kingakrk  Dołączyła: 04 Lis 2014
Kupiłam ostatnio jeden z egzemplarzy omawianego obiektywu (nowy w jednym z krakowskich sklepów). Na moje pytanie sprzedawca bez cienia wahania powiedział że zwroty tylko i wyłącznie dot. sprzętu, nie każdego, tzn. że nie mam prawa go założyć na aparat. Tak, to tylko gwarancja... Obiektyw niestety nie trafia z ostrością, choć w 100% nie jestem pewna... Wrzucę coś później, może pomożecie mi to ocenić. :-|
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
kingakrk, upewnij się, a w razie czego sprawdź, czy Twój korpus ma w menu opcję korygowania AF.
 
kingakrk  Dołączyła: 04 Lis 2014
Ma taką opcję. Od -10 do +10 (jakiego rzędu to mogą być odległości w praktyce?) Próbowałam różnie ustawiać, ale chyba mam technicznie dwie lewe ręce albo po prostu nie umiem tego dobrze zrobić... :-(
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kingakrk napisał/a:
tzn. że nie mam prawa go założyć na aparat.

a skad on, tzn. sprzedawca będzie to wiedział. Zawsze możesz powołać się na niezgodność towaru z umową.
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Możliwość zwrotu w sklepie stacjonarnym jest zawsze dobrą wolą sprzedającego. Dlatego do sklepu najlepiej przyjść ze swoim aparatem i sprawdzić obiektyw przed zakupem. A jeśli sprzedawca na to nie pozwoli, to zmienić sklep. Zawsze można kupić wysyłkowo, jest przecież możliwość zwrotu w ciągu 14 (czasem więcej) dni bez podania przyczyny. Ten czas jest oczywiście na sprawdzenie, czy obiektyw nam odpowiada, więc bez problemu można go podłączyć do aparatu.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kingakrk napisał/a:
Na moje pytanie sprzedawca bez cienia wahania powiedział że zwroty tylko i wyłącznie dot. sprzętu, nie każdego, tzn. że nie mam prawa go założyć na aparat.

Pewnie tak go wytrenowali. Założenie sprawdzenia bez podpięcia do aparatu nie ma technicznie sensu.
 
kingakrk  Dołączyła: 04 Lis 2014
Rzeczywiście wysyłkowo w tym wypadku byłoby lepiej, ale już po fakcie, więc teraz muszę się zastanowić czy rzeczywiście jest potrzeba reklamacji.

[ Dodano: 2020-09-10, 13:33 ]
Niestety na podpięcie w sklepie nie było zgody.
 

powalos  Dołączył: 20 Kwi 2006
kingakrk napisał/a:
Niestety na podpięcie w sklepie nie było zgody.

Ja natychmiast zrezygnowałbym z zakupu w tym sklepie.
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
To musi być jakiś dobry sklep... ;-)
Który dokładnie?
 
kingakrk  Dołączyła: 04 Lis 2014
Cytat
Niestety na podpięcie w sklepie nie było zgody

Byłam tym tak zaskoczona, że zgłupiałam. Nie można, to nie można... :-?
Tak długo się zastanawiałam nad zakupem, że jak już w końcu się zdecydowałam i zamówiłam, to trudno mu się było wycofać.
A sklep? RtvEuroAgd
 

Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
Dobrze wiedzieć.
Dawno temu kupiłem u nich jeden obiektyw i sprzedawca nie robił takich jaj... ale to było dawno temu.
Pewnie ten zawodnik został zastępczo przeniesiony z odkurzaczy ;-)
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
kingakrk napisał/a:
Ma taką opcję.
To otwiera pewne szanse.
kingakrk napisał/a:
Od -10 do +10
Nie ma to przełożenia na metry itp. Jak aparat ustawia ostrość za obiektem, to korygujesz na plus. Jak przed obiektem, to na minus. Raczej metodą prób i błędów ;-)

[ Dodano: 2020-09-10, 14:03 ]
Krakowiaczek jeden, miał Pentaksów siedem - może ktoś z okolicy pomoże?
 
m-yordan  Dołączył: 08 Mar 2019
Dorzucę od siebie parę obserwacji, bardzo długo używałem 18-135, obecnie już ponad rok z 16-85.
Zacznę od tego co mi się nie podoba:
- słabe brzegi na szerokim kącie
- duży i ciężkawy (byłoby ok jakby był jaśniejszy)
- słabe światło (byłoby ok jakby był lżejszy)
- korekta AF działa tylko dla wybranej ogniskowej - niemożliwość wprowadzenia korekty która obejmie cały zakres zooma
- momentami brakuje mi takiego trochę 3d-wow, co ciekawe 18-135 czasem tutaj się lepiej zachowywał, szczególnie w makro
- ogólnie ładnie pracuje pod światło, ale jak już się objawi na nim odblask to jest wstrętny
Zalet jest mimo wszystko więcej (trafiłem na dobry egzemplarz):
- super ostrość w całym kadrze (oczywiście nie chirurgiczna jak w stałych), w zasadzie od pełnej dziury
- fajnie rysuje głębię (dla mnie kluczowa cecha obiektywu, chyba że ktoś bardzo lubi powiększać zdjęcie na 100% i oglądać brzegi)
- superszybki i cichy AF
- flare-resistant
- nieznaczne zniekształcenia, nawet z bardzo dużym kontrastem minimalna CA - ale kogo to dziś obchodzi?
- oczywiście WR - nie do przecenienia
 
tatizek  Dołączył: 09 Lut 2010
Polecam futerał pasujący do 16-85 z założoną osłoną przeciwsłoneczną.
https://www.gumptrade.com/14050000901.html
Pasuje też do 55-300 PLM z osłoną, więc jak się ma taką parkę to można z jednym futerałem przy pasku iść focić i zamieniać te obiektywy. Futerał jest solidnie odszyty, dobrze chodzące zamki, uchwyt na pasek na rzepy, ścianka grubości ok. 1 cm. Może nie jest przeciwpancerny ale krzywdy obiektywowi nie da zrobić. Szukałem dość długo czegoś na ten obiektyw z osłoną ale jak dobra długość to za wąski, a jak dobra szerokość to dwa razy za długi. A ten w sam raz. Cena ok. 17zł, przesyłka ok. 15 zł, idzie 2-3 dni bo z magazynu w Polsce (wybrać przy zamawianiu). Na Amazon.pl chodziły po 44zł. Te futerały są też w innych rozmiarach.
Do tego futerału da się nawet wsadzić HD PENTAX-D FA 24-70mm f/2.8 albo HD PENTAX-D FA☆ 50mm f/1.4, z pewnym trudem ale się mieszczą, tylko trzeba osłonę przeciwsłoneczną przełożyć w przeciwną stronę.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
a ja mam dylemat czy brać nowy 16-85 czy może za podobne lub nieco mniejsze fundusze używaną gwiazdkę 16-50 w starszej wersji ( f/2.8 DA ED AL (IF) SDM)
Za gwiazdką przemawia stałe światło. Za 16-85 gwarancja i nazwijmy to większa "spacerowatość" (rzadziej trzeba podmieniać na coś o dłuższej ogniskowej).
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
radek_m, 16-85 ja go baaardzo lubie
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
W 16-85 ustaw sobie f/8 i też będzie stale światło. 😉 Gwiazdka jest nawet fajna, ale f/2.8 nie jest jej zaletą, trzeba przymknąć. Miałem oba przez pewien czas i 16-85 było zdecydowanie częściej używane. Charakter zdjęć z obu jest zauważalnie inny, gwiazdka jest bardziej „analogowa”, jeśli można tak powiedzieć, jej niedoskonałości nadają zdjęciom trudną do nazwania specyfikę. 16-85 jest doskonalsza techniczne, zdjęcia są bardziej „cyfrowe”. Jest za to bardziej uniwersalna, idealna na wycieczki i spacery.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
Dzięki za opinie. Czyli użytkowo bardziej dla mnie jest 16-85. I tak najczęściej przymykam do 16, bo jednak mnie to landszafty kręcą. Pytanie czy zagada z K10. Bo na K3 III muszę jeszcze poczekać. A nie bardzo chcę kupić słoik, który przypnie córcia. W końcu to ma być zabawka dla mnie :-) . No chyba że za jakiś czas sobie inny kupię, a jej oddam 16-85
 

bakulik  Dołączył: 20 Kwi 2013
Powinno działać z K10D, ten aparat obsługuje już silniki AF w obiektywach.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
Działa, sprawdziłem w sklepie, kupiłem :-)
A nie jest to łatwe. Trzeba było szukać sklepu który miał na stanie. W Ricoch puste magazyny. Fabryka ponoć nie pracuje. Dostawy o ile będą to najwcześniej w sierpniu. JAk to mówił sprzedawca, trzeba brać co jest, zwłaszcza mając pentaksa.

No nic. Teraz pora na K3. Może na koniec roku :mrgreen: , jak wpadnie ekstra kasa z premii rocznej.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach