Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
Z manualnych body polecam Chinon'a CE4s - możliwościami prawie dorównuje LX-owi a jest o wiele tańszy.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
plwk napisał/a:
To zostaje superA, szukaj egzemplarza z zaślepką sprzęgła i gripkiem. Ewentualnie jeszcze ME F. Będzie większa szansa, że nie jest bardzo wyeksploatowany.
Są oczywiście jeszcze inne - ME Super (chyba trudno już znaleźć w dobrym stanie, może gdzieś w Azji) oraz LX (zużyte i drogie)


Bo źle szukasz :)
Na teraz mam dwa ME w stanach kolekcjonerskich, Jednego ME Supera też w stanie idealnym, jednego MX i K2 w stanach podobnym

[ Dodano: 2013-06-03, 09:03 ]
Motyl - Motyl - na razie Ci nie pomogę, SuperA zszedł, Ricohy Kr10 i Kr7 też, to co zostało to ma czasy do 1/1000.

Ale za tydzień powinienem mieć Revuflexy AC3 i AC3s to nic innego jak Chinon CE4s - polecany przez Teosa.
Co do tego, że to prawie LX to się z nim nie zgodzę :) ale z resztą tak. Faktycznie w gronie manualnych korpusów ma wszytko co potrzeba, nie ma chyba nic lepszego z producentów niezależnych. Masz 1/2000, korektę ekspozycji, podgląd głębi ostrości, wielokrotne naświetlanie. Różnica pomiędzy modelami AC3/AC3s była o ile pamiętam tylko w samowyzwalaczu jeden miał dodatkowo sygnalizacje dźwiękiem oprócz diody.

Nie wiem czy będziesz na PPD ale jeśli tak i korpusy dojadą to wezmę jednego to sobie pomacasz i popstrykasz, zostało mi trochę przeterminowanych filmów to będzie naładowany :)
 

me_how  Dołączył: 06 Lis 2010
Ryszard, w mojej Yashice światło nie jest mierzone przez obiektyw stąd ta pomyłka, zastosowałem skrót myślowy.
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
Grzechotnik napisał/a:

Co do tego, że to prawie LX to się z nim nie zgodzę :)

Oczywiscie masz prawo :-) ale w ramach uświadamiania podaj jedną rzeczywistą różnicę poza wymiennym pryzmatem. Mam obydwa aparaty i być może nie doceniam LX-a. Przez wiele lat robiłem slajdy Chinonem i nigdy mnie nie zawiódł - może stąd mój sentyment do niego ;-)
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Teos napisał/a:
le w ramach uświadamiania podaj jedną rzeczywistą różnicę poza wymiennym pryzmatem.
OTF, wizjer, matówki, częściowo mechaniczna migawka, pasek zaczepiany z boku :-)
 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
I jeszcze w LX można cofnąć zrobioną już klatkę i machnąć na niej coś nowego :-P
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
dzerry
OTF - to jakaś funkcja LX-a czy chodzi Ci o Off Topic / ;-)
wizjer - a konkretnie ?
częściowo mechaniczna migawka - Chinon prawdopodobnie też to ma ale przez wiele lat używania nigdy tego nie potrzebowałem .
pasek zaczepiany z boku - to akurat dla mnie minus, przez te nietypowe zatrzaski do paska nie mogę LX-a na niczym powiesić a oryginalnego paska nie posiadam. Na znanych portalach takie paski występują rzadko i w chorych cenach ;-(
Penteusz - CE4s ma funkcję wielokrotnej ekspozycji, wiem że to nie to samo ale bardzo podobne - zresztą kto tego używa?
 

Matewka  Dołączył: 16 Wrz 2006
Motyl, jak już się zdecydujesz na jakiś aparat, to ja chętnie zakupię od ciebie ten P30n.
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
Teos napisał/a:
OTF - to jakaś funkcja LX-a czy chodzi Ci o Off Topic /
W zasadzie to sie nazywa IDM w Pentaksie. http://www.mir.com.my/rb/...ng/metering.htm To pomiar swiatla gdy migawka jest juz otwarta - LX ma dwie cele. Pozwala to na zakres pomiaru od -6,5 EV. Nie twierdze, ze to jakos szczegolnie przydatne, szczegolnie biorac pod uwage efekt Schwarzwilda, ale zawsze :-)
Teos napisał/a:
wizjer - a konkretnie ?
Jasnosc, wielkosc, powieksznie. LX z jasna matowka ciezko przebic jesli chodzi o jakosc wizjera.
Teos napisał/a:
częściowo mechaniczna migawka - Chinon prawdopodobnie też to ma ale przez wiele lat używania nigdy tego nie potrzebowałem .
Wystarczy, ze padna Ci baterie i wtedy to sie okazuje przydatne. Chinon chyba bez baterii nie zadziala.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
LX - Najważniejsze to pomiar OTF, tytanowa migawka, modułowa budowa, wymienne matówki, wymienne wizjery, nawet magazynek na 200 klatek można podpiąć :).

Ba, słyszałem i widziałem fotki, że jakieś pozytywnie zakręcone wariaty zrobiły nawet moduł cyfrowy w rozmiarze FF, tyle, że cholernie drogo to wyszło. Wmontowali toto w wypatroszoną i trochę rozbudowaną tylną ściankę datującą. Oczywiście nie było żadnego podglądu tylko matryca i miejsce na kartę ale mi by to nie przeszkadzało ;)
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
CE4s tez ma modułowa budowę :evilsmile:

 

Penteusz  Dołączył: 27 Mar 2012
Teos napisał/a:
Penteusz - CE4s ma funkcję wielokrotnej ekspozycji, wiem że to nie to samo ale bardzo podobne - zresztą kto tego używa?


Zdaje się, że nie nurtuje Cię problem kto czego używa, tylko domagałeś się podania różnic.
A "podobnie", czy "prawie" to (sam to niejako przyznajesz) nie jest to samo.

Możesz sobie dodatkowo i niezobowiązująco (ale przyda Ci się) poczytać, czy LX to "prawie" Twój Chinon w takim na przykład artykule:
http://www.foto-kurier.pl...rze-9-1993.html
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Grzechotnik, Matewka, oferty kupna lub sprzedaży proszę składać na PW lub w dziale Giełda.
 

Teos  Dołączył: 01 Lis 2010
Penteusz - dzięki za linka, znam ten artykuł. W swoich zbiorach posiadam CE4s, LX i "parę" innych aparatów. Przez wiele lat LX był dla mnie niespełnionym marzeniem. Gdy w końcu marzenie się spełniło poczułem lekkie rozczarowanie po porównaniu w praktyce z najdłużej przeze mnie używanym analogiem czyli CE4s. Wiem że może to być kwestia przyzwyczajenia lub sentymentu, niemniej tak jest. Dlatego mając na uwadze aktualne ceny uważam że bardziej opłaca się kupić CE4s niż LX-a. Chyba że traktujesz zakup jako inwestycję lub do kolekcji - ale to już zupełnie inna bajka.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach