Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wczorajsze widoki z Bukowego Berda.

20211025-IMGP0014-Edit by Mark S, on Flickr
20211025-IMGP9858 by Mark S, on Flickr
20211025-IMGP0239 by Mark S, on Flickr
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Widok na Szeroki Wierch
 
jozwa  Dołączył: 22 Kwi 2021
rysiekll ładny obrazek ten Szeroki Wierch
potraff na poprzedniej stronie Twoje 3 od góry też ładny obrazek

Widok na Polanicę Zdrój
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
Jeszcze Bieszczady, Caryńska
 

bogdanm  Dołączył: 01 Mar 2007
Schody... rozumiem, ale zupełnie nie szanuję :(
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Przy tej ilości ludzi niestety są potrzebne.
 

Kerebron  Dołączył: 10 Mar 2016
Należy, wobec tego, zmniejszyć ilość ludzi.
 
jozwa  Dołączył: 22 Kwi 2021
Likwidując schody.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
bogdanm napisał/a:
Schody... rozumiem, ale zupełnie nie szanuję :(
Mówisz :mrgreen:


A podążając tematem dyskusji, jestem za wprowadzeniem opłat i obowiązkowego ubezpieczenia przy wychodzeniu w góry. Jak również mandatów. Ilość ludzi może się zmniejszy nieznacznie, ale służby będą lepiej wyposażone. W ciągu 2 dni w Bieszczadach byłem świadkiem 2 interwencji w tym jednej z użyciem helikoptera.
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Najpierw trzeba by zmienić określony w ustawach system finansowania służb ratunkowych, bo póki co GOPR czy TOPR nie może wziąć od ratowanego pieniędzy za akcję, choćby ten był nie wiem jak ubezpieczony albo bogaty. Po wprowadzeniu odpłatności, przy perspektywie konieczności wyłożenia z własnej kieszeni 20 000 złotych i więcej za przyjemność przelecenia się helikopterem ratowniczym, ludzie sami nauczą się ubezpieczać. Albo... z oszczędności będą zwlekać z wezwaniem pomocy w nadziei, że jednak sobie poradzą bez niej, i wtedy jeszcze pogorszą swoją sytuację - to by było niedobrze.
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
PiotrR, ten system wcale nie jest taki zły. Tu masz porównanie do naszych sąsiadów, na których często się wszyscy patrzą. Wypadków też nie mają dużo mniej mimo, że zamykają góry na zimę... a na skiturach śmigać można ;)
https://tatromaniak.pl/aktualnosci/naczelnik-topr-jan-krzysztof-o-sposobie-finansowania-akcji-ratunkowych-na-slowacji/
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
Bardzo interesujące.
Jak pisałem - boję się, że przy odpłatności akcji nieubezpieczeni turyści mogliby nie wzywać pomocy wtedy, kiedy jest potrzebna. Za to dziś wzywają i wtedy, kiedy niekoniecznie jest potrzebna. Nie ma systemu idealnego.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Zdanie fachowców od ratowania, wyżej już podano.
To ja poproszę jeszcze aby Ci co na rolkach jeżdżą mieli ubezpieczenie.
Od alkoholu też. Że jak ktoś będąc pod wpływem % zaprószy np ogień, to bez ubezpieczenia straż pożarna nie przyjedzie. Itd itd. To oczywiście piszę z lekką ironią.

PiotrR napisał/a:
Za to dziś wzywają i wtedy, kiedy niekoniecznie jest potrzebna

Ale po takich akcjach służby zakładają sprawy, tym którzy niepotrzebnie np wzywali helikopter.
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
potraff napisał/a:
To ja poproszę jeszcze aby Ci co na rolkach jeżdżą mieli ubezpieczenie.

Kwestia ubezpieczenia OC nie podchodzi zbytnio, ponieważ nie mogą po jezdni i nie mogą po drogach dla rowerów...
Cytat
Rolki, deskorolki, wrotki, hulajnogi - nowe przepisy

Z urządzeń wspomagających ruch mogą korzystać osoby w każdym wieku nieposiadające do tego odrębnych uprawnień. Można nimi poruszać się po chodnikach, drogach dla pieszych i rowerów. Nie rolkach czy deskorolkach nie wolno jednak jeździć po pasach dla rowerów wydzielonych z jezdni. Poza strefami zamieszkania użytkownicy urządzeń wspomagających ruch mogą korzystać zarówno z przejazdów dla rowerów oraz przejść dla pieszych.
Co istotne, od 20 maja urządzeniami wspomagającymi ruch nie można jeździć po spożyciu alkoholu. Nie wolno nimi (np. hulajnogami) przewozić zwierząt oraz towarów.

Uwaga – na UWR nie wolno jeździć po alkoholu (w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości), nie wolno też przewozić zwierzęcia i ładunku.

Poruszając się w strefie zamieszkania, a tam najczęściej korzystamy przecież z rolek, deskorolek czy hulajnóg należy ustępować pierwszeństwa pieszym. Użytkownicy urządzeń wspomagających ruch mają jednak pierwszeństwo przed samochodami.

https://www.bankier.pl/wi...ch-8129157.html
 

rysiekll  Dołączył: 10 Maj 2007
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
potraff napisał/a:
To ja poproszę jeszcze aby Ci co na rolkach jeżdżą mieli ubezpieczenie.
No, jeśli na rolkach połamie nogi i wezwie karetkę ktoś, kto ubezpieczenia nie ma (NFZ), to za tę karetkę zapłaci.

rysiekll napisał/a:
Kwestia ubezpieczenia OC nie podchodzi zbytnio, ponieważ nie mogą po jezdni i nie mogą po drogach dla rowerów...
Nie o OC tu chodziło. Ale jeśli chodzi o OC zawsze może rolkarz wjechać na innego rolkarza, albo na pieszego, albo na zaparkowany samochód - OC w takiej sytuacji może być nie od rzeczy.
 

potraff  Dołączył: 22 Maj 2016
Więc po co płacić ubezpieczenie za chodzenie po górach? Też płacę składki.
Ale wróćmy do pięknych zdjęć. Bo temat ubezpieczeń w górach wraca od lat, co jakiś czas, a ratownicy dalej mają swoje zdanie i to niech oni mają największy głos w tym temacie.

:-D
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
potraff napisał/a:
Więc po co płacić ubezpieczenie za chodzenie po górach? Też płacę składki.
Bo to nie NFZ płaci za akcje w górach. Tenże nieubezpieczony rolkarz, jak zamieni się w turystę górskiego i złamie nogę na szlaku, to już zostanie ściągnięty na koszt państwa.
Co do zdania ratowników - niekoniecznie muszą być najkompetentniejsi w kwestii tego, z czego ma być finansowane ratownictwo. Oni mają być kompetentni w ratowaniu. Aż tyle.
Wszelkie rozwiązania zawsze będą mieć swoje wady i zalety.
 

Kytutr  Dołączył: 20 Lut 2007
W kwestii ubezpieczenia górskiego, to austriacki Alpenverein ma fantastyczną zniżkę na członkostwo na rok 2022 (włącznie z ostatnim kwartałem 2021 i styczniem 2023). Oprócz zniżek w schroniskach, chatach górskich itp. oferuje także ubezpieczenie. Ja już swoje członkostwo opłaciłem, to dobry impuls do tego, żeby wybrać się w góry :-)
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
Kytutr, dla nowych ludków ;)
Ta promocja jest ...
Edit. Faktycznie zniżka bardzo fajna.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach