sołtys  Dołączył: 19 Kwi 2006
kojut napisał/a:
Dopiero podczas dalszej pracy nad nim widać przewagę tiff/raw nad jpg.

No właśnie - już się martwiłem, że jednak o czymś nie wiem ;)
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Nie obraź się sołtys ale wyglądasz trochę jak z reklamy na awatarze... nie wnikam też w twój komentarz o 3 letnim dziecku czy być może razem z Michu izolowaniem ludzi "neurologicznych"... no i o tym czy ma się inteligencję czy z nią kiepsko u siebie... naprawdę mam to gdzieś
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
A co do wątku - nie ja go założyłem... zajrzałem tu z powodu v370
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Dosyć :evil:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
sołtys napisał/a:
A jakbyś też mi tak mógł jak trzylatkowi Michu wjaśnić

O! Sołtys! Sezon na zombie uważam za otwarty.
Myślę mój Drogi, że wpływ na to miało kilka czynników, ale głównie brak doświadczenia, oraz użycie starszego oprogramowania.
Co do tego pierwszego (wyjątkowo nie piszę złośliwie) - ze względu na sytuację, wracam obecnie do swoich starszych prac. I płaczę krwawymi łzami patrząc na to, jak wówczas beznadziejnie obrabiałem foty. Z czasem nabieramy doświadczenia i to, co kiedyś wydawało się nierealne, teraz robimy standardowo.
W temacie oprogramowania - sam kiedyś (te 15-20 lat temu) sądziłem, że format JPG jest gorszy od TIFFa. Potem jednak nie nie zauważałem już tak dużej różnicy, obecnie sądzę, że jest pomijalna. Osobiście podejrzewam (ale oczywiście mogę się mylić), że współczesne oprogramowanie graficzne lepiej obsługuje pliki z kompresją, pozwalając na bardziej elastyczną pracę.
Wspomniałeś (i Kojut przybił Ci piątkę), że w obróbce wychodzi przewaga pliku TIFF. Nie wiem jak agresywna musi to być obróbka, ale zakładam, że na pewnym etapie, pracując z silnie zaszumionym plikiem, rzeczywiście tak jest.

Na szybko wywołałem RAWa w C1 i wyeksportowałem go jako plik JPG, TIFF oraz TIFF 16 bitowy.
Powiększony fragment pliku wygląda tak:
[img]SharedScreenshot0 by Michał Dąbrowski, on Flickr[/img]

Następnie każdy z tych plików rozjaśniłem krzywymi w taki sam sposób. Printscreen wygląda tak:
[img]obraz_2020-11-15_115646 by Michał Dąbrowski, on Flickr[/img]
To mój debiut z linkami z Flickra, więc gdyby coś się nie wyświetlało, to link do tych plików:
https://www.flickr.com/ph...eposted-public/
https://www.flickr.com/ph...eposted-public/

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zarzucić mi manipulację, dlatego zapraszam do poeksperymentowania we własnym zakresie.

A!
I jeszcze tylko wspomnę, że JPG waży 11MB, TIFF 117MB, zaś TIFF 16bitowy 323MB.
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Michu, w którym roku zaczęło wychodzić nowoczesne oprogramowanie?
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Michu napisał/a:
Wspomniałeś (i Kojut przybił Ci piątkę), że w obróbce wychodzi przewaga pliku TIFF. Nie wiem jak agresywna musi to być obróbka, ale zakładam, że na pewnym etapie, pracując z silnie zaszumionym plikiem, rzeczywiście tak jest.

TIFF jest używany w pracy nad surowymi plikami z Sigm. RAW X3F jest wstępnie edytowany w programie producenta a następnie eksportowany do TIFFa właśnie, celem dalszej obróbki w LR, PS i innych. Nikt z tym nie dyskutuje i patrząc na efekty ma to sens.

P.S. Nigdy bym się nie wysikał w fioletowych krzakach.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
jorge.martinez napisał/a:
Michu, w którym roku zaczęło wychodzić nowoczesne oprogramowanie?
To tylko moje przemyślenia, być może błędne. Sądzę po prostu, że wydając nową wersję oprogramowania, producent nie tylko skupia się na nowych narzędziach/zabawkach, ale poprawia też silnik. Najbardziej widoczną zmianą był Lightroom 4, gdzie wprowadzony proces 2012 przetwarzania zdjęć, znacząco poprawiający jakość obrazka.

Enzo napisał/a:
Nigdy bym się nie wysikał w fioletowych krzakach.
Ty przecież już sikasz na fioletowo od swego ulubionego trunku...
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Enzo nie Enzo i reszta towarzystwa... i jeszcze raz Enzo za nim wyjedziesz o początkujących fotografach itd. Na samym początku swojej tu obecności chyba wspominałem m.in o moim zamiarze w dalszą obrobkę w lightroom... więc skąd te wszystkie pouczenia?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
k_kamil1, zaczyna to wszystko być nudne. Stwierdzam, że coraz częściej zaprzeczasz sam sobie. Raz piszesz, że miałeś jakieś wystawy swoich prac, a innym razem, że nie masz pojęcia o skanowaniu. Jednocześnie wiesz iż laby skanują do doopy. Więc się zdecyduj. Ktoś Tobie drukował te fotki na wystawę czy może zleciłeś to w jakimś labie "lecącym przemysłowo". Nie szanujesz ludzi, którzy udzielają Tobie rad i jeszcze masz nawyk wyszydzania innych. Zdecyduj się. Chcesz porad czy - jak sam piszesz - nie mając pojęcia o pewnych sprawach szydzisz z tych, którzy tych rad udzielają. Fakt czasem w żartobliwej formie, ale ich udzielają. Nauka to nie tylko poważne dysputy przecież. Ta dyskusja już dawno powinna mieć swój finał.
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Dla mnie to forum już dawno świeci nudą... nierozumiem po co tak zaciekle byłem prostowany do jpg a nie tiff... tiff m.in do dalszej obróbki w lightroom o czym wspominałem... czy ktoś tu wogóle czyta co kto pisze?
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
k_kamil1, nie minęło nawet pół roku jak się zarejestrowałeś a już wiesz, że "to forum świeci nudą". No mocno powiedziane. Ciekawe co innych trzyma tu po kilkanaście lat i jeszcze mają ochotę spotykać się dość regularnie w tzw. realu ?
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Może inaczej.. o czym pisze nie tyle co.. bez znaczenia. I nie robiłbym z siebie jezusa czy maryje z krwawymi łzami jak Michu wyjeżdzajac z propozycją kupna skanera bębnowego za xxxx zł gdzie nie sr€$^am pieniędzmi.. gdzie kończy się przy takiej sumie szczerość. Powalos.. nie byłbym też taki mądry jak papież. Jestem osoba religijną inaczej.. nie szydzę jakby co..
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
k_kamil1 napisał/a:
I nie robiłbym z siebie jezusa (Jezusa) czy maryje (Maryję) z krwawymi

Korzystaj z poprawiania błędów przy pisaniu. Wbudowana funkcja w każdą przeglądarkę.
Ja na razie nie zabieram już głosu w tym wątku bo zrobił się on zupełnie "bezpłciowy".
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
k_kamil1, nie czujesz atmosfery tego forum, w związku z czym, nie rozumiesz wielu wypowiedzi. Proponuję na wieczór jakiś dobry film i kubek melisy.
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
To są tak zwane towarzystwa i adoracje i całe "klimaty" - pogawędki, spotkania... ok ale chyba mniej owocne w prace... powodzenia. Ja raczej unikam ludzi - również na wystawach (nie tylko foto). A skoro Już tu jestem na forum Pentax - nie jestem chorobliwym posiadaczem tylko owej jednej marki... interesuje mnie bardziej temat sprzętu w razie czego - np awarii.
 

Generic  Dołączył: 09 Lis 2007
k_kamil1 napisał/a:
ale skany wolałbym robić na własną rękę - więcej frajdy... wszystkiego.

O rety. Nic w fotografii nie zamula mnie bardziej niż skanowanie. Nienawidzę.

Chyba, żeby mieć Pakona f135 o-P
Tudzież jakiś skaner od Frontiera albo Noritsu.
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Nie wiem jak tu się transportuję czyiś wpis więc tradycyjnie skopiuję >>>> O rety. Nic w fotografii nie zamula mnie bardziej niż skanowanie. Nienawidzę.

To pisane w czyimś imieniu czy swoim? Chyba jakieś nie trafienie...

Wszystko też zależy od prędkości skanowania - właśnie się zastanawiam jak zabrać się do skanu ponad 40 negatywów z przeszłości...

Łańcut widzę - chyba tylko dlatego odpisałem...

Nie zajmuję się w razie czego fotografowaniem niektórych ludzi, to nie moja pasja - potrafią zepsuć uroki architektury czy pejzażu...
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
k_kamil1 napisał/a:
zabrać się do skanu ponad 40 negatywów z przeszłości...

Zejdzie Tobie sporo czasu. Chociaż na "płaszczaku" trochę mniej. No i czas na "obróbkę" tychże.
 
k_kamil1  Dołączył: 05 Cze 2020
Biorę pod uwagę v550 i nie z przekonania do płaszczaków na amen przekreślając skanery dedykowane - po prostu są bardziej uniwersalne i kto wie... może kiedyś średni format? Ktoś napisał nie Plustek 8100 a 8100 i se - dodatkowa funkcja chyba na podczerwień likwidująca drobinki kurzu i ryski. Ale to maksymalny już budżet - i tak już nad ciągnięty.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach