hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Jasiek Matacz napisał/a:
I jak jest z tą kalibracją sprzętową bo nigdzie nie mogę znaleźć, potrzeba do niej mieć profi monitor co ją umożliwia czy zwykły LG FLATRON W2220P też może być?

Trzeba mieć odpowiedni monitor. Więcej o tym np. tutaj
 
BAN Sektoid  Dołączył: 26 Lut 2013
Kiedyś miałem bańkę CTX, teraz od kilku lat mam Samsunga z matrycą PVA. Obydwa monitory kalibrowałem przy pomocy Spyder 2 Pro. Nie jest to szczyt techniki ale na moje potrzeby jest w sam raz. Odbitki na papierze robię w MM i wychodzi to samo, co na monitorze, zarówno w światłach, jak i w cieniach, kolorytycznie też mi odpowiada.
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Ja tylko od siebie dodam, że pierwszy raz kalibrowałem monitor jakiś miesiąc temu. Różnica kolosalna. Na początku strasznie ciężko było się przestawić, ale się udało, zaś wczoraj na moment wyłączyłem profil barwny kalibracji - niebo a ziemia, nie wiem jak mogłem do tamtej pory pracować na nieskalibrowanym monitorze... :roll:
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
hitman1986 napisał/a:
Ja tylko od siebie dodam, że pierwszy raz kalibrowałem monitor jakiś miesiąc temu.
Po tylu latach na różnych forach foto... Nie wiem, czy powinieneś się przyznawać... :-)
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
Info mod

Oferty sprzedaży proszę zamieszczać na Giełdzie
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
jaad75 napisał/a:
Po tylu latach na różnych forach foto... Nie wiem, czy powinieneś się przyznawać...

Lepiej późno niż później ;-)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Jasiek, ale na moje oko, to po zapaleniu światła powinieneś znowu skalibrować monitor :-) Chyba dlatego Spyder ma czujnik światła, żeby był podłączony cały czas do monitora i w przypadku zmieniającego się oświetlenia ustawienia monitora powinny być znów korygowane (niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę).
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jasiek Matacz napisał/a:
I to mimo że niby kalibrowałem Spiderem 3 przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa-nawet przy zgaszonym świetle :roll:
A jak kalibrowałeś? Jakim oprogramowaniem? Czy przy profilowaniu uwzględniłeś korektę szarości?

gebi, teoretycznie, ale nie znam nikogo kto tego faktycznie używa. Raczej wszyscy starają się zachować jednakowe oświetlenie stanowiska.
 
BAN Sektoid  Dołączył: 26 Lut 2013
jaad75 napisał/a:
wszyscy starają się zachować jednakowe oświetlenie stanowiska


Jak za starych analogowych czasów, miejsce fotografa jest w kiblu :)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jasiek Matacz, no właśnie w standardowych ustawieniach trzeba trochę pomieszać - zwłaszcza opcja Gray Balance Calibration jest tu istotna. Mam oprogramowanie w wersji Eite, więc nie wiem, czy to samo jest w wersji Pro, ale w celu dokładniejszej kalibracji skali szarości trzeba wybrać opcję Iterative. Generalnie jednak znacznie lepsze wyniki uzyskuję basICColor display, niż oryginalnym oprogramowaniem Datacolor.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Jasiek Matacz, ale to są generalnie podobne opcje do tych, które oferuje oprogramowanie Spydera, przynajmniej to w wersji Elite. Nie mowię o presetach, tylko o tym, co się nimi uzyskuje, czyli temperaturę, jasność bieli, czerni i gammę.
Typowa kalibracja, to 6500K i gamma 2.2, jasność teoretycznie taka, by uzyskać te 120cd/m2 przy czystej bieli (choć jeśli masz jasno w pomieszczeniu, to może być dużo więcej), czarny przy Twoim monitorze i tak wyjdzie Ci wysoki, więc pozwalasz by wyszedł sam z poziomu ogólnej jasności, ewentualnie sprawdzasz ile wyjdzie Ci przy Min. Neutral.
 
Wurcel  Dołączył: 07 Lis 2012
ok zacząłem się bawić i tak strasznie mi się pozmieniały kolorki po kalibracji że z wielką ochotą bym wrócił do poprzednich ustawień, jak to zrobić ?:)

edit. zrobione :)

Ogolnie mimo wszystko ciezko jest poprawnie skalibrować monitor programem, osobiscie używam sppider 3 elite i odpalając 1 raz program program byłem w cciemnej du** z resztą do tej pory nie wiem czy dobrze kalibruję, najlepiej jak by jakiś spec powiedział krok po kroku co ustawić w programie tak żeby zwykły szarak wiedział co i jak :)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Wurcel napisał/a:
ok zacząłem się bawić i tak strasznie mi się pozmieniały kolorki po kalibracji
W sensie, że pozmieniały ci się po kalibracji przy użyciu basICColor w porównaniu ze Spyderem? Czy ogólnie pozmieniały się po kalibracji? Bo jeśli to ostatnie, to z pewnością te po "strasznych zmianach" są daleko bardziej prawdziwe, od tych z nieskalibrowanego ekranu... :-)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach