Piotrek1979  Dołączył: 27 Lut 2013
Exakta 28-135 mm
Witam. Przeszukałem zarówno forum pentaxa jak i inne większe fora ale nadal nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie, w związku z tym zakładam nowy temat.

Czy miał ktoś z forumowiczów do czynienia z jakimś szkłem firmy Exakta? Znajomy ma do sprzedania obiektyw Exakta 28-135mm. Obiektyw jest podobno nieużywany. Zastał przywieziony z Niemiec. Oczywiście w 100 % sprawny. Szukałem na necie informacji o tym szkiełku ale ciężko cokolwiek znaleźć. Jedynie co znalazłem to fotki z Exakty 70-300 podpiętej pod soniaka. Zdjęcia rewelacyjne, ale to zupełnie inny obiektyw więc trudno się tym kierować. Jeżeli ktoś używał kiedyś sprzętu tej firmy to prosiłbym o jakieś informacje. Dodam, że obiektyw jest z mocowaniem Pentaxa a ja chcę go podpiąć pod K-30.
 
Goran  Dołączył: 10 Gru 2011
Dawno temu miałem dwa obiektywy Exakty 28mm i 135mm z mocowaniem olympusa, oba bardzo dobrze wykonane i dobre optycznie szczególnie 28mm.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Podepnij i zrób parę zdjęć to sam zdecydujesz czy ci odpowiada.
 

PK  Dołączył: 24 Maj 2008
Piotrek1979, Exakta to tylko marka. Obiektywy robiła Cosina, albo jakiś inny, mniej lub bardziej znany producent.
Miałem 3 Exakty pod bagnet K: 35-70/3.5-4.8 - fatalna mechanicznie, ale, o dziwo, całkiem przyzwoita optycznie. Podobno produkowana na jednej taśmie z analogiczną Minoltą.
70-210/4.5-5.6 "pompka" nędzna (choć nie tak, jak ta powyżej) mechanicznie, między 90 a 135 mm można się nawet doszukiwać ostrości...
24/2.8 KA/R - tutaj bardzo miłe zaskoczenie- w miarę solidnie wykonana, ostra na analogu, kolory przyzwoicie odwzorowane. Jedyne czego się można czepiać to praca pierścienia ostrości nie tak przyjemna, jak w serii M Pentaxa i podatność na flarę. Podobno to Sigma...
Do dziś uchowała się tylko ostatnia.

 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Cosina oczywiście. Prawo do nazwy zostało przez nich kupione gdzieś na początku lat 80-ych. Te same obiektywy występowały jeszcze jako Soligor i Vivitar.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Też miałem chwilę Exactę 35 - 70. Używka, obiektyw fatalny - szybko się go pozbyłem - niezły obrazek z głębokimi barwami dawał, ale mechanika kompletne dno. Nie polecam w każdym razie.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jeśli chodzi o 28-135 ze światłem F4-5,4 to mam taką gdzieś, masywnie i porządnie zbudowany obiektyw. Jak chcesz przestrzelę ją jutro w porównaniu np do Pentaxowych stałek 28/2,8, 50/1,4 i 135/2,5 serii K, i zoomów serii F np 28-80, i 35-135 będzie porównanie.
 
Piotrek1979  Dołączył: 27 Lut 2013
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach