madulka11  Dołączyła: 11 Lip 2008
Pentax SMC M 80-200/4.5
co myślicie o tym obiektywie?? jeśli ktos go ma to prosze o jakies porady jak go maksymalnie wykorzystac...
jakie największe wady ma ten obiektyw??


http://www.allegro.pl/ite...80_200_4_5.html
 

opiszon  Dołączył: 29 Sty 2008
madulka11 napisał/a:
jakie największe wady ma ten obiektyw??
brak pozycji A na pierścieniu przysłon :?: (a co za tym idzie, praca z użyciem zielonego guzika)

wgniecenie na czołowym tubusie - w sumie nie wiadomo czy wpływa to na wykonywane zdjęcia, ale obiektyw mógł mieć jakieś ciężkie przejścia w historii
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
A na przedniej soczewce to pleśnieć zaczyna, jak na mój gust... Ale za tą cenę, to nic, tylko podpiąć i pstrykać :-) Tym bardziej, że już po fakcie :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
Wyjdzie w praniu. Kup sobie jeszcze ME Supera i będziesz jak Mroczek :-D

Szkła M super sobie radzą z puszkami analogowymi. Cyfra bywa bezlitosna.

Wystarczy, że ten obiektyw ma leniwą przysłonę (mam tak w kilku stałkach, co powoduje, że K10D źle mierzy światło i w zasadzie trzeba ich używać na oko) i człek się zniechęca.

No, ale cena tania, to nie ma żalu.
opiszon napisał/a:
wgniecenie na czołowym tubusie


To delikatna osłona. Więc łatwo coś tu popsuć, co nie oznacza że układ optyczny czy mechanikę spotkało to samo.

[ Dodano: 2009-02-04, 14:17 ]
rjan napisał/a:
A na przedniej soczewce to pleśnieć zaczyna, jak na mój gust...


Powinno być czuć :-)
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
jorge.martinez napisał/a:
Wystarczy, że ten obiektyw ma leniwą przysłonę (mam tak w kilku stałkach, co powoduje, że K10D źle mierzy światło i w zasadzie trzeba ich używać na oko) i człek się zniechęca.
K10D generalnie ma problem z pomiarem światła z użyciem zielonego guzika dla większych wartości przysłon. Ale nie jest tak źle - z biegiem czasu wyrabia się nawyk wprowadzania korekty i po problemie :-)
 

jorge.martinez  Dołączył: 16 Maj 2007
rjan napisał/a:
z biegiem czasu


Człek chce zrobić zdjęcie życia, a tu czas biegnie...
 
madulka11  Dołączyła: 11 Lip 2008
a możecie mi coś poradzić co zrobić z ta pleśnią?? można to jakoś samemu wyczyścić czy lepiej dać to do specjalisty?? kto może mi to zrobić w poznaniu??

[ Dodano: 2009-02-05, 01:35 ]
dodam jeszcze ze używam tego obiektywu z k200D zdjęcia wychodzą nawet całkiem pomimo ze jeszcze nie umiem obsługiwać tego obiektywu...
 

rjan  Dołączył: 18 Mar 2008
Najlepiej oddać go do serwisu - samemu można bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Ktoś na forum polecał:

FOTOOPTYKA - NAPRAWA
Szczepan Kostrzewski
60-241 POZNAŃ ul.Kuźnicza 13/8
tel 061 862 63 23

Więcej w wątku: http://pentax.org.pl/view...er=asc&start=20

Sprawdź jeszcze, czy na listkach przysłony nie widać żadnych mokrych plam - od strony bagnetu i przedniej soczewki. Ew. odwiedź serwis i poproś kogoś by ocenił stan techniczny tego obiektywu. Raz kupiłem fajne szkło SMC-M 75-150/4 ale miało zaoliwioną przysłonę i rozklejające się soczewki. Na aukcji ani słowa o tym nie było. Na szczęście udało mi się odzyskać pieniądze.

Co do obsługi obiektywu. Pewnie już wiesz, że ogniskową zmienia się przesuwając pierścień do tyłu lub do przodu a ostrość ustawia się poprzez jego obracanie w lewo i prawo :-) W aparacie ustaw sobie obsługę pierścienia przysłony na dozwolone (nie pamiętam dokładnie gdzie - poczytaj instrukcję). Przełączasz aparat w tryb M (ręczny), pierścieniem na obiektywie ustawiasz przysłonę, wciskasz przycisk AE-L (aparat przymknie przysłonę obiektywu i zmierzy światło) i naciskasz spust migawki. Pamiętaj, że pomiaru światła nie musisz dokonywać przed każdym zdjęciem. Jeśli warunki się nie zmieniają, to po prostu fotografujesz. Włącz sobie podgląd z histogramem po wykonaniu zdjęcia i obserwuj, czy trzeba dokonać korekty.

powodzenia
 

triger  Dołączył: 23 Lut 2009
Szpadelek w ruch i odkopuję wątek.

Wybieram się za jakiś czas na wakacje, a najdłuższe szkło to u mnie stałka 85mm ;-) , więc postanowiłem się rozejrzeć za czymś ciut dłuższym, z gwintem filtrów 52mm (mam takich większość) do widoczków i detali architektonicznych na analogu (b&w) i cyfrowej ściance pt. sony nex.

Po konsultacji z biblią pentaksiarza (http://kmp.bdimitrov.de) wyszło mi tytułowe szkło.

Używa ktoś tegoż obiektywu równolegle na cyfrze/analogu obecnie? Porównywał ktoś może to szkło z powszechnie polecanym smc A 70-210 f4 (które niestety nie spełnia mojego durnego warunku filtrowego, miałbym problem z głowy)?
Jak się toto prezentuje, powiedzmy na f5.6-f8-f11? Jakieś sample byłyby mile widziane ;-)
Na pentaxforums.com ciut mało ich, a jak są to lekko niezachęcające...

Alternatywą są jeszcze M 75-150 f4 (tutaj zakres jest lekkim minusem, za to lżejszy i ma dobre opinie), plasticzaki z AF typu serii F/FA o zakresie 70/80-200/210mm (kręcą mordką, słabsze światło, mało wygodny pierścień ustawiania ostrości, ale może optycznie są lepsze), może jakieś tokiny/cosiny/inne kundelki spełniające warunek 52mm gwinta filtrów i godne polecenia?
 

Szakal  Dołączył: 18 Gru 2006
triger napisał/a:
Używa ktoś tegoż obiektywu równolegle na cyfrze/analogu obecnie? Porównywał ktoś może to szkło z powszechnie polecanym smc A 70-210 f4 (które niestety nie spełnia mojego durnego warunku filtrowego, miałbym problem z głowy)?


Pamiętaj, że są dwie wersje tego szkiełka - ja miałem zdaje się starszą (ze srebrnym paskiem) i na filmie A70-210 subiektywnie lepszy - kontrast i kolory. Na cyfrze również, ale już jakoś mniej było widać różnicę (poza rozdzielczością, i oba miałem w czasach K100tki, nie wiem jak na nowszych korpusach)
 

radekone  Dołączył: 20 Maj 2009
Mam ten obiektyw, ale na cyfrze chyba go nigdy nie uzywalem :-)
Na filme jest fajny.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach