zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Test 135mm
Nie chcialo mi sie go zrobic gdy mialem tylko trzy. Ale gdy wpadl mi w rece Takumar to stwierdzilem, ze jestem to winny innym uzytkownikom - no bo niewiele osob mialo wszystkie cztery w tym samym czasie:

TAKUMAR (BAYONET) 135mm f=1:2.5
SMC PENTAX 135mm f=1:2.5
SMC PENTAX 135mm f=1:3.5
SMC PENTAX-M 135mm f=1:3.5.

Kilka uwag. Staralem sie go przeprowadzic najdokladniej jak sie dalo. Oczywiscie moglo soie zdarzyc ze mimo potwierdzenia ostrosci i tak nie trafil. Troche dziwi mnie wynik K3.5 w porownaniu do M3.5. Szczerze mowiac nie chce mi sie go powtarzac :-) . Wnioski, ktore mozna moim zdaniem wyciagnac to:

1. Takumar wyraznie odstaje w ostrosci i kontrascie
2. M3.5 jest naprawde swietnym obiektywem.

O inne wnioski prosze innych uzyszkodnikow.

TEST
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Fajny test, gratuluję cierpliwości.
Jako użytkownik Takumara dodam od siebie, że ten obiektyw totalnie nie radzi sobie pod światło, ani nawet w chwilach gdy światło pada na soczewkę z boku. Kolorystyka zdjęć natychmiast robi się bura, kolory po prostu gdzieś giną.
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Krzychoo, gdzies czytalem ze trzeba zawsze pracowac z oslona
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Zy, tak wlasnie czynie, ale mimo oslony z kazdej wycieczki przywioze pare burych fotek. Jak wykazal Twoj test smc i Pentax oryginal to jest jednak to. Myślałem przez chwilę o zamianie Takumara na któregoś z Pentaxów, ale raczej poczekam na 50-135.
Pozdrawiam.
 

Michał K  Dołączył: 22 Lut 2007
szkoda że nie ma też Jupitera 135/3,5 pentacona 135/2,8 i sonnara 135/3,5 :-D
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Zy - w ten właśnie sposób, w sposób dość drastyczny podniosłeś cenę "eMki" na Allegro.

 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Michu, kurcze nie wiedzialem ze mam taki special skill jak regulacja cen na allegro :-) moze sie przydac w przyszlosci
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
A jak myślisz - do czego będą się odwoływać osoby chcące dokonać zakupu tej portretówki i mający wybór? M135 jest reweacyjne - nie da się ukryć.
 
pawel1967 Dołączył: 03 Maj 2006
Miałem 135/3,5 sprzedałem i kupiłem 135/2,5.W poprzednim denerwował mnie koloryt natomiast rozdzielczość jednego i drugiego była porównywalna 135/2,5 budową dziwnie przypomina Sonnara,natomiast Jupiter a miałem ich wiele jakościowo nie jest lepszy od odpowiednika Pentaxowskiego.Co do MC 135/2,5 nie testowałem.Może po prostu obiektywy są rozjustowane.Co do kontrastów zgadzam się.Trudno znależć obiektyw bardziej wysycający kolory niż 135/3,5.Fajny test.Pozdrawiam
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
ja swoja smc-m 135/3,5 bylem zadowolony, ale sprzedalem. Bo polowalem na 135/2,5. Ale mi przeszlo po tym jak K10 kupilem i podpiolem smc 28/3,5 i zobaczylem jaka jest wspolpraca korpusu z obiektywem bez stykow.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
135/3.5 to chyba mój ulubiony obiektyw manualny. Sposób współpracy z korpusem mi nie przeszkadza bo i tak przeważnie robię na 3.5 a wtedy wykorzystuję priorytet przesłony.
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
plwk, tak, to swietny obiektyw. A pelna dziura nie dosc, ze ostra to i miala przyjemny w odbiorze bokeh
 

zubryn  Dołączył: 19 Kwi 2006
zy czemu w tym teście nie ma ani słowa po naszemu ??? Ale test i tak fajny. Takumer odpada zupełnie. Ale zaskakuje mnie różnica pomięcy SMC 3.5/135, a SMC-M 3.5/135. M-ka bije na łeb. Wychodzi że jak seria K to tylko ze światłem 2.5.

A testy jupitera 135 i pentacona 135 są pod tym adresem
http://foto.recenzja.pl/S...es-subid-1.html
choć robione są zupełnie inaczej niż testy zy
Pozdrawiam

[ Dodano: 2007-05-28, 09:26 ]
Takumer ???????????????????????? :oops:
pomięcy ???????????????????????? :oops:
To złośliwość komputera, a się do takiej pisowni nie przyznaję :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
zubryn napisał/a:
Wychodzi że jak seria K to tylko ze światłem 2.5.
- i na podstawie jednego testu pojerdynczych szkiel taki wniosek?
 

zy  Dołączył: 29 Lis 2006
Fafniak, dokladnie. to tylko jeden test i nie zachecam do wyciagania zadnych daleko idacych wnioskow. na taki wynik moglo wplynac wiele czynnikow. dlatego nalezy do niego podejsc z duza rezerwa.

zubryn, mnie tez zaskakuje az tak duza roznica . jak bede mial chwile to porownam jeszcze te dwa. jak nie ma po polsku, a '2m' ? :-) a na powaznie : tak jest bardziej uniwersalnie, a nawet jak ktos nic nie kuma to zrozumie o co chodzi
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Miałem K 3,5/135 i mogłem sobie ten obiektyw porównać pod względem ostrośc np. do M 1,7/50 (choć to nieco inny kaliber). Jego ostrość była tylko minimalnie gorsza niż standardu. Ale to normalne, że obiektywy o ogniskowej powyżej 100mm nie mogą konkurować pod tym względem z dobrym standardem. Kolory też przenosił prawidłowo.
Pozdrawiam
 

FraZa  Dołączył: 25 Kwi 2006
A co powiecie o SMC M 100/2.8? Ktoś go ma, miał, testował?
Mam ten obiektyw i mam odnośnie jego mieszane uczucia - przyzwoicie ostry, nawet przy pełnej dziurze, pod światło bez rewelacji, aberruje tylko przy największych przysłonach, odnoszę tez wrażenie, że słabo oddaje kolory i plastyke ma przeciętną. Ogólnie fajne jasne szkło ale zastanawiam się nad przesiadką na 135
 
jpserwis  Dołączył: 12 Wrz 2006
Jeżeli ktoś lubi ciasne portrety to smc 135 będzie bardzo dobrym wyborem. Nie wiem skąd ta różnica między K i M - sam posiadam K135/3.5 i co prawda pod względem ostrości nawet bym go nie porównywał z żadną pięćdziesiątką to pod względem kolorów i bokeh jest świetny.
 
Marcinicus  Dołączył: 30 Gru 2006
Mam pytanie: czy obiektyw zeissa Sonar 3.5 135mm można uznać za porównywalny jakościowo do SMC PENTAX-M 135mm f=1:3.5?
 

Marek  Dołączył: 21 Kwi 2006
Marcinicus: Pewnie sonnar 3,5/135 jest pod względem optycznym porównywalny z SMC-M 3,5/135. Jednak kultura pracy nie ta, a i praca z preselekcją przysłony bywa uciążliwa. Według mnie nie warto kupować obiektywu na gwint M42, który kosztuje tyle samo co jego odpowiednik na bagnet K. Zerknij na alledrogo - oba te szkła chodzą w takiej samej cenie.... no i musisz kupić przejściówkę.
Pozdrawiam

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach