Jacek-aj  Dołączył: 11 Gru 2006
Soligor C/D MACRO MC 90mm f/2,5
Soligor C/D MACRO MC 90mm f/2,5
Obiektyw kupiłem okazjonalnie. Jest niesamowity, metal i szkło. Niemal nówka nieśmigana. Waży 0,64 kg., zakres przesłon to: f2,5 - f32. Oczywiście gwint P-xa i pozycja A(!).
Średnica przedniej soczewki, to: 62mm. I najważniejsze posiada przełożenie powiększenia od 1:20 - 1:1(!) z dokładnie graficznie wygrawerowaną skala powiększeń i oczywiście zakresem głębi ostrości. Skala powiększenia realizowana jest obracanym pierścieniem (jak w ZOOM-ie).
Jego długość /obiektywu/, dla pozycji bez makro, to 90mm, po pełnym wysunięciu (powiększenie 1:1), aż 184mm /18 cm.!/. robi się wtedy niesamowity, jak polowa haubica.. .
Czy ktoś z Kolegów może spotkał się z tym no trochę niesamowitym obiektywem ? jesli tak, to jakie ma doświadczenia ?
pozdrawiam ciepło
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
 
Znane i cenione szkło, to Panagor 90mm F2,8, spotykany również w wersji dentystycznej i czasami brandowany przez kilku dystrybutorów w tym min przez Soligora.

I dla jasności nie ma czegoś takiego jak
Jacek-aj napisał/a:
posiada przełożenie powiększenia od 1:20 - 1:1(!) z dokładnie graficznie wygrawerowaną skala powiększeń i oczywiście zakresem głębi ostrości.
- tylko jak w każdym obiektywie makro skala odwzorowania zmienia się w zależności od odległości przedmiotowej, a owa wygrawerowana "głębia ostrości" to odległość podawana od powierzchni filmu/matrycy. Skalę odwzorowania masz na dole, a odległość na górnej części, po jednej stronie w dziesiątych częściach metra, a po drugiej w stopach i calach.

a ów pierścień
Jacek-aj napisał/a:
(Skala powiększenia realizowana jest obracanym pierścieniem (jak w ZOOM-ie).
to zwykły pierścień ostrości :-D
 

SlicaR  Dołączył: 28 Kwi 2013
Grzechotnik napisał/a:
to zwykły pierścień ostrości
:mrgreen:
Grzechotnik, ja wiem, że Ty się znasz i orientujesz i chcesz pomóc, ale to było okrutne! Wersja Jacek-aj'a brzmi dużo lepiej i do tego tak dostojnie :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach