Didimos  Dołączył: 04 Sty 2007
Zorka - remont generalny
Witam,

Wczoraj zabrałem się do remontu zorki i udało mi się uruchomić migawkę teraz pozostaje tylko złożyć wszystko z powrotem. I tutaj pojawiają się dwa pytania: po pierwsze czym smarować, po drugie, i to jest pytanie zasadnicze: czy ktoś zna stronę poświęconą tuningowi zorek?
Mam na myśli bardzo konkretną stronkę na której gość pokazuje jak krok po kroku rozebrać, przemalować i złożyć Zorkę. Widziałem tę stronę kilka lat temu a teraz nie mogę znaleźć... Jakby ktoś kojarzył to proszę o linka...
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
o, a udało ci się wyregulować czasy? Mi w jedynce się nie udało, nie mogłem zrozumieć zasady ;-)
 
Didimos  Dołączył: 04 Sty 2007
O nie, w tak ambitne rejony na razie się nie zapuszczam. Mechanizmu migawki nie ruszałem. Migawkę udało mi się uruchomić tylko dlatego, że to co ją blokowało (kawałki filmu) wypadło podczas rozbierania.
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
gdzieś w necie wisi instrukcja serwisowa 2C wersji, ale jest b. podobna to wersji I, też muszę odszukać i zrobię drugie podejście ;-)
 

Masaho  Dołączył: 31 Sie 2008
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
http://jay.fedka.com/index.htm

polecam tę stronę, przydała mi się parę razy ;)
 

guerilla  Dołączył: 23 Kwi 2006
Dzięki za linki, udało mi się uruchomić migawkę! i trzyma czasy nawet.. jeszcze tylko uszczelnienić i mam Zorkija jedynkę w idealnym stanie :-o
 
Didimos  Dołączył: 04 Sty 2007
Ja też bardzo dziękuję za linki. W sumie jest w nich wszystko czego potrzeba. Tylko muszę się zebrać jeszcze raz i wszystko poskładać...

A nie przypomina sobie nikt strony o malowaniu i przeskórkowywaniu zorek? Pamiętam że była tam na przykład czarna z czerwonymi napisami...

I jeszcze jedno pytanko czym smarujecie części? I wszytko tym samym smarem czy np. obiektywy inaczej?
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
Didimos napisał/a:
czym smarujecie części?

smar grafitowy
Didimos napisał/a:
wszytko tym samym smarem

tak, chociaż nie dam głowy, że to dobrze ;)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Podepnę się.
Miałem w Zorce-4 problem z zacinaniem się migawki. Wyczyściłem- obyło się bez rozbierania samego mechanizmu- wkropiłem w kilka miejsc odrobinę oleju silnikowego (do diesli; takiego z wyższej półki ;-) ) i niby wszytko zaczęło działać. Ale gdzieś po drodze zniknął czas B- mimo wciśniętego spustu migawka nie pozostaje otwarta. Jaka może być przyczyna takiego zachowania ?
 

takseo  Dołączył: 25 Wrz 2008
PK, Trudno mi powiedzieć dlaczego tak się dzieje, jednak dobrze znam ten problem. Zazwyczaj wygląda to tak, że migawka wyzwala się z czasem ok 1/30 zamiast B, lub na odwrót. Mnie pomogło ponowne naciągnięcie kurtyn migawki(Fed 5). Nie obiecuję, że zadziała, ale a nóż ;)
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
takseo, czy masz na myśli te śrubki pod dolną płytką aparatu :shock: ? Jeśli tak, chyba zostawię jak jest (majstrując nimi dobiłem Zenita ET).
 

technik219  Dołączył: 25 Sty 2009
PK napisał/a:
Ale gdzieś po drodze zniknął czas B- mimo wciśniętego spustu migawka nie pozostaje otwarta.

Moim zdaniem problem jest w tym, że tarczka wyboru czasów nie powinna być smarowana. W tej chwili nie pamiętam szczegółów, ale mógł się tam skleić taki wichajsterek, co lata w kółko i przy czasie B jest zatrzymywany, a zwalnia się przy cofaniu spustu. Zasada działania tej migawki jest prosta jak cep, ale tarczki nie należy smarować ni oliwić.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
technik219 napisał/a:
ale tarczki nie należy smarować ni oliwić

ops. Chyba odrobinę za wiele oleum dostało się w kilka miejsc. Dzięki.
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
odkopujac temat:)
PK, a gdzie ten smar zakrapiałes? bo mam wlasnie taki problem ze druga kurtyna migawki jakby leniwie lata (nie zawsze) i moze male zakrapianie by pomoglo...
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Korzystałem z tego poradnika (chyba):
http://www.rangefinderfor...ead.php?t=33914
Nie ma potrzeby demontować żadnych mechanizmów. Należy pamiętać o oznaczeniu właściwej pozycji gałki czasów oraz opóźniacza synchronizacji (X-M).

Olej zakropliłem na mechanizm selektora migawki (widoczny po zdjęciu górnej pokrywy obudowy)- i to był Błąd.
Często wystarczy usunąć tylko zgęstniały smar* (wyciągnąłem kawałkiem papieru i dokończyłem nicią) z rowków przy bębnie, na który nawinięta jest roletka i zakroplić tam odrobinę oleju.
Przy okazji można wyczyścić i przesmarować trybiki od naciągu filmu, dźwigienkę dalmiierza,
* konsystencja butaprenu, łatwo rozpoznać.
Powodzenia.
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
PK, dzieki, niestety jedna zorke juz zepsulem postepujac zgodnie z ta instrukcja :-/ ale chcialem ja doglebnie wyczyscic (mechanizm wolnych czasow itp.) ale tym razem nie bede taki ambitny :->
jednym słowem mozna wlasciwie zdjac tylko dol obudowy na upartego?
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
motaba_virus, dół obudowy- oczywiście masz na myśli tę całą część wyłożoną "skórą" ? Jeśli tak, to tak. I jeszcze taką czarną blaszkę (po lewej, patrząc na przód korpusu), która oddziela migawkę od komory... czy ktoś wie, jak fachowo nazwać jamę aparatu ograniczoną z przodu obiektywem a z tyłu migawką ? Oczywiście nie muszę wspominać o konieczności demontażu mocowania i dźwigienki samowyzwalacza (śrubka z L-gwintem ?) ;-)
Opóźniacz do długich czasów można oliwić ile dusza zapragnie (w granicach rozsądku).
Jeśli po czyszczeniu kurtyna nadal się spóźnia, nie reguluj naciągu śrubkami na spodzie aparatu bez odpowiednich narzędzi (tym sposobem zepsułem do reszty Zenita ET).
 

motaba_virus  Dołączył: 16 Mar 2008
PK napisał/a:
dół obudowy- oczywiście masz na myśli tę całą część wyłożoną "skórą" ?

oczywiście - nie miales problemu z uszczelnieniem bagnetu?
PK napisał/a:
czy ktoś wie, jak fachowo nazwać jamę aparatu ograniczoną z przodu obiektywem a z tyłu migawką

komora lustra :-P ;-)
PK napisał/a:
Oczywiście nie muszę wspominać o konieczności demontażu mocowania i dźwigienki samowyzwalacza (śrubka z L-gwintem ?)

a u mnie miala normalny gwint :->
PK napisał/a:
Opóźniacz do długich czasów można oliwić ile dusza zapragnie (w granicach rozsądku)

tylko ja glupi pokusilem sie o demontaz tak jak jest napisane... no i to byl blad bo przy ponownym montazu migawke mi zablokowalo na amen :-(
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Uszczelnieniem ?
Rozbierałem jakiś czas temu, więc pewnych rzeczy nie pamiętam, do aparaciku też nie zajrzę, bo nabity.
Zablokowało ? To demontuj jeszcze raz!

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach