plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Jarek Dabrowski, wyślij mu banana.
 
jorguś71  Dołączył: 12 Lis 2010
Jest w tej chwili na portalu aukcyjnym (all..) Sigma DC 10-20 4-5,6 z opcją Kup Teraz za okrągły tysiączek.
 

Żaba  Dołączył: 08 Cze 2006
Jarek Dabrowski foch?
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Z przytupem ;)
 

White  Dołączył: 31 Paź 2008
Sory, ale to ja jestem van der foch, po dziadku.
 

x4rd  Dołączył: 07 Mar 2012
Był już jeden Foch, bardzo zasłużony: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_Foch
 

WuWu84  Dołączył: 25 Wrz 2007
opiszon napisał/a:
pod warunkiem, że ktoś szuka rybiego oka, a nie szerokiego kąta

Teoretycznie można go odrybić, trzeba tylko pamiętać, że ma dość specyficzne odwzorowanie stereograficzne, ale bezpłatny Hugin radzi sobie z nim całkiem nieźle:


Wydawało mi się to dobrym rozwiązaniem, bo mając 10-24 bardzo rzadko po 10-12 sięgałem, a często obrazek z fish-eye wydaje się przyjemniejszy dla oka. W praktyce jednak strata rozdzielczości jest dość spora, a przede wszystkim trudno się kadruje.

Nie mniej jest taka możliwość jeśli ktoś sporadycznie chcę sięgnąć po tak przerysowaną perspektywę, ale do landshaftów i architektury sam powoli ciułam na 10-20, 9-18 lub 15.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Witam.
Podłącze się tutaj.
Chciałbym zakupić szerokokątny obiektyw nie rybie oko. Będzie używany na K5II zastosowanie architektura, wnętrza i krajobraz. Zależy mi na jak najszerszym kącie (jasność i jakość też jest ważna ). Budżet to ok 1500pln.
Zastanawiałem się nad dwoma:
1. Samyang 10 f2.8
2. Tamron 10-24.
Za tamronem przemawia możliwość założenia filtra ale zniechęcił mnie trochę test optycznych do tego obiektywu do Samayanga w sumie też... :roll:

Prosiłbym Forumowiczów którzy posiadają bądź posiadali któryś z wymienionych obiektywów o opinie i radę albo jakąś inną propozycję której nie wziąłem pod uwagę.
Pozdrawiam.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
W tej cenie zdecydowanie trzeba polecić sigmę 10-20 w jak najnowszej wersji.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Kuba Nowak Ta sigma kosztuje 2500pln to trochę za dużo. Dodam że interesują mnie nowe obiektywy.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
olejx napisał/a:
Dodam że interesują mnie nowe obiektywy.

SIGMA 10-20/4-5.6 wersja starsza zostaje, nowa jest lepsza, czy lepsza o ok 700 zł (40% ceny starszej) to już nie wiem - poczytaj testy na Aptecznych - zobacz czy odpowiada Tobie

link : http://www.optyczne.pl/29..._obiektywu.html

test + opinie
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
olejx napisał/a:
interesują mnie nowe obiektywy.


A to przepraszam, tylko nie wiem, gdzie widziałeś tamrona 10-24 za 1500 zł?
Natomiast na algierze są jeszcze starsze wersje sigmy 10-20 (f 4.0-5.6) za 1900 zł (nowe).
Zdecydowanie wolałbym dołożyć tę stówkę do sigmy, albo...
zapolować na używane DA 12-24 :evilsmile:
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
http://www.valuebasket.pl...0-AA-NA?AF=CEPL tu jest tamron po 1500pln
Sigma w starszej wersji jest trochę ciemniejsza. Najchętniej kupiłbym nową Sigmę 10-20 f3.5 ale niestety nie mam tyle kasy więc postanowiłem się doradzić. Nikt nie poleca Tamrona? słaby jest ?

Kuba Nowak nie chcę używanego!
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Miałem Tamrona. I pomimo tego, że nie jestem fanatykiem ostrości, to ten obiektyw budził moje mieszane uczucia. Do tego spora aberracja... Fakt, popełniłem nim jedną sesję portretową, ale puściłem do ludzi bez żalu.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Michu Dzięki za opinię.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
Nikt więcej z Forumowiczów nie miał do czynienia z Tamronem 10-24 i Samyang 10 f2.8? ...to faktycznie coś musi być z nimi nie tak.
Pozostało mi chyba w takich razie tylko zbieranie na sigme 10-20 f3.5
 

lukarch  Dołączył: 03 Lis 2012
olejx napisał/a:
Nikt więcej z Forumowiczów nie miał do czynienia z Tamronem 10-24 i Samyang 10 f2.8? ...to faktycznie coś musi być z nimi nie tak.
Pozostało mi chyba w takich razie tylko zbieranie na sigme 10-20 f3.5


Tu masz forumowy wątek o Samyangu 10/2.8 :
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=46662
Kolega Wurcel posiada takowy więc możesz spokojnie go molestować o opinie na jego temat.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Spokojnie kup Sigmę 10-20mm F3,5 i spokojnie nie rezygnuj ze szkieł używanych.
To całkiem porządna konstrukcja i w zasadzie dość nowy obiektyw więc nie problem kupić praktycznie nowy obiektyw.
 

olejx  Dołączył: 25 Wrz 2013
lukarch Dzięki tamten wątek już przejrzałem.

Grzechotnik Dzięki za radę odnośnie Sigmy. Chyba nic innego mi nie pozostało jak kupić używkę czego się boję bądź jeszcze pozbierać.
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
olejx napisał/a:
kupić używkę czego się boję
gdyż? jeśli kupujesz od użytkownika, a nie handlarza złomem nie ma się czego bać, umów się pogadaj, potestuj jak się da spotkać i kupuj śmiało...

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach