Mbajgr  Dołączył: 27 Sty 2011
Który lepszy Vivitar 28mm 1:2 czy SMC Pentax-M 28mm 1:3.5
Przymierzam się do kupna któregoś z tych szkiełek. Prośba o poradę, które z nich polecacie.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Nie mam pentaksa 28/3,5, za to mam vivitara 28/2 i pentaksa-m 28/2,8. Subiektywne wrażenie mam takie: pentaks jest ostrzejszy, ale vivitar/kiron ma ładniejsze rozmycie i chyba lepszy kontrast. W weekend moge zrobić fotki tej samej sceny oboma obiektywami (o ile takie porownanie Cię intersuje).
 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Bierz jaśniejszego zawsze można domknąć do 2.8 lub 3.5, a czasami światło się przydaje, nie wspominając o lepszej głębi. Poza tym 28mm a dokładnie 27 mm to to standard dla apsc czyli to co widzi ludzkie oko, choć przyjęło się że jest to 31mm jak 50mm dla małego obrazka zamiast 43mm. Choć ja uważam że można zawsze skadrować :) a tym samym daje większą swobodę

 

Pentagram  Dołączył: 21 Wrz 2006
:idea:

 

wariat133  Dołączył: 29 Mar 2012
Pentagram napisał/a:
Długo myślałem co to znaczy.
poprawione :-)
:-B
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Pentax 28mm 3.5 to jedno z najlepszych szerokokątnych szkieł jakie widziałem i miałem. Niech nie zwiedzie cię 'ciemność' ;D - 3.5 to i tak nieźle, a zrekompensuje ci to mordercza jakość. Ten Vivitar nie ma startu (też miałem), zwłaszcza pod światło.

Jeśli nie stać cię na genialne 28 f:2 SMC to bierz 3.5 i nawet się nie zastanawiaj. Cud-miód-szkło.

Objechałem z nim pół świata i do tej pory uważam, że stosunek ceny do jakości jest po prostu bezkonkurencyjny. Nie wiem, jak sprawdzi się na cyfrze ale na filmie gniotło mnie w ziemię nie raz.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jako szczęśliwy posiadacz SMC 28mm F2, a prawie równolegle miałem wszystkie inne szkła z tego wątku czyli SMC 28mm F2,8 i SMC 28mm F3,5 jak i rzeczonego Vivitara 28mm F2 to napiszę tak.

Vivitar jest ostry przy przymknięciu do F4, na F2 jest przyjemnie miękki ale to jego cecha którą można umiejętnie wykorzystać, właśnie za nietypowe rozmycie tła w obiektywach o takiej ogniskowej. Jesli wizji wykorzystania F2 nie masz brać lepiej 28/3,5 to wybitnie ostry obiektyw już od samego początku, SMC 28/2,8 daleko ciemniejszemu nie ustępuje, i jeśli powiększeń rzędu A3 nie robisz to różnic w zasadzie nie zauważysz.
Najaśniejszy z Pentaxowych SMC 28mm F2 kocha się głównie za to, że jest :), bo to, że zdjęcia też robi wybitne to rzecz oczywista.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Grzechotnik, piszesz o 3,5 M czy K?
 

Penteusz  Dołączył: 28 Mar 2012
Podpisuję się obydwoma rękami pod tym, co napisał wojtekk.
Mam to szkło - używałem i na cyfrze i na analogu.
28/3,5 to po prostu kwintesencja jakości, tak w optyce, jak i w wykonaniu.
 

Mbajgr  Dołączył: 27 Sty 2011
Dziękuję bardzo wszystkim za odzew:) Ważne pytanie do wojtekk, penteusza i grzechotnika (które zresztą zadał już Slicar): Czy mówicie o wersji K czy M? Bardzo lubię szkła z serii K i oczywiście szukałem, ale ciężko znaleźć. Z tego co czytam, to z opinii i testów można wywnioskować, że SMC Pentax-K 28mm 1:3.5 ma lepsze właściwości optyczne od tego z serii M (potwierdza się oczywiście jakość serii K). Mnie jednak interesuje ten z serii M. Niemniej bardzo przekonuje mnie, to co pisze wojtekk. Zależy mi głównie na ostrości, kontraście i dobrej pracy pod światło. Niekoniecznie w warunkach słabego oświetlenia. Chcę go wykorzystać głównie do fotografii pejzaży, a sample na Flickr bardzo mnie przekonują:) Miałem Kirona 28mm 1:2, ale z dużą ilością paprochów. Mimo to widziałem, że bardzo ciekawie rysuje. Widać jednak było przy zdjęciach pod światło flary i "przymglenie". Z twoim testem fuen chętnie się zapoznam:) Do wariat 133: zawsze staram się kupować szkła jaśniejsze, ale tym razem bardziej zależy mi właśnie na ostrych i kontrastowych pejzażach, więc pewnie jednak obiektyw Pentaxa lepiej sprosta tym wymaganiom:) Oczywiście chętnie poznam opinie innych:) Na koniec pytanie dodatkowe. Mam SMC pentaxa-A 1:2.8. Czy SMC Pentax-M 1:3.5 wg Was daje zauważalnie ostrzejsze i bardziej kontrastowe zdjęcia?
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Mbajgr napisał/a:
Bardzo lubię szkła z serii K

wiesz bo to są szkła "K" jak "kozackie" ;-)
A poważnie: K 3.5 widziałem ze 2 na ebay'u po około 100$, a alledrogo poluję już jakieś 2 miesiące i nic :-( , za to wisi M 28 f2 za 1499
Dołączając się do pytania podpowiedzcie przy okazji jak ma się K 28 3.5 do M 28 2.8 czy straty na ostrości są rzeczywiście tak duże jak to wynika z ocen na pentaxforum? Bo szczerze mówiąc po samplach, które zamieścił piwk to wygląda, że jest całkiem nieźle a spodziewałem się dramatu. Z resztą był ten temat gdzieś już poruszany i tam też do 2.8 wszyscy odnosili się w miarę pozytywnie.
Z góry dzięki bardziej doświadczonym kolegom.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Pisałem o Pentax-M 28mm F3,5, to naprawdę bardzo ostre szkło.
Swego czasu jakieś dwa lata temu testowałem M 28/3,5, M28/2,8 z kilkoma innnymi obiwktywami o ogniskowej 28mm. Pentaxowi 28mm F3,5 dorównał tylko Vivitar produkcji Kominy. SMC Pentax-M 28mm F2,8 był w dwóch wersjach, wtedy fotki porównawcze robiłem wersją pierwszą, druga jest lepsza optycznie, ale i stara bardzo niewiele ustepowała 28/3,5, według mnie do powiększeń rzędu A4 różnice nie będą widoczne.

W niedzielę wrzucę fotki porównawcze bo ciągle je mam. Fotek testowych nie robiłem na jakiś tablicach z bliska, a gospodarstwo oddalone o 900 metrów ze statywu i na stałych nastawach. I napiszę tak, na obrazie z kitowego szkła widać drewnianę stodołę, a na najlepszych szkłach widać poszczególne deski.
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Dzięki! Będziemy wdzięczni za fotki.
 

wojtekk  Dołączył: 17 Lip 2006
Nie testowałem niczego - fotografowałem tylko. Miałem SMC-M bo nie widzę powodu przepłacania bez sensu za jedną literkę alfabetu ;D I tak rzadko kiedy używam szkieł na pełnym otworze, ale nawet wtedy ten 28mm f3.5 mordował krwawo.

Parę fotek tym czymś (ostatnie trzy mogą być 35mm f:2 - nie pamiętam co miałem zakręcone, ale chyba 28mm).















 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
wojtekk, od czwartego z wstawionych przez Ciebie zdjęć nie mogę oczu oderwać, normalnie się zahipnotyzowałem :-B
 
AChmiel  Dołączył: 14 Lis 2009
A ja kurna nie tylko od 4. Ślitaśne.
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Cytat
Który lepszy Vivitar 28mm 1:2 czy SMC Pentax-M 28mm 1:3.5

Pytanie zasadnicze brzmi: co będziesz fotografował? Vivitar 28 – mek wypuścił cały worek, (a niektóre egzemplarze wręcz genialne). W mojej dziedzinie badylarsko – robaczaniej Pentax nie ma najmniejszych szans. Kiron czy Komine sponiewiera go kolorami, plastyką i rozmyciem. Niestety słabo sprawują się pod światło, no i ostrość to nie jest ich mocna strona. ;-)

Vivitar 28mm f/2.8 Close Focus Wide Angle (Komine)
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Cytat
A poważnie: K 3.5 widziałem ze 2 na ebay'u po około 100$, a alledrogo poluję już jakieś 2 miesiące i nic :-( , za to wisi M 28 f2 za 149


... a jak powiesiłem ~ 2 tygodnie temu na giełdzie to nikt się nie zgłosił :-P , nikt nie wspomniał o Tamronie Adaptall 28/2,5 - na filmie jest raczej przeciętny, ale w cyfrówkach bardzo minie pozytywnie zaskoczył (na pewno lepszy od M28/2,8 obu wersji)
 

Mbajgr  Dołączył: 27 Sty 2011
Do Grzechotnik: dzięki z góry za test:) Wojtekk - świetne zdjęcia. Bardzo przekonują (szczególnie ostatnie;)) Adestroyer potwierdziłeś moje przypuszczenia, że do fotografii krajobrazów lepszy będzie SMC Pentax-M 28mm 1:3.5. Też lubię fotografię przyrodniczą (włączając makro), ale używam Pentaxa-K 55mm 1.8 z pierścieniami lub bez i bardzo mi ten zestaw odpowiada:) Szakal wrzuciłbyś link do sampli z tego Tamrona?
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
http://www.flickr.com/pho...57638468878953/

Ale pentaksem takiego roweru nie zrobię ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach