Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
Tokina 75-300 stałe światło na cyfrze?
Witam, poszukując jakiejś szerokiej i małej stałki do analoga trafiłem na alledrogo na TAKIE SZKIEŁKO zdziwiło mnie bardzo jedno zdanie: "Przy współpracy z cyfrowymi korpusami nie następuje zmniejszanie maksymalnej wartości przysłony w zależności od ogniskowej - uzyskiwana jest zawsze maksymalna wartość przysłony 4,5 przy prawidłowej ekspozycji !!!" ogólnie szkiełko mi sie podoba i w sumie nawet mógłbym je łyknąć, ale wydaje mi się, że ktoś tu ściemnia, a do tego nigdzie nie ma żadnych testów tego szkła..

Czy ktoś już się spotkał z takim działaniem obiektywu na cyfrze? czy to ewidentna ściema?

pzdr
 
DJ_Direct  Dołączył: 03 Cze 2008
a moze ma uszkodzone przymykanie przyslony i jest zafixowane na F/4.5 ;) i stad nie ulega zmianie :D
 
mazi  Dołączył: 12 Lut 2008
raczej sciema, gdzies juz bylo o tym na forum :)
wiele zainteresowań... wiecznie zbyt mało czasu...
kx0d : grip : 28 f1.8 : f50 f1.7 : 135 f2.8 : 24-70 f2.8 EX : 80-200 : m48 : sb-26

agresywnej moderacji mówię stanowcze NIE !

 

rbucz  Dołączył: 01 Gru 2006
prędzej uwierzę, że ma zawsze 5,6 :-D Prawdopodobnie gdzeiś styki w nim nie kontaktują...
 

Cypis aka Piotr  Dołączył: 16 Cze 2008
Na ostatnim zdjęciu ma na pewno f/8.0 :-P
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Eldred, Mialem dwie Tokiny ze stykami, które tak mialy. Faktycznie przy kręceniu zoomem na dłuższym koncu nie zminialo się przysłona, ale tylko na wyswietlaczu, bo czas ekspozycji się i owszem zmienial. Gdzies na forum juz ktos to zreszta opisywal.
 

Eldred  Dołączył: 16 Paź 2007
kenzo, a miałeś może konkretnie ten model? bardzo mi się podoba, ale nigdzie nie mogę znaleźć jakiegoś testu, żeby ocenić wartość optyczną.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
Nie, mialem dwa manualne krótkie zoomy
 
ms  Dołączył: 03 Kwi 2007
Re: Tokina 75-300 stałe światło na cyfrze?
Eldred napisał/a:
"Przy współpracy z cyfrowymi korpusami nie następuje zmniejszanie maksymalnej wartości przysłony w zależności od ogniskowej - uzyskiwana jest zawsze maksymalna wartość przysłony 4,5 przy prawidłowej ekspozycji !!!"


Znaczy że obiektyw po podpięciu do cyfry i jechaniu w kierunku większych ogniskowych pęcznieje? :shock:
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
Mam tokinę SZ-X 270-II 28-70 f3,9-4,8 i na cyfrze zawsze raportuje mi f4 więc myślę, że z tą 75-300 będzie tak samo.

P.S. Też od Aquariusa. Facet jest moim zdaniem wiarygodny.
 
Przemekbelch  Dołączył: 05 Lut 2008
TU napisał tak samo. Zapytaj tego, co kupił.
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
Cytat
P.S. Też od Aquariusa. Facet jest moim zdaniem wiarygodny.


Moim zdaniem nie bardzo.
Cudów nie ma, ze szkła o jasności 4,5-5,6 nie zrobi się nagle szkło 4,5, obojętnie co by nie pokazywał korpus.

W dodatku ten fragment jest w opisie aukcji pogrubiony.
Klasyczne polowanie na jelenia.

Z innej jego aukcji:
dołączam filtr 72mm Skylight znacznie poprawiający tonalność zdjęć krajobrazu wykonywanych przy maksymalnej ogniskowej
:-/

Z jeszcze innej:
VIVITAR 28-210/3,5-5,6 - Zastosowano w nim współczesne soczewki niskodyspersyjne LD (super low dispersion) asferyczne ASL (aspherical)

Jak dla mnie to po prostu oszust.
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
piotr_w napisał/a:

Jak dla mnie to po prostu oszust.


Wiesz.
Korpus pokazuje 4.5 w całym zakresie a jak jest w rzeczywistości nie wie nikt. Także nikt nie wie dlaczego. W opisie mojej aukcji facet napisał, że mimo specyfikacji 3,9-4,8 pokazuje 4 w całym zakresie i faktycznie pokazuje. A liczy się to, co widać. Widać Tokiny tak mają :) Szkło które od niego kupiłem jest zatem w 100% zgodne z opisem. Dalej zaś nie wnikam bo nie mam jak. Ja rolnik jestem - konia zaprzęgam do pługa ale zasada działania konia mi po nic :)
 

piotr_w  Dołączył: 14 Lis 2006
nazgul napisał/a:
A liczy się to, co widać.


może zacytuję:

Przy współpracy z cyfrowymi korpusami nie następuje zmniejszanie maksymalnej wartości przysłony w zależności od ogniskowej - uzyskiwana jest zawsze maksymalna wartość przysłony 4,5 przy prawidłowej ekspozycji

To nie jest prawda - jeśli zmienia się minimalne światło obiektywu (a tak jest), to zmienia się również czas ekspozycji.

Przy wspomnianym Vivitarze 28-210/3,5-5,6, też napisałbyś, że to szkło ma f3,5 w całym zakresie ogniskowych?
Ja nie.

 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
nazgul napisał/a:
A liczy się to, co widać.

Liczy się to, co jest naprawdę, a nie to, co pokazuje korpus, który nie umie się dogadać ze szkłem. Nie ma takich cudów, żeby nagle zwiększyła się jasność obiektywu. Zresztą kenzo pisał, że przy tych tokinach przy kręceniu zoomem nie zmienia się wskazanie przysłony w korpusie, ale zmienia się czas ekspozycji, a to znaczy, że obiektyw ciemnieje wraz ze wzrostem ogniskowej (światłomierz ma te wskazania głęboko w d... i robi swoje :))
Facet albo się nie zna na sprzęcie foto, albo wie jak jest i świadomie pisze bzdety. Czyli ignorant albo oszust - w obu wypadkach lepiej nie robić z nim interesów.
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
Albo trzymać się z dala od Tokin jeśli komuś przeszkadza że body nei pokazuje rzeczywistej przysłony / jest dezinformowane przez obiektyw. Ja się organoleptycznie żadnych niuansów w funkcjonowaniu mojej manualki nie dopatrzyłem a trochę już ją mam - nie widzę powodu dla którego miałby się ich dopatrzyć gość kupujący szkła na ebayu, cykający kilka sampli i opylający je z zyskiem na Allegro. Zresztą gdybyście kupili szkło a facet nie uprzedził o tym że pokazuje 4,5 w całym zakresie to byście je pewnie reklamowali, tak?

Moim zdaniem na bank.

Nota bene muszę moją Tokinę sprawdzić z analogiem. Na jakimś forumowym spocie bym się uśmiechnął do któregoś z "chemików" :)

Edit:
Jak już się mamy doszukiwać wałka to ewentualnie tylko i wyłącznie tu, że tego szkła nie ma w archiwum na stronie Tokiny choć jest starsze: SZ-X 730 - bez AF.

Dowod:
http://www.tokinalens.com.../tokina-03.html

ale od Nikoniarzy dowiedziałem się, że ten obiektyw był w sprzedaży w połowie lat 90.
 

kenzo  Dołączył: 23 Gru 2007
nazgul, raczej chodzi o to, ze gosc reklamuje go jako obiekty utrzymujacy stale swiatlo w calym zakresie
 

PiotrR  Dołączył: 03 Maj 2006
nazgul napisał/a:
Zresztą gdybyście kupili szkło a facet nie uprzedził o tym że pokazuje 4,5 w całym zakresie to byście je pewnie reklamowali, tak?

Wtedy nie. Natomiast w obecnej sytuacji jak najbardziej jest podstawa, bo, jak napisał kenzo, gość pisze, że sprzedaje obiektyw o stałym świetle "na cyfrze", a to nieprawda.
 
nazgul  Dołączył: 15 Paź 2007
kenzo napisał/a:
nazgul, raczej chodzi o to, ze gosc reklamuje go jako obiekty utrzymujacy stale swiatlo w calym zakresie


Bo szkło robi takie wrażenie. Ja sam się na to złapałem, akurat ładuję akumulatory ale jutro sprawdzę moją Tokinę i te zmiany czasu przy zoomowaniu. Nie miałm o tym pojęcia :) I nie zdziwię się jeśli i Aquarius nie ma.

Suplement:
http://cgi.ebay.pl/PENTAX...1QQcmdZViewItem

Tu się w ogóle nie chrzanią. W opisie f4,5 bez słowa wyjaśnienia choć na fotce 4,5-5,6 jak byk.
 

nemo  Dołączył: 21 Wrz 2007
nazgul napisał/a:
Bo szkło robi takie wrażenie.
Świadczy to tylko o błędzie w komunikacji pomiędzy szkłem a body a w konsekwencji nieprawidłowym wskazaniem wartości nastawionej przysłony.

Można to porównać do wieszania na BMW naklejek MPower. Silnik od tego nie urośnie i pomimo, że jest tam to M to nie jest to MPower :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach