tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
  m42 nieskończone ostrzenie
Witam, mam problem. Dziś doszedł do mnie oryginalny adapter (Asahi Pentax) do m42. Chodzi o to, że w nocy (w dzień nie miałem okazji jeszcze sprawdzić, chociaż nie wiem czy ma to jakiekolwiek znaczenie) nie ostrzy mi na nieskończoności. Chciałbym się zapytać czy jest to jakaś fabryczna wada adaptera czy może coś źle ustawiam podczas wybierania ogniskowej (mam Helios-44m-4 58mm f/2 - tu ustawiam na 55mm, oraz MIR-1 37mm f/2.8, który ustawiam na 35mm).
Pomóżcie proszę
 

MixerB  Dołączył: 16 Sty 2010
"Wybieranie ogniskowej" ma raczej związek z SR niż z ostrzeniem.
Oryginalny adapter jest bez kołnierza, napisy ma wyfrezowanie (podróbki mają je namalowane). Nie miałem żadnych problemów z ostrzeniem na nieskończoność Heliosem, Mirem i innymi wynalazkami ani na oryginalnym adapterze ani na wersji "hama" czy radzieckiej przejściówce.
Sprawdź, czy adapter jest poprawnie osadzony w korpusie i czy obiektyw jest wkręcony w adapter do końca.
Ostrzymy oczywiście w trybie MF, posługując się pierścieniem ostrości obiektywu bo przejściówka uniemożliwia korzystanie z usług "śrubokręta" czy innego SDM/HSM ;-)
M.
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
No właśnie adapter jest dobrze dokręcony, napisy są wyfrezowane (czyli oryginał), obiektyw też jest dobrze dokręcony. Nie wiem czemu tak się dzieje. Jakieś inne pomysły?
 

arQ  Dołączył: 10 Mar 2011
tengo, ile płaciłeś za adapter ? Oryginał nowy chodzi w granicach 200 złotych, ja swoją używkę zgarnąłem za nieco ponad 100 złotych. Wybacz że tak wprost pytam, ale cena może pomoże zweryfikować oryginał. No i skala ostrości powinna być idealnie na górze. U mnie zero problemów z Takumarem Macro 50/4, Heliosem 44-2 i Zeissem 50/2.8 - ostrzy idealnie.
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
Zapłaciłem około 230zł, skala ostrości jest idealnie na górze. Wszystko wygląda tak jak powinno, a zdjęcia wychodzą nieostre.

http://imgur.com/psoslbd

Reszta zdjęć z tego obiektywu (tam gdzie ostrze nie na nieskończoność) wychodzi idealnie.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Nie ma EXIFa, więc ze zdjęcia nic się nie wywnioskuje. Jaki miałeś czas naświetlania ? Pewien jesteś, że to nieostrość, a nie poruszenie ? Jaki był obraz w wizjerze ?
 

tengo  Dołączył: 16 Lis 2014
20s, ISO 3200, f/2
Na 100% nie poruszenie, bo aparat leżał na pudełku, a zdjęcie robiłem z samowyzwalaczem, więc niemożliwe. Poza tym poruszenie byłoby widać, a tu jest ewidentnie nieostre.
 

drawa  Dołączył: 17 Sie 2010
zrób zdjecie bez uzycia adaptera! ZOBACZ :idea:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wyłączyłeś stabilizację? Zdjęcie wygląda na poruszone.
 

Dada  Dołączył: 01 Mar 2007
Pudełko to nie statyw. Przy 20 s wystarczy, że się minimalnie ugięło pod ciężarem aparatu i pozamiatane.
 
kapselleek  Dołączył: 13 Wrz 2014
Na tym zdjęciu wszystko jest nieostre, czyli albo coś z obiektywem, albo poruszone. Ale raczej to drugie. Dochodzi jeszcze temat ostrości Heliosa przy pełnej dziurze ... Spróbuj go przymknąć do f4 ... Powinno pomóc.
 
Grzechotnik  Dołączył: 27 Paź 2008
Po pierwsze - Nigdy nie sprawdzamy obiektywów nocą !!!
Po drugie - wszelkie pudełka czy książki to nie statyw czy kawał betonu pod aparatem.
Po trzecie - wiele wiekowych szkieł ma już rozregulowany pierścień ostrości, niektóre z racji upływu czasu a niektóre specjalnie bo ktoś mógł dostosować szkło pod swój system.
Po czwarte - znacznik nieskończoności na pierścieniu ostrości jest UMOWNY - często wiele szkieł ma pierścień ostrości blokowany na przeostrzenie.
 

Nicram  Dołączył: 15 Mar 2012
Ja bym dodał, że to wygląda na zwyczajne nietrafienie z ustawieniem ostrości. Spróbuj z ostrzeniem manualnym na obiektywie pentaxa w podobnych warunkach i takimi samymi ustawieniami.
 
Mirro  Dołączył: 03 Sty 2013
Mi to wygląda na ewidentne poruszenie... zwróć uwagę na te dwa małe jasne punkty po prawej stronie, w połowie wysokości zdjęcia.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach