Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
szybkiparowoz napisał/a:
Halo, Mertz! Co z tymi Twoimi pierwszymi wrażeniami, podzielisz się?


...jakoś dziwnie, bo o Twoim poście nie dostałem info na maila :(


Oszszywiście!

Wybaczcie, ale wytłumaczenie jest jedno - czas (no dobra, drugie wytłumaczenie - jest jeszcze inne hobby ;).

Zaznaczam, że poniższe opinie są jeszcze do zweryfikowania, aparat mam trzy tygodnie, porządnie nim fociłem ze dwa razy, a nawet nie miałem czasu (nie chciało mi się?) porządnie go skonfigurować (a jest co :).

1. Jakość zdjęć - poniżej linkuję przykładowego JPG-a z pełnym EXIF'em - niech każdy wyrobi sobie zdanie. Wg mnie jest spoco, ja tam lpi liczył nie będę, ale widzę od razu (porównując do GRD3), że zdjęcia są inne.

http://db.tt/XrHWNtTp

Nie odszumiałem, nie ostrzyłem, wszystko ustawienia domyślne.


2. Matryca - w porównaniu do GRD3 to jest przepaść. Załączam poniższe foto, zrobione kilka chwil temu. AF ustawiony literki między szklanką a lampką.

http://db.tt/jku4kgMB

No comment... (f 2.8, 1/40, iso 3200)

Oczywiście - FF z D700 to to nie jest, spodziewałem się trochę niższych szumów, szczególnie po wielu opiniach, jakoby nowe matryce APS-C przewyższały FF sprzed kilku lat.
(Raz jakoś zrobiło mi się kilka fotek na ISO 25600 - i były akceptowalne!).

3. AF - i tutaj mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony przyspieszył - w dobrych warunkach oświetleniowych, w kontrastowym środowisku - po prostu błyskawica. Naciskasz i jest.
Ale wystarczy, że jest trochę mniej światła, spada kontrast - i AF zaczyna mieć problemy, zwalnia dość wyraźnie, spada też celność. Nie wiem czemu, bo w GRD3 AF szybki nie był, za to celność miał na poziomie 90-95%.
Kolejna sprawa - nie wiem po jaką cholerę pakuje się do takiego kompakta wszelakie tryby śledzenia itp., a nawet AF-C. Kto z tego korzysta? Striciarze? Odnoszę wrażenie, że to wpływ kolegów z Pentax'a :(
Nad tym muszę jeszcze posiedzieć, idzie urlop, więc znajdę trochę czasu.

4. Snap - po staremu - dobry, niezawodny. Doszedł dodatkowy zakres - 2m.
Trzeba trochę przymknąć (np. z f4.5 na f 5.6) i czujemy się jak na starym GRD3 - dla 1,5m DOF circa 1-3 m :).

5. Szybkość działania - doskonała. Aparat jest gotów do pracy praktycznie w 1-1.5 od uruchomienia. Ale co ważniejsze...

6. Tryb seryjny - postanowiłem o tym napisać osobno.
To małe cholerstwo NAPRAWDĘ robi 4 zdj. w ciągu sekundy, po czym zapisuje je ok. 5s (to dla trybu RAW+JPG; same RAW'y - ok 2 s. krócej). GRD3 tyle czasu zapisywał pojedynczego RAW'a!!! (sic!).

7. Konfiguracja - tutaj jestem na kolanach, bo możliwości są praktycznie nieograniczone. Poprzednio (GRD3) już było świetnie, ale teraz doszedł jeszcze jeden konfigurowalny przycisk...

8. Macro - łyżka dziegciu. Ten aparat nie ma (już) trybu macro. Przynajmniej w mojej opinii i w porównaniu do GRD3 (i zapewne do starszych GieeRek). Oczywiście producent pisze o standardowej odległości 10cm, ale czasem załapie bliżej, czasem dalej, czasem w ogóle nie załapie (AF!). Wiem, że można sobie z tych 16MP wykadrować, ale chyba nie o to chodzi... :(

9. Koszty - niemałe. Relatywnie. Aparat dostałem od Apollo za 2490 PLN netto. To trochę mniej niż nowy X100, zdecydowanie mniej niż X100s. Oczywiście pozostaje kwestia wizjera - raz, że firmowy jest diabelnie drogi (ale - jak pisałem - daleko mu do cen Nikona czy Sony, te są irracjonalne), dwa - nie zapewnia takiej funkcjonalności jak ten w "iXie".
Kolejna sprawa - Ricoh się wycwanił i daje możliwość ładowania akumulatora przez port USB, nie dodaje za to ładowarki. Sprawa kolejna - GR korzysta z baterii DB-65, a nie (stosunkowo) popularnych DB-60. I jest tak jakoś dziwnie, że stara bateria z GRD3 do GR pasuje, ale już zamiennik Hahnel'a nie ("takie wcięcie" na akumulatorze jest za małe).
Do obejścia, ale może irytować na początku.

Dla mnie istotnymi argumentami za zakupem GR (a nie X100, co bardzo poważnie brałem pod uwagę) były - poza przyzwyczajeniem do obsługi - posiadanie wizjera i ładowarki.


Proszę o pytania, bo nie czuję się na siłach pisać górnolotnych podsumowań ;)
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Fajne, ładne. Gdyby jeszcze miało 28-50. :)

Kupiłbym se, gdybym nie miał co robić z kasą, bo naprawdę zacnie jest. Dzięki za wrażenia.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
wojtekk napisał/a:
Fajne, ładne. Gdyby jeszcze miało 28-50. :)


Wojtuś, nie marudź - a co by było, jakby miało 28-50? Od razu problem z wizjerem - bo elektroniczny, bo nie taka rozdzielczość, bo smuży, bo "total kashanna" i tyle. Od razu problem z obiektywem - bo jak można zrobić dobrego zuma, skoro wszyscy wiedzą, że "stałki rulez!".

W końcu jest Samsung. Jest Fuji. Jest Sony. Jest wybór!
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Mertz napisał/a:
Wojtuś, nie marudź - a co by było, jakby miało 28-50?


Nie marudzę, mnie dobrze, jak jest :) Po prostu wtedy byłby aparat idealny. Uwielbiam swoje x100, ale brak zooma mnie wkurza, a z kolei rozmiarowo jest to największe, co mogę zaakceptować - a i tak za duże.

Jakbym dostał takie małe coś jak Ricoh z zoomem na aps-c co nie wystaje na 20 cm to bym się zsikał :D
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Mertz napisał/a:
W końcu jest Samsung. Jest Fuji. Jest Sony. Jest wybór!


Jest też Canon M, poważnie jest i działa :)
Z przyjemnością przeczytałem opinię i nie żałuję, że na Ryśka nie czekałem, jak to dobrze że każdemu podług potrzeb :)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
wojtekk napisał/a:
Jakbym dostał takie małe coś jak Ricoh z zoomem na aps-c co nie wystaje na 20 cm to bym się zsikał :D
Jedyny mankament to te kilka mm mniej niz APS-C.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
dzerry napisał/a:
Jedyny mankament to te kilka mm mniej niz APS-C.


Przyznam, że poważnie rozważam. Żaden mankament, m4/3 ma power jak trza. Ten sam sensor co w G3, a tam jest bardzo słodki.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
dzerry napisał/a:
Jedyny mankament to te kilka mm mniej niz APS-C.


Bardzo poważnie rozważałem. Baaardzo poważnie. Dwa razy prawie kupiłem celownik rewolwerowy od starych ruskich aparatów... Macałem, patrzyłem na dostępne szkła...
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Nie bede sie rozpisywal. Uzywam od kilku miesiecy i jedyne czego mi brakuje, to wlasnie zooma. Myslalem, ze nigdy tego nie powiem :-) Ten aparat wyczerpuje moje potrzeby fotograficzne z nawiązką. Nie wiem jak mozna jeszcze dzisiaj marudzic na cyfre w kontekscie tych malenkich cudeniek, które dają wolność i czystą radość fotografowania.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
dzerry napisał/a:
Nie bede sie rozpisywal. Uzywam od kilku miesiecy i jedyne czego mi brakuje, to wlasnie zooma. Myslalem, ze nigdy tego nie powiem :-) Ten aparat wyczerpuje moje potrzeby fotograficzne z nawiązką. Nie wiem jak mozna jeszcze dzisiaj marudzic na cyfre w kontekscie tych malenkich cudeniek, które dają wolność i czystą radość fotografowania.


Znaczy używasz czego, Dżerry, Ricoha?
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Oftopicznie uzywam GX1.
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
dzerry napisał/a:
Nie wiem jak mozna jeszcze dzisiaj marudzic na cyfre w kontekscie tych malenkich cudeniek, które dają wolność i czystą radość fotografowania.
bo lepsze jest wrogiem dobrego a Polacy to marudy. Też offtopicznie.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
http://www.mirrorlessrumo...zable-ricoh-gr/

Oto do czego prowadzi mariaż Pentaksa z Ricohem. Było ładnie, prosto, elegancko czarno-czarno, a zaczyna się karnawał barw i kombinacji kolorów gripów, guzików, obudów... :mrgreen:

 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Benek, dobrze , że się za to nie wzięli Szwedzi od Hasella.
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Rajt.
 

Mertz  Dołączył: 24 Kwi 2006
Benek napisał/a:
Oto do czego prowadzi mariaż Pentaksa z Ricohem. Było ładnie, prosto, elegancko czarno-czarno, a zaczyna się karnawał barw i kombinacji kolorów gripów, guzików, obudów...


Bynajmniej - kolorowe obudowy i elementy w GR-kach mają chyba dłuższą historię niż w JSS. W Japonii seria GRD jest taka trochę kultowa, więc nietrudno o wykończenia drewnem lub skórą - nie mogę znaleźć linka, ale krążki wokół obiektywu z kolorowymi paskami czy kolorowe spusty migawki nie są rzadkością.

[ Dodano: 2013-07-24, 19:56 ]
Dzerry - jutro jestem w Gdansku - kawa + male "macanko"? ;-)
 

alekw  Dołączył: 27 Wrz 2007
Mertz napisał/a:
ale widzę od razu (porównując do GRD3), że zdjęcia są inne.


W jakim sensie? Że znikł ten analogopodobny charakter zdjęcia?

Patrząc na fotki z tego chińskiego czy japońskiego artykułu, to mnie najbardziej spodobał się obrazek z X100S.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Pieściłem ostatnio to X100s i kurde, poprawili puchę, nie ma co. Działa jak złoto. Tylko to 35mm... ;)
 
dagio  Dołączył: 29 Lis 2006
Mertz, obadaj PW
 
domowik  Dołączył: 22 Lut 2013
wojtekk napisał/a:
Pieściłem ostatnio to X100s i kurde, poprawili puchę, nie ma co.

Poprawili właściwie wszystko, na co skarżyli się użyszkodnicy x100 bez es. Bardzo mi się to podoba. A matryca zachwyca. :-D

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach