009
pewnie da winiete :)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Czy masz na myśli "pełnoklatkowe" tzn. FF? Czy "pełnoklatkowe" tzn. APS-C. Szkła z aparatu analogowego pełnoklatkowego do FF nie ma potrzeby zaopatrywać w maskę - może dać tylko winietę. Natomiast dla APS-C ma to jak najbardziej sens - zdecydowanie poprawia kontrast.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Myślę o poprawieniu kontrastu i ostrości w starych szkłach Pentaxa, a używanych obecnie dośc powszechnie na lustrzankach niepełnoklatkowych K-x/K-r itp ;-)

Sądząc po nicku to chyba Ty experymentowałeś z tymi blendami na forum olympusa B)
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
Tak, to ja. Tylna maska działa jeśli używasz pełnej jasności obiektywów - 5,6 i więcej. Mówiąc o kontraście mam na myśli poprawę również i ostrości, bo jedno z drugim jest związane. Wyciąłem maskę z czarnej kartonowej zaślepki kasety Polaroida i wkleiłem ją bezpośrednio w przejściówkę. Z drugiej strony - czasami efekt obniżonego kontrastu może być pożądany ;-) Wytnij w kartoniku prostokąt 15x23 mm, zamocuj do przejściówki albo dupki obiektywu i sam zobaczysz różnice. Zresztą na forum Olympusa wszystko jest opisane. Jeśli używasz starych obiektywów, warto.
 
Adamss68  Dołączył: 31 Sie 2009
rey,po co Ci ta maska?Do szkieł z bagnetem PK?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Do szkieł tzw. pełnoklatkowych.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Adamss68 napisał/a:
rey,po co Ci ta maska?Do szkieł z bagnetem PK?

Mam takiego Pentaxa 55/2 serii K, nie zaszkodziło by mu na pewno, gdyby obraz był ostrzejszy i bardziej kontrastowy bez PSa ;-)
A gdzie kupić taki materiał na blendę, lub czym go zastąpić? B) Czyli jednak prostokąt zamiast okręgu?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Czarny karton lub cokolwiek sztywnego, pomalowanego czarnym matowym lakierem.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ja także używałem tego patentu w połączeniu szkieł M42 z Olkiem E-400. Całkiem fajne efekty. Przyznam, że na pomysł zastosowania tego w cyfrowym Pentaksie nie wpadłem, ale trzeba będzie eksperymenty powtórzyć.
 

michal5150  Dołączył: 17 Sie 2007
Taką blendę miały niektóre szkła pentaksa, np. M100/4 czy M200/4.
 

Raziel  Dołączył: 06 Paź 2007
A jak to to mocować?Bo klejenia sobie nie wyobrażam...
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Ja akurat kleiłem wewnątrz przejściówek.
 

Raziel  Dołączył: 06 Paź 2007
aaa...przy przejściówkach to bez kłopotu...mam same manuale pod pełną klatkę.Testnąłbym na adaptallu 28-105 ale soczewka wystaje dość daleko kurcze.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Jak wróci body z serwisu odbiorę manuale od kolegów i będę kleił, mam tylko te z bagnetem Pentaxa 8-)

Dam znać jak będą jakieś efekty, sądząc po zdjęciach z linku może być ciekawie ;-)
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
Cytat
Wytnij w kartoniku prostokąt 15x23 mm, zamocuj do przejściówki albo dupki obiektywu i sam zobaczysz różnice. Zresztą na forum Olympusa wszystko jest opisane.


Na forum Olympusa jest wiele opisów jak to zrobić.
Są też linki opisujące wymiary w stosunku chyba do typu obiektywu.
Niestety są już nieaktualne (niedostępne). Czy ma ktoś z was do nich dostęp?

I jeszcze jedno, wydaje mi się, że ten prostokąt powinien być idealnie ustawiony względem matrycy.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
Wymiarów to bym od nich nie brał, Olki mają mniejsze matryce, ale pomysł dobry i wart spróbowania.
 
Bogdan  Dołączył: 07 Lip 2008
W moim SMC PENTAX-FA 1:3,5-5,6 28-90 jest coś takiego z tyłu i ma wymiar 18X25mm, myślę, że z takim prostokątem można próbować.
Problem będzie chyba jeszcze z odp. umiejscowieniem z tyłu obiektywu aby po "zatrzaśnięciu" w aparacie prostokąt był ustawiony odpowiednio względem matrycy.
 

Makler  Dołączył: 09 Mar 2009
W Pentax K 150/4 ma 19x27. Na pewno można zrobić mniejszą.
Położenie można odgapić z fabrycznych masek. Można też zrobić okrągłą, mniej zasłoni ale nie będzie przeszkadzać.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Ale okrąg zbierze mniej niepotrzebnego światła.

Wymiary, o których piszecie były dla małego obrazka, czyli powierzchni naświetlanego filmu.
Nie wiem jak z odległością tylnej soczewki od matrycy vs od filmu, ale wymiar dla naszych matryc powinien być raczej mniejszy i na pewno wielkość tego okienka zależy od długości ogniskowej ;-)


Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach