Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
może mam po prostu jakieś urojone wymagania... :roll:
robię właśnie zdjęcia jak kolega 'pentagram' tu przytoczył, i czepiam się szczegółów/nieostrych detali jak np. na 1-szym zdjęciu rozmyte wieże z tyłu zamku, nieostre konary drzew nad dworkiem na kolejnym itp.
a co do przykładów z' pentaximaging' to wkurza mnie ilość zdjęć poprzerabianych w HDR czy innych programach. Jak mamy do czynienia z dobrym obiektywem to po co dawać jako przykłady
's tuningowane' foty?!
...jak się wrzuca zdjęcia na forum :?: :oops:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wojciech Ben K. napisał/a:
...jak się wrzuca zdjęcia na forum :?:

http://pentax.org.pl/viewtopic.php?p=126776
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Wojciech Ben K. napisał/a:
na 1-szym zdjęciu rozmyte wieże z tyłu zamku, nieostre konary drzew nad dworkiem na kolejnym itp.
Jak klikniesz na zdjęcie, przestaną być rozmyte i nieostre. ;-)

 

Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
...tego się obawiałem... :lol:
Cytat
1. Umieścić zdjęcie na jakimś serwerze, który udostępnia hosting zdjęć (np. fotosik, photobucket, imageshack), i tam zgromadzić swoje foty.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Wojciech Ben K. napisał/a:
może mam po prostu jakieś urojone wymagania... :roll:
Raczej masz, bo na takiej miniaturce nie można przyczepić się do...
Wojciech Ben K. napisał/a:
...szczegółów/nieostrych detali jak np. na 1-szym zdjęciu rozmyte wieże z tyłu zamku, nieostre konary drzew nad dworkiem na kolejnym itp.
A poza tym dużo zależy od użytej przysłony, odległości ostrzenia, czasu naświetlania itd.
Wojciech Ben K. napisał/a:
a co do przykładów z' pentaximaging' to wkurza mnie ilość zdjęć poprzerabianych w HDR czy innych programach. Jak mamy do czynienia z dobrym obiektywem to po co dawać jako przykłady
's tuningowane' foty?!
To nie są "przykłady", to są normalne zdjęcia jakie ludzie robią tym obiektywem. Każdy ma jakiś workflow i upodobania i te zdjęcia są też tego świadectwem.
Wojciech Ben K. napisał/a:
..tego się obawiałem... :lol:
Czego? Nie możesz uploadować paru zdjęć na jakiś darmowy serwis hostingowy? :roll:
 

Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
zrobię kilka zdjęć i uploaduję niebawem

Cytat
Wojciech Ben K. napisał/a:
a co do przykładów z' pentaximaging' to wkurza mnie ilość zdjęć poprzerabianych w HDR czy innych programach. Jak mamy do czynienia z dobrym obiektywem to po co dawać jako przykłady

Cytat
jaad75 :'s tuningowane' foty?!
To nie są "przykłady", to są normalne zdjęcia jakie ludzie robią tym obiektywem. Każdy ma jakiś workflow i upodobania i te zdjęcia są też tego świadectwem.


Moim subiektywnym zdaniem zdjęcia ze strony producenta mają za zadanie pokazać możliwości szkła a nie programów do obróbki zdjęcia. Dla tego jest kilkadziesiąt przykładów a nie otwarta galeria dla wszystkich.
Cytat
http://www.pentaxphotogallery.com/photos/gallery/query?camera=4&lens=70#/carousel

co najmniej połowa tych zdjęć jest po przeróbkach...


enyłej, dostałem bardziej zwięzłą odpowiedź od działu Ricoh:

Cytat
Dear Ben,

Thank you for contacting RICOH.

We have not had any reports of problems with the DA 12-24mm regarding sharpness and the K-3 has yet to be released. If you want the best optical quality in a zoom lens in this range I would recommend the DA*16-50mm SDM or the DA 17-70mm SDM lenses. You can check out all our lenses at http://www.pentaxwebstore.com/category/lenses
 

Jarek Dabrowski  Dołączył: 20 Kwi 2006
Wojciech Ben K. napisał/a:
dostałem bardziej zwięzłą odpowiedź od działu Ricoh
No widzisz, polecili 16-50 i 17-70 zamiast 12-24. Trzeba było od razu się ich pytać, a nie tutaj.
 

Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
dzięki za nieocenioną radę :-B
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Wojciech Ben K. napisał/a:
Moim subiektywnym zdaniem zdjęcia ze strony producenta mają za zadanie pokazać możliwości szkła a nie programów do obróbki zdjęcia. Dla tego jest kilkadziesiąt przykładów a nie otwarta galeria dla wszystkich.
Cytat:
http://www.pentaxphotogal...ns=70#/carousel

co najmniej połowa tych zdjęć jest po przeróbkach...

Każdy może zgłosić się ze swoimi zdjęciami zrobionymi sprzętem Pentaksa, ale oni decydują, czy te zdjęcia prezentują wystarczająco wysoki poziom by do galerii trafić. I nie, nie ma to nic wspólnego z tym czy były "przerabiane".
Ricoh napisał/a:
If you want the best optical quality in a zoom lens in this range I would recommend the DA*16-50mm SDM or the DA 17-70mm SDM lenses.
Rzeczywiście, świetna rada... :-P
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Wojciech Ben K. napisał/a:
może mam po prostu jakieś urojone wymagania...


Masz niestety urojone wymagania. Klasyczne u ludzi którzy naoglądali się oszukańczych reklam i katalogów nie mających nic wspólnego z rzeczywistością.

Na logikę
weźmy za przyład owe wieże zamku.
Na matrycy APSC poziomy kąt widzenia obiektywu o ogniskowej 12mm to aż 89,04 stopnia, zaś jego pole widzenia TYLKO na odległości 50 metrów to aż 98,33x65,55 metra.
Matryca w takim K5 ma 4928x3264 pikseli.
Więc na logikę ile RZECZYWISTEGO obrazu tylko na odległości 50 metrów przypada na jeden piksel? - i to zakładając iż są one ułożone ściśle w szachownicę bez żadnych luk pomiędzy soba.
Jakie szczegóły chcesz tam widzieć, fakturę zaprawy? Fizycznie się nie da, tym bardziej iż wieże owego zamku są znacznie dalej niż 50 metrów.

Chcesz szczegółów - proszę bardzo - sklej sobie panoramę zrobioną obiektywem o ogniskowej 50mm, Taki obiektyw na 50 metrów będzie miał pole widzenia TYLKO 23,6x15,7 metra, ale by zlepić obraz który jednorazowo obejmujesz szkłem o ogniskowej 12mm musisz zrobić jakies 25 klatek.
Czy teraz łatwiej dostrzec tą potężną różnicę?

By rozmawiać o ostrości trzeba zrozumieć gdzie leży fizyczna możliwość owej ostrości rejestrowanego obrazu.
Nasze oko mimo, iż doskonalsze niż matryce w cyfrówkach też takie super nie jest. Granicą dla naszych oczu jest obraz o rozmiarze jednej minuty kątowej - taka jest mniej więcej średnia ostrość ludzkiego wzroku. Są oczywiście osoby o lepszej i gorszej ostrości wzroku ale to pomińmy. Gdyby ziemia była zupełnie płaska pozwalałoby to widzieć Pałac Kultury w Warszawie z dystansu trochę ponad 820 km. Wydaje się dużo, ale z drugiej strony dużo to nie jest.
Owa niewiele mówiąca jedna minuta kątowa to w uproszczeniu fakt, iż rejestrujemy obraz z odległości 3420 razy większej niż jego rozmiar - znowu wydaje się dużo.
Ale to gdy weźmiemy sobie taką kartę z namalowanymi poziomo pasami grubości 1 centymetra, naprzemiennie białymi i czarnymi to zleje nam się ona w szarą płąszczyznę z odległości 3420 razy większej niż wysokość owego paska. A ponieważ 3420x1cm=3420cm/100cm = to TYLKO 34 metry. A to już wcale nie wydaje się tak dużo, prawda?

 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Grzechotnik napisał/a:

Nasze oko mimo, iż doskonalsze niż matryce w cyfrówkach też takie super nie jest. Granicą dla naszych oczu jest obraz o rozmiarze jednej minuty katowej - taka jest mniej więcej średnia ostrość ludzkiego wzroku.


Gneralnie prawda, ale tu mylisz ostrość z rozdzielczością :-)
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
Tak dla ścisłości, to nie zamek, to klasztor w Sulejowie. :mrgreen:
I jeszcze raz napiszę, wystarczy kliknąć na zdjęcie i wszystko jest ostre. Za nieostrość odpowiada autoresizing do 700pix. ;-)
 

Wojciech Ben K.  Dołączył: 16 Gru 2007
Powiele prośbę do "wuzeta" o kilka sampli ze świeżo zakupionej k-3 i DA 12-24mm
Będę bardzo zobowiązany :-D

"grzechotnik" jak również będziesz miał takową możliwość to podziel się z nami :!:

Best Regards'
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  Jaki filtr PL-C do SMC DA 12-24mm/4.0 ?
Jaki filtr polaryzacyny (marka, model) możecie polecić do DA 12-24 mm / 4,0 ?
Nie chcę tu dyskutować o efektach PL-C w superszerokokątnym obiektywie (niebo itp.), interesuje mnie przede wszystkim brak winietowania czyli konstrukcja filtra, no i oczywiście powłoki. Ten sam filtr PL-C 77mm będzie używany także do SMC DA* 16-50mm / 2,8
Jak popatrzyłem na ceny dobrych filtrów PL-C 77mm to mnie zmroziło niestety :shock:
Najtaniej można kupić AGFA, Polaroid i Tiffen. Hoya, Sigma, B&W, Kenko to już bardzo drogo wychodzi :oops: Pogodziłbym się z niższą jakością (mniejsza ilość powłok antyodblaskowych) filtra PL-C Agfa czy Polaroid pod warunkiem, ze nie bedą winietować. Zakupy przez internet, czyli trudno pójść do sklepu i wkręcać na próbę 8-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Prakticant, na 12-24 używam (z rzadka) B+W Kaesemann MRC w wersji Slim. Daje radę.
 

squonk  Dołączył: 01 Wrz 2008
Mam Marumi w wersji slim i też daje radę :-)
 
Prakticant  Dołączył: 12 Gru 2014
  Jaki filtr PL-C ?
jaad75 napisał/a:
na 12-24 używam (z rzadka) B+W Kaesemann MRC w wersji Slim.

squonk napisał/a:
Mam Marumi w wersji slim i też daje radę :-)

No to chłopaki pocieszacie mnie, że w kraju kryzysu nie ma :-B :-B
Jestem 'na kupnie" Hoya HD PL-C (77mm ok. $80 z wysyłką z HK), ale jak policzyć te lekko licząc 300 zł za jeden filtr 77mm, i prawie drugie tyle za drugi 67mm do DA* 50-135mm/2,8 to jakoś wąż w kieszeni mi syczy 8-) bo użycie może być właśnie "z rzadka" :roll: Mam już Marumi Digital Pro C-PL Ultra slim brass MC, tyle że fi 72mm, które akurat do Pentaksa nie pasuje :oops: Chyba na poczatek pójdę do sklepu po dwie przejściówki z 72mm (filtr) na 67mm oraz 77mm (obiektywy) i zobaczę, jaki efekt. A rogi się artystycznie przytnie albo zamaluje :evilsmile:
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jak Ci się tak bardzo nie pili i poczekasz do wtorku, to mogę sprawdzić kuferki. Wala się tam już dobre kilkaset filtrów, choć zdecydowana większość to te mniejsze to coś z szukanych przez Ciebie rozmiarów powinno się też znaleźć.
 

ZbyszekB  Dołączył: 27 Wrz 2010
espresso napisał/a:
A tak na poważnie, to filtrami PCL jeszcze dziś ktokolwiek psuje zdjęcia ( no może z nielicznymi wyjątkami fotografii produktowej, lub fotografowania rzęsy wodnej przy niebieskim niebie ) :?:
I w dodatku na tak szerokim kącie gdzie efekt będzie widoczny tylko na części kadru.
 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
espresso napisał/a:
jeszcze dziś ktokolwiek psuje zdjęcia
Ja. :cry:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach