piot-rek  Dołączył: 18 Wrz 2009
Sigma 17-50 mm f/2.8 EX DC OS HSM vs Pentax DA 35 mm f/2.4
witam,
posiadam m.in. Sigmę 17-50 mm f/2.8 EX DC OS HSM i Pentaxa DA 35 mm f/2.4, jako że robię porządki w torbie z obiektywów nieużywanych zastanawiam się, czy warto trzymać da35 posiadając w/w sigmę - zysk światła bardzo niewielki, jakość obrazka z sigmy (w mojej pobieżnej ocenie) nie gorsza...
pomijam kwestię wielkości, wagi, praktyczności zooma w stosunku do stałki i szybkości af (bo ten w mojej ocenie w da35 z k5 jest szybszy) czy macie podobne spostrzeżnia? np. fa50 1.4 póki co oddać nie chcę bo tam światło jest znacznie większe, a to 2.4 do 2.8 różnicy wielkiej nie robi chyba... posiadając di tej pory da 16-45 f/4 używałem czasem da35 z uwagi na jej lepsze światło, teraz po prostu leży w torbie i chcę poznać waszą opinię na ten temat -
czy jakość obrazka na 35mm porównując oba w/w obiektywy w istotny sposób przemawia za zostawieniem obu w torbie? jedyne co mi przeszkadza w sigmie to flary powstające nawet przy żarówkach, czego do tej pory w pentaxowych obiektywach nie widziałem ale to temat na odrębny wątek
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Posiadając taką szklarnię jak Ty, podejrzewam, że Unlimited nie byłby odpinany od korpusu.
Ale każdy ma inne preferencje.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Z preferencjami w wielu przypadkach jest tak, że czasami dobrze jest mieć obiektyw zmiennoogniskowy, a czasami wskazane jest mieć stałkę, dlatego nadmiar nie szkodzi, jedynie brak gotówki zamrożony w obiektywach przeszkadza :evilsmile:

Sam posiadam zoom z F2,8, F4 i FA 35/2 i mam podobne dylematy - zostawić samo DA* czy DA 16-45 z FA 35/2. Różnica w świetle jest spora, stąd dylemat :roll:
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jak kiedyś Pentax wypuści K-02 to się Ci przyda DA 35 a na chwilę obecną nie bardzo sens trzymać te dwa szkła.
Wygoda zooma sprawia że DA 35 raczej rzadko będziesz używał...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Markus napisał/a:
Wygoda zooma sprawia że DA 35 raczej rzadko będziesz używał.

91.8 mm × 83.5 mm vs. 63 mm × 45 mm, 565 gramów vs. 124 gramy czyli ile mierzy i waży wygoda ;-) Tak naprawdę to każdy z tych obiektywów ma swoje przeznaczenie. U mnie (dla odmiany 40/2,8) sprawdza się doskonale w większości sytuacji ale 17-50/2,8 jest bardziej uniwersalny gdy np. fotografuję imprezę w niedużym pomieszczeniu. Dlatego warto jest mieć oba.
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jeśli miałbyś zabrać 1 szkiełko na dowolny wyjazd/imprezę to co wybierzesz?
Stałki są wygodne z bezlusterkowcami kiedy wymiary i waga się liczą z klasycznym korpusem ma to mniejsze znaczenie...
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
Markus napisał/a:
Jeśli miałbyś zabrać 1 szkiełko na dowolny wyjazd/imprezę to co wybierzesz?

40/2,8 XS najlepiej w połączeniu z MZ-6. Chyba, że impreza w ciemnicy to wziąłbym cyfrę ;-)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Markus napisał/a:
Jeśli miałbyś zabrać 1 szkiełko na dowolny wyjazd/imprezę to co wybierzesz?

A jeżeli miałbyś zabrać jedno szkło na wyjazd/wycieczkę, to co wybierzesz - stałkę? :roll:
 
piokra  Dołączył: 12 Maj 2013
Pytanie nie do mnie, ale mogę odpowiedzieć :-P

Tak, zabrałbym DA35 albo bardziej prawdopodobnie FA43. Istnieją tacy dziwacy ;-)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Masz rację, dziwactwo w pełnym słowa znaczeniu :mrgreen:

Po co ograniczać się jednym szkłem stałoogniskowym skoro landszafty bywają bardzo interesujące, tak samo jak mniej płaskie ujęcia z teleobiektywów ;-)

Ostatnie wakacje spędziłem z DA*16-50 (zakres tytułowej sigmy), 77 oraz 55-300, ostatni poza kilkoma klikami przeleżał cały pobyt w plecaku :evilsmile:
 

Enzo  Dołączył: 20 Gru 2006
rey napisał/a:
Po co ograniczać się jednym szkłem stałoogniskowym

Dla mnie to ograniczenie powoduje, że więcej się zastanawiam nad kadrem. Stąd mniej zdjęć za to odsetek tych udanych większy. Poza tym czegokolwiek byś nie zabrał to i tak ogniskowych ci zabraknie ;-) Ale to oczywiście bardzo subiektywna sprawa bo jednym lepiej się pracuje zoomem innym stałkami. Ludzie różne są.
BTW ostatnie wakacje spędziłem z zestawem jak wyżej plus zapas filmów Fuji Superia 200. Bardzo zadowolony jestem z efektu 8-)
 
piokra  Dołączył: 12 Maj 2013
rey napisał/a:

Po co ograniczać się jednym szkłem stałoogniskowym


To ograniczenie jest dla mnie błogosławieństwem. Nie myślę o 10 różnych kadrach, tylko jednym, z wykorzystaniem używanego danego dnia obiektywu. Z czasem pojawia się wrażenie, że daną ogniskową mam wręcz wbudowaną w mój oczno-mózgowy procesor obrazu ;-)
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Ja tam pobudzam wyobraźnię uwieczniając te same sceny widząc je w różnych perspektywach. Gwarantuję, że to równie dobrze pobudza wyobraźnię co ograniczanie się jedną ogniskową, ale jak kto woli, nie chcę nikogo przekonywać do swojego typu fotografowania ;-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jedna ogniskowa niestety ale ogranicza.

Czasem nie ma się gdzie cofnąć albo nie da się zbyt blisko podejść.

Mając tylko jedną stałkę faktycznie człowiek więcej myśli na kadrem ale jest to jedyny plus takiego rozwiązania...
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Jeśli miałbym wybrać tylko jedno szkiełko to zoom 17-50 / F 2.8 wydaje się optymalnym rozwiązaniem...
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
rey napisał/a:
A jeżeli miałbyś zabrać jedno szkło na wyjazd/wycieczkę, to co wybierzesz - stałkę?


Zdecydowanie tak.
W moim wypadku w torbie zazwyczaj leży jakiś obiektywy o ogniskowej 24-28mm i starcza mi to bez problemu na 90% ujęć . Jeśli biorę dwa szkła to zazwyczaj coś w zakresie 24-28 i drugie 100-105 z makro 1:1.
Tylko w ostatnie wakcje oprócz 28mm F2,8 serii F i 100 makro, wziąlem 24mm F2,8 serii K, ale tylko dlatego, że spakowałem również LX i chciałem się nim pobawić, bo na dłużej w rękach miałem go po raz pierwszy.
Z zasady jedno szkło jest podpięte do analoga, drugie do cyfry i wymieniam w zależności od potrzeb.
 

Michciu76  Dołączył: 08 Wrz 2010
Sam planowałem sprzedaż Limitedów 21mm, 40mm i wymianę Sigmy 17-70mm na 17-50 ale na razie sobie odpuściłem.
Małe limitedy b.dobrze się sprawdzają w niektórych warunkach i dają przyjemny obrazek.
Myślę tylko nad zmianą Sigmy 17-70mm na 16-45mm? krótki zoom na wyjazdach jest niezastąpiony.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach