gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Obiektywy Pentax serii A (ze stykami)
Właśnie zakupiłem obiektyw Pentax SMC A 50mm f1.7 (śliczny, kolorowy, błyska powłokami) i niestety troszkę się nim rozczarowałem. Nie chodzi o jakość optyki, bo tej jeszcze nie sprawdziłem, ale o sposób pracy z takim obiektywem.
Nie wiem czemu ubzdurałem sobie, że będę mógł z nim pracować jak na analogu, tzn. ustawię sobie przysłonę na obiektywie i aparat sam dobierze mi czas w trybie AV. Po prostu lubię kręcić pierścieniem przysłon i ostrości, jak dla mnie jest to czynność zwiększająca doznania płynące z wyzwolenia migawki :-)
Niestety okazało się, że nie może być tak dobrze i w trybie AV obiektyw zachowuje się dokładnie tak samo jak obiektyw bez styków, chyba że przełączy się pierścień przysłon na pozycję A, a wtedy można kółkiem ustawić przysłonę obiektywu i robić zdjęcia. Nie do końca mi o to chodziło, sądziłem, że obiektyw poprzez styki przekazuje wartość przysłony do korpusu, a wychodzi na to, że wymiana nie jest do końca dwukierunkowa, tzn. korpus nakazuje obiektywowi ustawienie konkretnej przysłony, a obiektyw informuje korpus jedynie o obsługiwanych zakresach przysłon :-/ Szkoda. Chyba dołącze do tych petycji do Pentax-a, żeby kolejny korpus (może mieć nadal 6Mpix) obsługiwał w pełni obiektywy manualne, tak żebym mógł sobie kółeczkiem co najwyżej korektę ekspozycji zrobić, ale przysłonę ręcznie na obiektywie ustawiać.
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
Obiektywy serii A niczego nie przekazują do korpusu. Po prostu ustawienie pierścienia przesłon w pozycję A powoduje zwarcie właściwego styku do masy bagnetu informując w ten sposób korpus, że pierścień przesłony jest w jej skrajnym położeniu i możliwe jest jej pełne domknięcie.Dzięki temu z kolei możliwe jest sterowanie wartością przesłony z korpusu.
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
A skąd korpus wie, czy założyłem SMC A f1.4 czy f2.0?
 
NaiR  Dołączył: 09 Cze 2006
Gebi jeśli Cię rozczarował to może pozbędziesz się go za przyzwoitą opłatą? Jestem chętny. Mogę się zamienić za dopłatą na wersję M. MOże wolisz Mkę? :-)

[ Dodano: 2006-09-26, 15:33 ]
Albo chociaż zdradź gdzie nabyłeś? Bo ja jakoś nie mogę trafić takiego.
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
gebi napisał/a:
A skąd korpus wie, czy założyłem SMC A f1.4 czy f2.0?

Z rozkładu 5 styków (lub ich braku). Jest to "transfer" (a raczej stan) równoległy, bitowy (zwarcie/rozwarcie).
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
Cytat
Z rozkładu 5 styków (lub ich braku). Jest to "transfer" (a raczej stan) równoległy, bitowy (zwarcie/rozwarcie).

Dzięki Mklnet
Cytat
Gebi jeśli Cię rozczarował to może pozbędziesz się go za przyzwoitą opłatą? Jestem chętny. Mogę się zamienić za dopłatą na wersję M. MOże wolisz Mkę? :-)
[ Dodano: 2006-09-26, 15:33 ]
Albo chociaż zdradź gdzie nabyłeś? Bo ja jakoś nie mogę trafić takiego.

Nair, nie spodobałby Ci się, pierścień ustawiania ostrości chodzi lżej i tak bardziej "autofokusowo" :-) niż w M-ce, do tego ma troche przytarty gwint. :-P czyli ogólnie nędza :lol:
Żarty, żartami, ale naprawdę podobałby mi się bardzo gdyby jeszcze można było ręcznie ustawiać nim przysłonę. Sam pierścień ostrości jednak najlepiej pracuje (z obiektywów które mam) w SMC Takumarze 1.8/55, ani M-ka ani A mu nie dorównują, pewnie wersja K musi być tak samo miodna jak ten Takumarek - może zacznę na nią polować jak mi portfel znowu trochę spuchnie :-)
Co do zakupu, to musisz śledzić Allegro, nie tak dawno widziałem że były aukcje z 1.7/50 i 2.0/50, na pewno coś się trafi. Ja mam swojego z Germanii, w komisach w Łodzi widziałem tylko zoomy i M-kę 1.7/50mm.
 
olaf  Dołączył: 12 Wrz 2006
mklnet napisał/a:
gebi napisał/a:
A skąd korpus wie, czy założyłem SMC A f1.4 czy f2.0?

Z rozkładu 5 styków (lub ich braku). Jest to "transfer" (a raczej stan) równoległy, bitowy (zwarcie/rozwarcie).


O jakich stykach konkretnie mowisz?
 

mklnet  Dołączył: 20 Kwi 2006
olaf napisał/a:

O jakich stykach konkretnie mowisz?

O stykach znajdujących się w bagnecie aparatu. Układ (z pamięci) s1 s2 A r1 r2 r3, gdzie s1, s2 mówią o wartości przesłony domkniętej, A to styk informujący korpus o pozycji A poprzez zwarcie do masy bagnetu oraz r1, r2 i r3 - jasność obiektywu. Wszystko jest na stronie Bojidara.
 
olaf  Dołączył: 12 Wrz 2006
mklnet napisał/a:
olaf napisał/a:

O jakich stykach konkretnie mowisz?

O stykach znajdujących się w bagnecie aparatu.


O tej stronie mowa?

http://www.bdimitrov.de/k...K-mount/Ka.html

Pytalem o jakich stykach mowisz, bo mowa byla o obiektywie "A" a tam za duzo to tych stykow nie ma ;)
 

gebi  Dołączył: 05 Maj 2006
NaiR napisał/a:

Albo chociaż zdradź gdzie nabyłeś? Bo ja jakoś nie mogę trafić takiego.

Właśnie jest teraz smc -a 1.7/50mm na Allegro
 
Fociński  Dołączył: 16 Lis 2009
Odgrzewając temat, jako początkujący pentaxofil, chciałbym zapytać czy w przypadku podpięcia do np. k-x, manualnego zooma ze stykami będzie działać stabilizacją obrazu dla każdej ogniskowej? Czy też przy każdej zmianie ogniskowej tego samego obiektywu trzeba ręcznie ustawiać jej wartość na korpusie?
Czy styki mają wpływ na współpracę obiektywu z lampą błyskową?
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Trzeba ręcznie ustawiać dla każdej ogniskowej.
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
Fociński napisał/a:
Czy styki mają wpływ na współpracę obiektywu z lampą błyskową?
Oczywiście, wszystkie potrzebne dane będą pobrane przez body i przekazane do lampy
 

grzegorzgr  Dołączył: 13 Lis 2009
Fociński napisał/a:
Czy też przy każdej zmianie ogniskowej tego samego obiektywu trzeba ręcznie ustawiać jej wartość na korpusie?
jest to bardzo uciążliwe ,najlepiej ustawić wartość przy której wykonywana jest większość zdjęć
 
Fociński  Dołączył: 16 Lis 2009
Dziękuję.
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Zaopatrzyłem się w SMC-A 50/1.7
Jest to obiektyw z pozycją A, ale puszka po każdym włączeniu zasilania pyta o wartość [edit: OGNISKOWEJ], czy to normalne?

 

SeizeThePicture  Dołączył: 07 Lis 2009
rey, a czy przypadkiem nie pyta o ogniskową?
 

rey  Dołączył: 12 Paź 2009
Pyta o ogniskową, zgadza się :mrgreen: Ale gapa ze mnie :oops:
Świetne szkiełko i nawet ostre od pełnego otworu. Czy Fka z AF jest wyraźnie ostrzejsza?
 

pawgra  Dołączył: 29 Maj 2008
nie jest ;-) A50/1,7 to cudne szkielko...
 

piotr_luk  Dołączył: 14 Kwi 2007
rey napisał/a:
pyta o wartość [edit: OGNISKOWEJ], czy to normalne?
Normalne

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach