Co do portretu na Aps-c?
pentax FA 50/1.4
16% Complete
14 (16%)
pentax DA* 55/1.4
27% Complete
23 (27%)
sigma 50/1.4
11% Complete
10 (11%)
pentax DA 70/2.4
44% Complete
37 (44%)
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Smallhausen ma 34m² (więc mam mniej niż Ty) i jednak mieszczę się z 55. Mając FA 50 i ograniczony budżet raczej nie wymieniałbym na *DA. Owszem, FA jest gorsza optycznie w zakresie 1.4-2.0, ale focenie portretów z mała GO to jakiś chory mit. Portret to pomysł i światło a nie mikroskopijna głębia ostrości.
Rey - ZAWSZE należy zwracać uwagę na światło. Ale to jest temat na osobny wątek...


Paula, zastane, F2.8 [DA *55]

 

Sebastian  Dołączył: 19 Kwi 2006
Michu napisał/a:
[...] mając FA 50 i ograniczony budżet raczej nie wymieniałbym na *DA. Owszem, FA jest gorsza optycznie w zakresie 1.4-2.0, ale focenie portretów z mała GO to jakiś chory mit. Portret to pomysł i światło a nie mikroskopijna głębia ostrości.
Rey - ZAWSZE należy zwracać uwagę na światło. Ale to jest temat na osobny wątek...
[...]


O to, to! Słuchajcie Micha bo dobrze gada! Przy ograniczonym budżecie naprawdę nie ma większego sensu dopłacać tego 1,5 albo 2tys. do różnicy między 50 z 55. Lepiej za te pieniądze pojechać w jakiś fajny plener, zapłacić wizażystce za makijaż, kupić sobie blendę/lampkę, albo zrobić cokolwiek, co spowoduje, że zdjęcia naprawdę będą lepsze i ciekawsze.
 
tomek_j  Dołączył: 04 Lis 2010
jannad napisał/a:
Jak 55mm to za krótko, 70 to lekko za daleko to jaka ogniskowa by tobie pasowała?


W tym celu wykonamy konieczne obliczenia
70-55=15
15/2=7,5
55+7,5=62,5, lub 70-7,5=62,5

Poniewaz takowa fizycznie nie istnieje trzeba wybrac najbliższą z nich, czyli albo 55mm albo 70mm. Nie ma innego wyjscia.
 

jannad  Dołączył: 21 Kwi 2006
tomek_j tak obliczenia to podstawa, kilka matematycznych działań i problem rozwiązany. Jakież to proste. Twój post jednoznacznie rozwiał wszelkie rozterki :mrgreen: :-B
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Mocowanie: Canon, Nikon, Sony… http://www.tamron.pl/?/content/czytaj/tamron_60
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Michu napisał/a:
ZAWSZE należy zwracać uwagę na światło. Ale to jest temat na osobny wątek...

To jasna sprawa.

Chciałem zwrócić uwagę na amatorskie zastosowanie, gdzie na rozkładanie sprzętu typu dodatkowe oświetlenie czy inne bajery nie ma czasu ani chęci. Jasne szkło szeroko otwarte przydaje się właśnie w takich ujęciach w świetle "z okna", wieczornym zastanym itp, gdzie tradycyjne amatorskie zoomy typu 70-210/4-5.6 czy podobne nie dają już rady.
Niskie wartości przysłon to również rozmycie drugiego planu, ale o tym to już wszyscy wiedzą ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
Michu napisał/a:
Dłuższe ogniskowe moim zdaniem nazbyt spłaszczają obraz
Większe odległości nazbyt spłaszczają obraz... ;-)

Też bym sugerował zostanie przy FA50, to bardzo uniwersalne szkło do portretów na APS-C, a i IMHO na f/2 jak najbardziej używalne. Na FF też wolę 77 niż nawet 85, nie mówiąc o 135mm.

[ Dodano: 2014-01-23, 22:59 ]
Michu napisał/a:
FA jest gorsza optycznie w zakresie 1.4-2.0, ale focenie portretów z mała GO to jakiś chory mit. Portret to pomysł i światło a nie mikroskopijna głębia ostrości.
Na f/2 na APS-C GO z pewnością nie jest mikroskopijna - jak dla mnie zakres f/2-2.8 jest jak najbardziej odpowiedni, choć oczywiście zależy od odległości, tematu i scenerii.
 

Janusz Gdula  Dołączył: 08 Gru 2008
Do portretu uważam, że najlepsze szkło to DA70.
Miałem najpierw DA70, później Sigmę 50-150 II HSM.
Szybko wróciłem do Limiteda - zdecydował ciężar zestawu i lepsza ostrość DA70.

Dokupiłem DA35 F2.4 i uważam, że do szerszych ujęć też jest ok.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Michu napisał/a:
Owszem, FA jest gorsza optycznie w zakresie 1.4-2.0,

Tu bym się kłócił, raczej są podobne w granicach błędu pomiarowego i rozrzutu jakościowego. Akurat w moim wypadku dwa DA nie dorownały mojej 50 serii F. Błąd wynika również z tego, iż nazbyt często porównuje się całkowicie NOWY i nierzadko wybrany z kilku obiektyw serii DA z kilkuletnią piećdziesiątką serii F czy FA któremj poskąpiono nawet prawidłowego serwisowania. pomijam już to, że testowanie na tablicach jest mało wiarygodne.

Michu napisał/a:
ale focenie portretów z mała GO to jakiś chory mit. Portret to pomysł i światło a nie mikroskopijna głębia ostrości.

A tu się z kolegą zgodzę prawie calkowicie - Dobre światło i pomysł to podstawa - a wtedy praktycznie wszystkie pięćdziesiątki przy klasycznym portrecie (popiersie) od F2,8 i tak są na tyle ostre by model/modelka na fotce finalnej ujrzała skazy cery o których nie wiedziała :evilsmile:
Dlatego też niektorzy wykorzystują z rozmysłem F1,4 czy F1,7 by nie bawić się potem w maskowanie lub w drastycznych przypadkach nie dostać czymś po głowie :mrgreen:

Ps. Jak ktoś z Wrocławia ma DA 1,4 i mi pomoże, to możemy sprawdzić wszystkie pięćdzisiątki, akurat będe miał równocześnie 50/1,4 serii K, M, A i swoją serię F i na dokładkę dołożymy siedmiosoczewkowego SMC Takumara i starszego osmiosoczewkowego Super-Takumara.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
espresso napisał/a:
Przy tej klasie * :-P obiektywu, oraz cenie oczekiwał bym więcej. Dużo więcej.
Czyli co, Sigma 50/1.4? :-)
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Właśnie macalem 50-135. SDM jest do d...
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
komisarz napisał/a:
Właśnie macalem 50-135. SDM jest do d...


Trzeba było macać pośladkami :mrgreen:
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
komisarz dlaczego?
 

komisarz  Dołączył: 09 Maj 2011
Straaasznie wolny.
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
espresso napisał/a:
Jak chcesz zobaczyć co to jest wolny SDM to pobaw się *55 :-( . 50-135 demonem prędkości nie jest, ale idzie wytrzymać.
Jak dla mnie, to są porównywalne.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Jasne szkła muszą mieć długi zakres ruchu pierścienia ostrości z racji minimalnej głębi. Tu jest prosta zależność - albo długi ruch i precyzja, albo szybko kosztem mniejszej precyzji.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
espresso dlaczego nie? ;) ma być odświeżona ta linia w tym roku - poczekamy, zobaczymy, może nas czymś P zaskoczy. ;-)
 

jaad75  Dołączył: 07 Paź 2006
77 na APS-C, to i tak jak dla mnie mniej fajna ogniskowa do portretu niż 50-55, a nawet niż 43.
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
Grzechotnik napisał/a:
Owszem, FA jest gorsza optycznie w zakresie 1.4-2.0,

Tu bym się kłócił, raczej są podobne w granicach błędu pomiarowego i rozrzutu jakościowego. Akurat w moim wypadku dwa DA nie dorownały mojej 50 serii F. Błąd wynika również z tego, iż nazbyt często porównuje się całkowicie NOWY i nierzadko wybrany z kilku obiektyw serii DA z kilkuletnią piećdziesiątką serii F czy FA któremj poskąpiono nawet prawidłowego serwisowania. pomijam już to, że testowanie na tablicach jest mało wiarygodne.


Miałem Fabrycznie nowe DA55/1,4 i FA50/1,4 + używanego FA50/1,4 2razy, wszystkie FA były mniej ostre do 2,0 od DA - opinia na podstawie zdjęć.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach