irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Leitax
Hej, jestem ciekaw czy ktoś na forum próbował przerobić obiektyw zeissa z bagnetem nikona na pentaxa.
Jest kilka super obiektywów których nie ma szans kupić z naszym bagnetem więc jest to ciekawe rozwiązanie.

http://www.leitax.com/zei...ax-cameras.html
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
irek83, nie wiem skąd Ci się wziął Nikon - w zalinkowanej stronie mowa o obiektywach z bagnetem Contax/Yashica :-)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Fenol, na pentaxforums będę z forumowiczów przerobił zeissa T 21mm f2,8 i z tego co wyczytałem był to Nikon ale mogę się mylić bo wywnioskowałem to z oznaczenia obiektywu. Sprawdzę to jeszcze raz.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
irek83, jak znajdziesz, to daj znać, bo Distagon T* 21mm F/2.8 był też produkowany pod Contaksa :-)

Swoją drogą akurat ten obiektyw był też z naszym bagnetem K ;-)
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Fenol, tylko znajdź go teraz z bagnetem K, oglądałem sample i ten obiektyw wymiata.
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Tutaj jest zakończona aukcja tego obiektywu i w jej treści sprzedawca napisał, że przerabia wersję nikonowską, wychodzi na to że jest to jedyny możliwy sposób na zdobycie tego szkła bo używki nie ma szans kupić a przedstawiciel zeiss oficjalnie potwierdził, że nie ma na chwilę obecną planów na produkcję obiektywów z bagnetem pentaxa.
Tutaj kilka sampli od pentaksiarzy z niemiec.
Tutaj też można o tym przeczytać
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Ano dorwać z bagnetem K jest - delikatnie mówiąc - trudno :mrgreen:

Z tego co wszędzie w linkowanych materiałach napisali, to konwersja wydaje się być łatwa. Biorąc pod uwagę, że bagnet Pentaksa i Nikona różni się tylko o 1 mm w odległości rejestrowej (Pentax 45.46 mm, Nikon 46.5 mm... a Contax 45.5 mm ;-) ) to kto wie, wygląda na to, że to możliwe. Choć rozumiem obawę, bo to dość droga zabawa.

Na pewno sam Leitax podaje na swojej stronie, że można za pomocą ich metody przerobić Distagona 21 mm z mocowania Contaksa na bagnet K. Nie wiem tylko czy wersja ZE/ZF/ZK Distagona jest identyczna z tą Contaksowską optycznie, bo obudowa na pewno została zmodyfikowana.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Mogę tylko przypuszczać, bo nie jest to poparte doświadczeniem, że wersja ZF jest mechanicznie oparta na wersji Y/C. Wtedy konwersja faktycznie mogla by być wykonalna zgodnie z instrukcją od Leitax (wystarczyło przecież, by w wersji ZF zastosowali o 1 mm grubszy bagnet F) .:-)

Tylko wątpię by ktoś u nas na forum modyfikował akurat te obiektywy, choć mogę się mylić :mrgreen:
 

irek83  Dołączył: 10 Paź 2014
Gdybym miał pewność, że da się to zrobić tak łatwo jak opisują i że będzie to działać jak należy :roll: to sprzedałbym FA 24 :-P
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jest i nie jest łatwo.
- Do wymiany jest cały mechanizm popychacza przysłony czyli trzeba dorobić krzywki.
- Potem trzeba wymienić pierścień przysłony i mozliwe że małe frezowanie by mieć styk A
- Następnie samo mocowanie, może trzeba będzie wiercić i gwintować miejsca na śrubki ale niekoniecznie.
Nie wiem jak Zeiss ale np Vivitar czy Tokina w niektórych szkłach miały pełną zgodność do pewnego etapu a potem zmieniało się tylko kilka elementów jak krzywki, pierścień przysłony i sam bagnet który miał różną grubość dla każdego mocowania, sam korpus był do tego przygotowany miał nagwintowane kilkanaście otworów pasujących do każdego mocowania.
Niestety nie wiem jak jest obecnie z Zeissem, kiedyś tak robili ale dziś może już być inaczej księgowi rządzą wszędzie :-( .

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach