Kuba Nowak  Dołączył: 12 Maj 2010
radek_m napisał/a:
Działa, sprawdziłem w sklepie, kupiłem :-)
Teraz pora na K3. Może na koniec roku :mrgreen: , jak wpadnie ekstra kasa z premii rocznej.


I to są właściwe priorytety ! ;-) :-B
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
Ale czeka mnie wizyta w serwise. Coś autofokus nie ostrzy, co widać na klinie matówki. Ale jak doostrzę ręcznie na klin to zdjęcia są ostre ?

JEszcze test z K-70 muszę zrobić, czy to nie wada obiektywu. Ale raczej nie, bo niby czemu manualnie doostrzony daje poprawną ostość ?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
A nie jest to kwestia Front lub Back Focusu? Najpierw spróbuj zrobić mikroregulację AF z poziomu body, serwis to ostateczność.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
To BF. I tylko na K10. Po prostu na kicie się nie ujawniał, ale był od zawsze pewnie :-)
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Przetestuj to szkiełko , ja dziś z nudy sprawdziłem DA 35 i DA 50 no i wprowadziłem korektę -5 , dotychczas za niecelność obwiniałem cały system AF od dziś powinno być lepiej ;-) Wcześniej korektę miałem tylko dla Sigma 17-70 w menu i serwisową dla Tamron 28-75...
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
Był BF na wszystkich szkłach jakie mam. Dobrze że jest archeo na forum. Dokopałem się do 2011 jak nie wcześniej :-) . Korekta +60. Ciekawe, że przedostał za nieskończoność. Na kicie tego nie było. Może miał opór i dalej się nie dało :-)

Ale obiektyw niczego sobie, Inna szybkość ostrzenia z moim zabytkiem. A w zabytkach korekta jest tylko jedna, choć niektórzy pisali o plotkach że można mieć na 4 szkła.
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
jakiś pechowy egzemplarz- nie działa prawidłowo sterowanie przysłoną, a dokładniej to brakuje czegoś co ją domyka jak obiektyw jest zdjęty z bagnetu.
Szans na wymianę nie ma (czyli rękojmia odpada), bo ich po prostu nie ma. Zostaje oddać do serwisu na gwarancję :-(
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Miło się czytało ten wątek, szczególnie oceniając z perspektywy czasu prognozy forumowiczów, co do przyszłych cen produktu:) Nie obyło się również bez emocji, gdyż wątek ten przeczytałem dopiero po zakupie przeze mnie tego obiektywu.

Początkowo zasadzałem się na Pentax HD DA 15mm F4 ED AL Limited, gdyż szeroki kąt jest u mnie priorytetem. Pół roku rozważałem, czy mogę/powinienem wydać na to pieniądze, a kiedy w końcu stwierdziłem, że tak, to zachciało mi się uniwersalności – a bo czasem do obiektu nie można podejść dla właściwego skadrowania, a czasem człowiek chce wyciąć jakiś detal architektoniczny z ogólnej bryły i takie tam. No i padło ostatecznie na Pentax HD DA 16-85mm F3.5-5.6 ED DC WR.

Przyszedł wczoraj, jeszcze nie testowany. Przeraziła mnie jego wielkość i ciężar. Zmusi mnie to do zmiany transportowych przyzwyczajeń. No i z Pentaxem KP wygląda, jakby to powiedzieć, niezbyt efektownie.

Zacząłem kombinować, czy nie zwrócić tego obiektywu do sklepu i rozważyć inne opcje:

1. Pentax HD DA 16-50 mm f/2.8. Troszkę mniej na długości, drożej co najmniej x1,6 w stosunku do tego co mam, ale lepsze światło. Tylko jak spojrzałem na katalogowe wymiary, to wyszło, że to jest jeszcze większa kobyła. Bez sensu.

2. Wrócić do pierwotnego pomysłu, czyli Pentax HD DA 15mm F4 + Pentax DA 18-135 mm F3.5-5.6 WR. Byłoby drożej gdzieś tak x1,7, ale byłaby lekka i mała stałka jako obiektyw podstawowy oraz ciężka uniwersalna rezerwa w plecaku.

3. PENTAX 12-24 mm f/4.0 DA ED AL+ Pentax DA 18-135 mm F3.5-5.6 WR. Byłoby uniwersalniej na szerokości, ale znacznie drożej. No i ten 12-24 chyba nie jest istotnie mniejszy i lżejszy od tego 16-85?

4. Pentax HD DA 15mm F4 + Pentax SMC DA 18-55 F 3,5-5,6 Al WR, czyli kit, który już posiadam. Tylko że ten kit to taka średnia rezerwa byłaby, ale za to opcja w tych samych pieniądzach.

Albo nie marudzić i zostawić tego 16-85? A koledzy jak by postąpili?

Rozumiem, że jakiegoś bardziej filigranowego zooma, który koniecznie powinien zacząć się od co najmniej 16mm a kończyć korzystnie nie wcześniej niż 70mm nie znajdę?
 
Markus  Dołączył: 21 Mar 2007
Zostaw szkoda się szarpać albo sprzedaj wszystko i przejdź w bezlustra...
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Nie mogę. Potrzebuję lustrzankę i musi to być marka Pentax. I ta potrzeba nie wynika z jakiejś unikalności marki, czy subiektywizmu, tylko z pewnej cechy technicznej, którą od zawsze posiadały lustra Pentaxa a inni producenci nie. Nie wiem, czy ktoś dzisiaj to docenia, ale dla mnie jest to ważne.

Gdyby nie to, od dawna fociłbym jakimś zaawansowanym kompaktem.
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
GrzegorzD,

Gdzie kolega kupił wspomniany zoom i w jakiej cenie?
Proszę powiedzieć czy rozmiar i waga to jedyny minus czy optycznie słabo?
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Obiektyw nabyłem w sklepie Rimex (fotorimex). Koszty całkowite zakupu wyniosły mnie 2784,00PLN.

Nie można powiedzieć, że wymiary i waga obiektywu, to minus, bardziej prawidłowo: wymiary i waga w pierwszym odbiorze zaskoczyły mnie in minus.

O właściwościach optycznych nie mogę nic powiedzieć, gdyż dopiero jutro będę miał czas, aby wyruszyć z obiektywem w plener na pierwszą testową sesję.
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
Nie ukrywam że myślę o tym szkle, A zdania o nim są podzielone. Kusi 16mm na szerokim kącie - Ciekaw jestem też opinii nt tego czy jest duży Progress względem KITa?
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
A jaki ma być progres względem kita?
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
W zakresie - jest. W gabarytach i wadze - jest. Co jeszcze? Nie wiem, nigdy nie miałem kita.
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
No chodzi o ostrość, kolory kontrast itp - zakres kita mi odpowiada jednakże w porównaniu do HD 55-300 PLM - KIT odstaje jakością obrazka - chodzi mi o to czy ten zoom oferuje porównywalną jakość jak w 55-300 PLM
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
plwk,
No wychodzi na to że jest bardzo ostry. :) Uszczelnienie też za nim przemawia
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Kolego @josio. Ja kupuję obiektyw jako narzędzie, czyli przedmiot/urządzenie, którym skutecznie wykonam zaplanowane zadanie z ergonomią i efektem adekwatnym do kosztów nabycia. Od narzędzia oczekuję początkowej sprawności technicznej, bezawaryjności i trwałości.

Dla tego obiektywu wyznaczyłem następujące zadanie: wykonywanie zdjęć głównie na krótkiej ogniskowej (te 16mm skusiło) – głównie architektura, z możliwością podzoomowania; pobocznie w całym zakresie ogniskowych w różnych sytuacjach fotograficznych.

Jeżeli obiektyw okaże się fabrycznie niesprawny, zwrócę go do sklepu. Jeżeli okaże się sprawny, absolutnie nie mam wątpliwości, że wykonam nim dobre zdjęcia w przewidzianych przeze mnie sytuacjach fotograficznych. Dobre zdjęcie, to jest temat rzeka, ważne jednak, że to jest pochodna trzech czynników: zdolności pojmowania światła i kompozycji przez operatora, obiektywu oraz elementu/urządzenia rejestrującego.

Tak więc nie powiem Tobie, czy ten obiektyw robi ostrzejsze, bardziej kolorowe czy bardziej kontrastowe zdjęcia od kita. Będę mógł powiedzieć co najwyżej, czy jestem zadowolony z efektów pracy tego obiektywu z moim aparatem.

O trwałości i bezawaryjności siłą rzeczy nie mogę nic powiedzieć, trzeba zapytać ludzi, którzy dłużej ten sprzęt posiadają.

Progres w stosunku do pentaxowego kita, oceniany obiektywnie, jest taki, że ten 16-85 ma szerszy zakres ogniskowych a 16mm na krótkim końcu jest pozytywnym zaskoczeniem w pentaxowych zoomach tego rodzaju w tych pieniądzach.

Najlepiej obejrzyj, co ludzie potrafią zrobić z użyciem tego obiektywu, czyli obejrzyj sample. Mi się podobały.

Spojrzyj też od strony ekonomicznej – obiektyw debiutował w cenie 750USD (końcówka 2014), dzisiaj jego cena to 550USD (ceny zagraniczne). Jest to spadek w okolicach niewiele ponad 25%. Po siedmiu latach. Obiektyw nadal na rynku, nie zanotował znaczących wpadek. A niektórzy tu wieszczyli, że to będzie 1000PLN kosztować:)
 

zuka68  Dołączył: 31 Maj 2010
Jeśli chodzi o sample to warto też zerknąć na https://www.juzaphoto.com...entax_hd16-85wr

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach