Radek.  Dołączył: 19 Lis 2012
  [K10D] Przysłona, podgląd głębi ostrości - brak reakcji
Witam.
Do niedawna byłem szczęśliwym użytkownikiem K10D. Czar prysł w momencie gdy pojawił się problem z przysłoną.
Najpierw zauważyłem, że przestał działać podgląd GO. W ślad za tym pojawił się problem z domykaniem przysłony - bez względu na to jaką ustawię wartość przysłony, w exifie zdjęcia przysłona pozostaje w pełni otwarta.
Obrazowo mówiąc - np. podpięty kit DA 18-55
- ustawienia - ogniskowa 18mm, na puszce (wizjer) f11 - odczyt w exif - 18mm f3,5
- ustawienia - ogniskowa 55mm, na puszce (wizjer) f11 - odczyt w exif - 55mm f5,6
Podobnie dzieje się na wszystkich obiektywach ze stykami.
Gwoli ścisłości:
- popychacz przysłony w body - jest we właściwym położeniu i działa
- wyzwolenie migawki bez podpiętego szkła - popychacz w puszce chodzi normalnie
- przy włączeniu podglądu GO - słychać jego pracę
- popychacz w obiektywach - działa.
Problem sprawia wrażenie braku komunikacji body z obiektywami.

Czy ma ktoś jakiś pomysł ???
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
Być może, któryś z popychaczy jest jednak minimalnie odgięty i po prostu "mijają się". Pzdr.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Radek. napisał/a:
przy włączeniu podglądu GO - słychać jego pracę

Zajrzyj od przodu obiektywu i sprawdź czy przy uruchamianiu podglądu głębi ostrości przysłona jest przymykana. Jeśli nie jest to popatrz na post wyżej.
 
Radek.  Dołączył: 19 Lis 2012
Witam.
Wielkie dzięki za odzew :-B
plwk napisał/a:
Radek. napisał/a:
przy włączeniu podglądu GO - słychać jego pracę

Zajrzyj od przodu obiektywu i sprawdź czy przy uruchamianiu podglądu głębi ostrości przysłona jest przymykana. Jeśli nie jest to popatrz na post wyżej.
No niestety - po uruchomieniu podglądu GO, przysłona nie reaguje - jest cały czas otwarta.
powalos napisał/a:
Być może, któryś z popychaczy jest jednak minimalnie odgięty i po prostu "mijają się". Pzdr.
Myślę, że wszystko trafia we właściwe miejsce - przysłona przed podpięciem obiektywu jest całkowicie zamknięta, natomiast w trakcie podpinania popychacze trafiają na siebie otwierając przysłonę całkowicie.

Zrobiłem jeszcze jeden teścik - podpiąłem A 50/1,7:
- operując pierścieniem przysłony ustawiam wybrane wartości - po uruchomieniu podglądu GO, przysłona domykana jest zgodnie z wartością ustawioną na pierścieniu - popychacze puszki i szkła działają właściwie
- przestawiam pierścień przysłony do pozycji A - po uruchomieniu podglądu GO słychać działanie popychacza, ale ruch jego nie jest tak "krzepki" - jakby nie miał siły pociągnąć do góry popychacza w puszce, a tym samym zwolnić popychacz w obiektywie.

Bardzo proszę o kolejne podpowiedzi.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach