Cytat
- Najbardziej ekscytujące są jego fotografie wnętrz, bo jest to coś, co przepadło w zasadzie w 100 procentach - mówił o albumie fotografii Czesława Olszewskiego "Warszawa nowoczesna" Łukasz Gorczyca.
Modernizm miał wielu przeciwników – niektórzy uważali go za pakt z diabłem, jednak twórcy decydujący się na ten kierunek widzieli sztukę jako ideę. Architekci projektując w latach 30. XX wieku myśleli o budynkach kompleksowo: o ich funkcji, mieszkańcach, wyglądzie estetycznym. Jednak czar fotografii Olszewskiego to nie jedynie architektura, ale wyjątkowy punkt widzenia na nią.
Salon Polskiego Fiata, architekt Edward Saydenbeutel, budowa ok. 1934, ul. Królewska 13a (pl. Piłsudskiego), nie istnieje
- Spojrzenie Olszewskiego jest specyficzne, bo niezależnie od tego, że te fotografie ch*** profesjonalizm i pewnego rodzaju pasja w dokumentowaniu tego typu architektury, to jest to chłodne oko, pokazujące tą architekturę w bardzo idealny sposób. Jest ona monumentalna, ostro wyrysowana. Taka właśnie jak spod igły – mówił w czasie audycji Łukasz Gorczyca z Galerii Raster.
Szpital kliniczny im. prof. dra M. Michałowicza, architekci Ramuald Miller i Emilia Hiżowa, budowa w latach 1930-1932, ul. Litewska 14/16
Dziś robienie zdjęć stało się takie proste, ale warto pamiętać w jakich warunkach tworzyli fotograficy pierwszej połowy XX wieku. - Przedwojenna fotografia bardziej przypominała czary, niż tylko proste naciśnięcie spustu migawki. Dmuchanie, przysłanianie, odliczanie… - mówił Andrzej Olszewski, syn fotografika.
Czesław Olszewski (1894-1969) - jeden z najciekawszych polskich fotografów międzywojnia. W 1925 roku rozpoczął studia na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Stał się czołowym fotografem Warszawy. Był miłośnikiem muzyki, kolekcjonerem, znawcą grafiki i malarstwa. Właśnie ukazał się album przedstawiający Warszawę nowoczesną w obiektywie Olszewskiego. Książka bogato ilustrowana jest też zbiorem esejów na temat artysty i architektury, którą fotografował.
Zbiór fotografii Olszewskiego jest unikalnym dokumentem kultury ostatniej przedwojennej dekady. To podróż do "Warszawy przyszłości" śladami modernistycznej architektury. Album zawiera prawie 300 archiwalnych zdjęć przedstawiających wybrane warszawskie gmachy użyteczności publicznej, osiedla, apartamentowce, wille i modernizowane w latach trzydziestych XX wieku arterie. Wszystkie zdjęcia zostały zeskanowane z oryginalnych, szklanych negatywów. O ile to było możliwe, na podstawie zachowanych śladów, odtworzone zostało również autorskie kadrowanie.
W audycji Aleksandry Łapkiewicz o Czesławie Olszewskim opowiadał syn fotografa prof. Andrzej Olszewski - historyk sztuki, znawca modernistycznej architektury oraz Łukasz Gorczyca z Galerii Raster, która album wydała. Książka ukazała się w serii, którą Galeria poświęca Warszawie. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy!
http://www.polskieradio.pl/8/196/Artykul/713554/
http://www.biweekly.pl/ar...saw-modern.html
http://bryla.gazetadom.pl...1,12502766.html
"W sztuce może być coś dobrze zrobione albo źle, nic więcej." Stanisław Lem
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Theme created by opiszon, powered with Bootstrap and VanillaJS.
Strona używa plików cookie. Jeśli nie zgadzasz się na to, zablokuj możliwość korzystania z cookie w swojej przeglądarce.
my.pentax.org.pl