plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Widocznie zamierza używać ten obiektyw na analogu na wysokości powyżej 2000 mnpm.
 

Apas  Dołączył: 26 Sty 2007
plwk napisał/a:
Widocznie zamierza używać ten obiektyw na analogu na wysokości powyżej 2000 mnpm.


...albo chronić soczewkę obiektywu przed zarysowaniem, obiciem...

Może nie zaczynajmy tej dyskusji po raz kolejny, co? :mrgreen:
Człowiek pyta, trza odpowiedzieć, a niech sobie potem filtra używa w dowolnym celu, lub w dowolnym celu go nie uzywa. I tak wiedomo, że sa dwie szkoły i nic tego nie zmieni...
:evilsmile:
 
gregorio1972  Dołączył: 16 Sie 2014
No właśnie :-) Od lat na obiektywach używałem filtrów UV w celach ochronnych i to cały powód. Fakt drudi jest taki, że istotnie wiele fotek pstrykam powyżej 2000 n.p.m. Jeżeli to nie problem to proszę o odpowiedź bo obiektyw jedzie do mnie wraz z nową puszeczką i chciałbym wiedzieć czy będzie mi zbędny czy nie?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Na cyfrze przydatny tylko do ochrony przed błotem, piaskiem itp.
gregorio1972 napisał/a:
Fakt drudi jest taki, że istotnie wiele fotek pstrykam powyżej 2000 n.p.m.

Na cyfrze nie ma to znaczenia.
 

janpa  Dołączył: 23 Lis 2009
Też nie używam UV, bo do ochrony mechanicznej służy mi osłona. Tylko, że w akurat tym obiektywie jest ona dość płytka i miałbym poważne obawy, żeby jej zaufać. Dlatego przypadku tego obiektywu (biorąc jeszcze pod uwagę jego cenę :-/ ) użycie filtra UV dla ochrony wydaje się zasadne...
 
mdfan  Dołączył: 09 Lis 2008
Byle tylko był to porządny filtr, a nie jakiś wynalazek za 19 zł.
 
gregorio1972  Dołączył: 16 Sie 2014
Tak, tylko czy po zakręceniu filtra da się używać osłonę? Ponawiam pytanie z prośbą o odpowiedź :-)

[ Dodano: 2014-09-03, 16:01 ]
Zamowilem b+w
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
To przecież od filtru zależy. Jeśli ma z dwóch stron gwint 55 mm to zakręcasz filtr i do niego osłonę. Wskazany jest slim, żeby nie winietował.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
espresso napisał/a:
Slim nie ma gwintu, bo jest bardzo krótki

No nie wiem - Hoya HD ma ;-)
 
gregorio1972  Dołączył: 16 Sie 2014
Czy Ktoś się orientuje czy w tym obiektywie można kręcić pierścieniem ostrości przy wciśniętym spuście migawki wtedy gdy jest uruchomiony AF ?
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Tak, jest Quick Shift, ale raczej nie wtedy, gdy działa AF, a kiedy już skończy ustawiać ostrość (lub gdy się podda).
 
gregorio1972  Dołączył: 16 Sie 2014
Czyli jak kręci się pierścień i jak wciskam spust mogę bezpiecznie złapać i go zatrzymać. ? Pytam przede wszystkim aby czegoś nie uszkodzić w swoim cacuszku :-)
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
Nie, musisz raczej poczekać aż AF skończy i wtedy możesz "przeostrzyć".
 
schelest  Dołączył: 09 Sie 2010
Dokładnie. Żaden silnik nie lubi siłowego zatrzymywania jego pracy. W tym obiektywie spokojnie możesz "doostrzyć" po wykonaniu pracy przez AF aparatu, chociaż z mojego doświadczenia wynika, że to raczej nie jest potrzebne.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Quick Shift przydaje się jeszcze do czegoś innego – do ułatwiania i przyśpieszania pracy autofokusa. Załóżmy, że fotografujemy coś z małej odległości i nagle potrzebujemy zrobić zdjęcie dalekiego planu. Podnosząc aparat do oka przekręcamy pierścień ostrości np. na nieskończoność (nawet nie spoglądając na skalę) i gdy już kadrując wciśniemy spust, to silnik AF na dużo mniej do roboty. Analogicznie można zadziałać przechodząc szybko z planu dalekiego na bliski. Oczywiście nie wszystkim obiektywom jest to potrzebne, ale w niektórych przypadkach może pomóc.
 
gregorio1972  Dołączył: 16 Sie 2014
Dziękuję za podpowiedzi. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego obiektywu. W moim odczuciu zdjęcia wyglądają tak jakbym miał nakręcony filtr polaryzacyjny. Szkoda tylko, że nie dali w nim stałego światła :-( i że się zmienia jego długość przy zmianie ogniskowej. Gdy dam na 20 to w pokrowcu zmienia się na 30 i ciągle muszę przysłonę zmieniać na 2,8. Takie małe szczególiki a denerwują :-(
 
MCsubi  Dołączył: 27 Paź 2009
Samsię rozkręca na 30mm?
 
gregorio1972  Dołączył: 16 Sie 2014
ano - przy lekkim nacisku
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Przy 30 mm ten obiektyw ma najmniejszą długość, na którą zapewne ustawia się samoczynnie po ściśnięciu w futerale.
 
gregorio1972  Dołączył: 16 Sie 2014
Dokładnie.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach