szybkiparowoz  Dołączył: 20 Lut 2011
"Żadne krzyki i płacze nas nie przekonają, że białe jest białe, a czarne jest czarne".
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Wracając do tematu - fotka z Vivitarem S1 70-210/3.5



Przy adapterze m42 z dendalionem potwierdzenie ostrości działa lepiej, niż w K-30.
 

TM_Mich  Dołączył: 08 Wrz 2009
fuen, co jeszcze podczepiałeś po 5D?
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Jupitera 11a, kilka heliosów, pentacona 50/1.8 i vivitara 135mm od cosiny (best of mydło ;-) ). Heliosy na fufu fajne som...
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
Możesz wrzucić do podglądu?
 
drfidel  Dołączył: 11 Mar 2015
A ja wymieniłem matówkę w 5D na taką do manualnego ostrzenia i sobie pstrykam fotki Telezenitarem MC 135/2.8 APO :) Całkiem przyjemna praca. Koszt zabawy to 130 pln.
 
polmaj  Dołączył: 09 Sty 2010
Mam 5d od kilku miesiecy , kupilem go za 950zl zal bylo nie sprobowac do tego tania 50 1,8 stm , ef 28mm 2,8 , wszystko za smieszne pieniadze , obrazek ladny i da sie zrobic prawie wszystko , na miasto olympus em5 i nie widze powodow do ganiania za nowosciami , pozdr
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Mnie kiedyś kusiło kupić coś takiego jak C 1D Mark lll, wisi teraz na alledrodo za 2100zł w niezłym stanie, tylko ciężkie to to potwornie i gripa się nie odepnie :mrgreen:
 

Benek  Dołączył: 18 Wrz 2008
Mnie jednak zniechęciły gabaryty C5D. Fajny sprzęt, miałem przez jakiś czas, ale razem z EF50/1.4 zajmował w torbie tyle miejsca co E-M5 z czterema obiektywami. Pchnąłem bez żalu. :-)
 

fanmario  Dołączył: 22 Paź 2007
W dobrym stanie widziałem setki aparatów.
To nadal dobry sprzęt dla kogoś kto wie po co go używa.
Z gripem będziesz się musiał pogodzić /mod edit - proszę powstrzymać się od takich wtrąceń/
 

Ekajana  Dołączył: 30 Lis 2006
Dość tanio można też czasem wyrwać Sony A850
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Wciąż używam 5D mk1, mam go już prawie dwa lata. Kupiony z bardzo niskim przebiegiem w super stanie i głównie dlatego, że 50/1.8 i 85/1.8 są tanie. 17-40/4 też ma świetną cenę jak na taki obiektyw. Drugi powód to powrót do normalnego przeliczania ogniskowych. Pięćdziesiątka, to pięćdziesiątka a nie 75mm... ISO może już nie współczesne ale 1600 lekko odszumione w LR dalej jest używalne. Autofocus to inna sprawa, przypomina mi pierwszego K10D - poza punktem środkowym inne właściwie nie działają. No i lepiej, żeby obiekt się nie ruszał - wcale. Stare dobre czasy :-D No i ten nieszczęsny ekran. Nie nadaje się do niczego, poza sprawdzeniem czy właściwie zrobiono zdjęcie. OK, można jeszcze zerknąć na histogram.
Do tej pory nie zawsze brałem 5D ze sobą ze względu na rozmiar i wagę, więc zakupiłem Olympusa OM-D E-M10 mk1 + Sigmę 19/2.8 (w miejsce Nikona D90 + 18-105 dziewczyny). Niska waga to coś cudownego, jednak tak małe rozmiary i EVF mnie nie przekonują. Fajny do snapshotów, ale może niekoniecznie do dłuższego robienia zdjęć. EVF wciąż do mnie nie trafia - pierwszy raz miałem z tym styczność przy NX10 i po tylu latach ten w E-M10 mk1 nie wydaje się drastycznie lepszy. Zdecydowanie wolę wizjery optyczne.

Teraz biję się z myślami czy sprzedać całego Canona i iśc w te m4/3 ze względu na mobilność, czy może jak prawdziwy dajhard zacisnąć zęby i robić swoje ;-)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
bbartlomiej napisał/a:
. Pięćdziesiątka, to pięćdziesiątka a nie 75mm...

bbartlomiej, pięćdziesiątka to pięćdziesiątka i jak nie zmienisz formuły optycznej, to obiektywu o ogniskowej 75mm z niego nie zrobisz, nawet jakbyś się bardzo, ale to bardzo starał :-P
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
kojut, wiem o czym piszesz. To skrót myślowy i zakładałem, że to zrozumiałe co mam na myśli. Zakładając 50mm, chcę mieć taki kąt widzenia jak ma 50mm na formacie 135. Nie kąt widzenia 75mm. Stanąć dalej też mogę, ale zmienia się perspektywa - co wtedy?

Polecanie wszędzie 50mm na APS-C jako standardu dla mnie od zawsze było nielogiczne. Skoro kąt widzenia jest już portretowy (dla mnie). Jaki to standard ja się pytam?

 

denvi  Dołączył: 09 Lis 2008
kojut, daj pokój. Wiadomo o co kaman. Ekwiwalent jedynego słusznego formatu. :evilsmile:
bbartlomiej, nie idź tą drogą.
Mówi to "syn zmarnowany", przez bezlusterkowce oczywiście. Skoro cenisz wizjer optyczny, to i tak kiedyś wrócisz. :-D
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
Póki co, E-M10 i Sigma 19/2.8 zostały kupione za budżet ze sprzedaży Nikona D90 + 18-105, więc mam oba systemy. Technicznie rzecz biorąc micro 4/3 nie jest nawet "mój" ;-)
Poużywam, potestuję. Zobaczymy. NX10 był fajny ale nie było mi go żal. Jeszcze dostrzegam zdecydowaną przewagę wizjera optycznego nad EVF. Jeszcze...
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
bbartlomiej, wiem, wiem... Ale czytają to forum także niedoświadczeni użytkownicy i takie skróty myślowe mogą wprowadzać w błąd.
bbartlomiej napisał/a:
Zakładając 50mm, chcę mieć taki kąt widzenia jak ma 50mm na formacie 135.

[szydera mode: on]
Oj biedaku, miałbyś przechlapane jakbyś kiedyś spróbował porobić zdjecia średnim, lub co gorsza wielkim formatem (gdzie, w niektórych przypadkach, kąt widzenia zależy również od użytej przyslony).
[szydera mode: off] :-P
bbartlomiej napisał/a:
Polecanie wszędzie 50mm na APS-C jako standardu dla mnie od zawsze było nielogiczne. Skoro kąt widzenia jest już portretowy (dla mnie). Jaki to standard ja się pytam?

No to ja się jeszcze z takimi poleceniami nie spotkałem. Owszem poleca się, ale jako pierwszą jasną stałkę za niewielkie pieniądze. Jako standard na aps-c od zawsze polecane są obiektywy 28-35mm.
denvi, no jakby nie bylo. :evilsmile:
 

bbartlomiej  Dołączył: 10 Wrz 2007
kojut napisał/a:
[szydera mode: on]
Oj biedaku, miałbyś przechlapane jakbyś kiedyś spróbował porobić zdjecia średnim, lub co gorsza wielkim formatem (gdzie, w niektórych przypadkach, kąt widzenia zależy również od użytej przyslony).
[szydera mode: off] :-P
A weź zerknij w moją stopkę albo na flickra ;-) Dziekuję, z powodzeniem robię :-P

Różnica jaką widzę w średnim: ok - jest ekwiwalent, ale dostosowana do niego jest oferta obiektywów. Jako standard na 6x6 jest 80mm, jako portret 150mm. Natomiast w APS-C często 50mm jest dostepne, ale fajne jasne 35mm jako standard jest już dużo droższe (Canon na przykład). Pentax dopiero ostatnio się podciągnął ze swoim 35/2.4, Sigma 30mm często ratowała tyłek. Systemowym wyjątkiem zawsze był Nikon ze świetnym i super tanim 30/1.8.

APS-C dla mnie zawsze było dziwne, bo odnosiłem (może niesłuszne) wrażenie, że producenci idąc na łatwiznę oferowali głównie te same ogniskowe co na 135 - jedynie odświeżone. Czasem po latach uzupełniali oferte o prawdziwe ekwiwalenty tych samych kątów widzenia.
kojut napisał/a:

No to ja się jeszcze z takimi poleceniami nie spotkałem. Owszem poleca się, ale jako pierwszą jasną stałkę za niewielkie pieniądze. Jako standard na aps-c od zawsze polecane są obiektywy 28-35mm.
Nie mam niestety na to żadnych dowodów. Tak widziałem po latach czytania for, oglądania filmów na YouTube. Zawsze o 50tce mówiono "standard lens", może też nieprecyzyjnie, never mind.

I tak wszystko to jest przecież nieważne. Każdemu co lubi - mi się wygodnie nie przelicza kątów widzenia i w spokoju używam tego 12-to letniego klocka. Wiem, że każde nowe APS-C dałoby mi lepszą jakość obrazka, ale to dla mnie nie jest takie wazne :) Chciałem tylko dodac, że 5D wciąz jest używalny i sprawia wiele frajdy. Jak 5D mk3 albo 6D stanieje za parę lat do 2k zł, pewnie zmienię :evilsmile: Chociaż wtedy, to już może będzie mnie stać na A7.
 

fuen  Dołączył: 13 Lis 2012
Mam 5D, mam Fuja X, mam pentaksa aps-c. Wszystkie są fajne, wszystkie lubię, żadnego się nie pozbędę.
5D bardzo lubię do szkieł m42 - w tym wizjerze, pomimo braku rastra czy klina - ostrzy się świetnie, potwierdzanie z dendalionem działa o wiele lepiej, niż w K-30. Ciężki, nie noszę ;-)
K-30 średnio lubię i średnio używam, najmniej lubię fuja, w związku z czym najczęściej go używam :-)
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
bbartlomiej napisał/a:
A weź zerknij w moją stopkę

Widziałem, widziałem ;-)
bbartlomiej napisał/a:
albo na flickra ;-)

Fajne zdjęcia
bbartlomiej napisał/a:
Jako standard na 6x6 jest 80mm, jako portret 150mm.

A w aps-c (30) 35 i 50 (55). :-P
bbartlomiej napisał/a:
Natomiast w APS-C często 50mm jest dostepne, ale fajne jasne 35mm jako standard jest już dużo droższe (Canon na przykład).

Spośród wszystkich współczesnych producentów lustrzanek 66% z nich oferuje w miarę tani standard. To chyba dobrze?
bbartlomiej napisał/a:
APS-C dla mnie zawsze było dziwne, bo odnosiłem (może niesłuszne) wrażenie, że producenci idąc na łatwiznę oferowali głównie te same ogniskowe co na 135 - jedynie odświeżone.

To fakt. Ale takie Fuji się z tego zaklętego kręgu na szczęście wyłamało.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach