rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Kuba Nowak, tylko mnie idzie o lukę 15(18,24)-50
foto, niestety nie stać mnie na inwestycje w drugi, równoległy system.
Rivelv, bardzo uniwersalne, ale ostatnio nawet nie pomyślę by go wrzucić do torby. A na lekko uniwersalnie mam FFX30 - nie zabieram lustrzanki. Mówisz mniej pentaxowego? A jak ma być? Mają o czym porozmawiać szczęśliwcy zamawiający nowości ze stajni. Desperaci, fanatycy, profesjonaliści, do tego zamożni. Gdyby było więcej fotografii zamiast sprzętu.
Kerebron, może masz rację. Nie jestem onanistą tabelkowo-pixelowym, ale gołym okiem, bez specjalnego porównywania widzę różnice.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Kerebron, nie wiem nie wczytywałem się - i jakoś chyba sam nie umiem dostrzec tych super ostrości czy nieostrości jakościowych itp. - wiem że mój egzemplarz miał wymienianą przednią soczewkę (kiedyś po imprezie znalazłem na niej rysę - nie taką najmniejszą), możliwe że przy okazji go jakoś sprawdzili czy skalibrowali (nie wiem)
póki co z K70 działa i olympus też działa - ostatnio mam zagwozdkę co wybrać. który to wybór mam do podjęcia coraz rzadziej, bo normalnie nie mam kiedy robić zdjęć.
ostatnio stanęło, że jeśli coś robię to zdjęcia w daną chwilę robione bez czasu na zastanawianie się gdzie ja mam aparat i czemu nie mam go przy sobie a leży gdzieś w domu/w torbie/inne takie miejsce. :-( smutne to
na szczęście staram się nosić nadal aparat a nie robić zdjęcia telefonem.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
rychu, czemu nie poprzestaniesz na tym X30? czemu się męczyć z tą lustrzanką??
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Rivelv napisał/a:
czemu nie poprzestaniesz na tym X30

Prawdopodobnie tak się skończy zabawa w fotografię. X30 był świadomym zakupem po rozstaniu z lustrzankową fotografią cyfrową po padnięciu drugiego K10. Było więcej fotografii tradycyjnej 135 i 120. Czegoś jednak brakowało. Teraz, kiedy materiały światłoczułe zaczynają wchodzić w etap który wyznaczył sobie (prawdopodobnie) Pentax, czyli niszowości i elitarności, a co za tym idzie i ceny, skierowałem się znów ku cyfrze. Z racji zaszłości historycznych ku marce Pentax. Niestety, to droga nie dla mnie. Finansowo.
Tak naprawdę, cieszę się tym czym na chwilę obecną dysponuję, że jest to sprzęt fantastyczny i przerastający moje umiejętności i możliwości wykorzystania. Co nie zmienia faktu, że czuję coraz częściej niedosyt tego, czym cieszą się użytkownicy innych systemów.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
rychu napisał/a:
Tak naprawdę, cieszę się tym czym na chwilę obecną dysponuję, że jest to sprzęt fantastyczny i przerastający moje umiejętności i możliwości wykorzystania. Co nie zmienia faktu, że czuję coraz częściej niedosyt tego, czym cieszą się użytkownicy innych systemów.

Chyba się pogubiłem :roll:
Czyli gdybyś dostał dobry sprzęt innego systemu, spowodowałby on skokowy przyrost umiejętności i inwencji twórczej :?:
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
greentrek, zgadza się. Jesteś ze swoimi przypuszczeniami w lesie.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
a co byśmy nie odpłynęli od tematu wykopię jakieś zdjęcie z 16-85
MAC_3950 by Angus MacGyver, on Flickr

no i w sumie jak widać zachwycać się nie ma czym :-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Cytat
no i w sumie jak widać zachwycać się nie ma czym :-)

Sam widzisz 😁
Cycki trzeba było sfotografować, cmokaniom nie było by końca 😉
Zrobiłem wczoraj przegląd gratów. Parę rzeczy idzie na sprzedaż. 16-85 zostaje 😄
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
rychu, powodzenia :-)
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
Rivelv, dziękuję Ci dobry człowieku :-D
Będę przynajmniej próbował.
 

greentrek  Dołączył: 14 Sie 2012
rychu napisał/a:
Jesteś ze swoimi przypuszczeniami w lesie

Niczego nowego nie odkryłeś :mrgreen:
Mój 16-85 wrócił z serwisu w Kielcach i jest jak nowy. Tylko kiedy ja mam się nim bawić :?: Na codzień w kieszeni Ricoh WG-5 doskonały do szybkiej dokumentacji, na "prawdziwą fotografię" brak okazji :-/
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
Kerebron napisał/a:
Problem z 16-85 jest taki, że jest spory rozrzut jakościowy pomiędzy egzemplarzami tego szkła (zarówno optycznie, jak i mechanicznie). Tak przynajmniej wynika z mojej lektury licznych opisów poczynionych przez właścicieli i użytkowników oraz z oglądania zdjęć, zrobionych tym obiektywem.


Problemu ze szkłem 16-85 nie ma żadnego. Problem jest z użytkownikami – gadżeciarzami, którzy bezrefleksyjnie oceniają szkło po opiniach innych na zasadzie powielę głupoty pseudo fachowców więc sam będę fachowcem. i którzy mają nikłe pojęcie o fotografii w zakresie co najmniej ekspozycja/kompozycja.

Tacy oceniający piszą jakieś bzdury o nieostrościach i aberracjach chromatycznych i nawet wklejają zdjęcia na „dowód” tegoż zjawiska. Gdy ich zapytać o szczegóły – gdzie te nieostrości, gdzie te aberracje - milkną. Prawdopodobnie nie wiedzą nawet, o czym piszą.

Proszę sobie zerknąć na końcówkę bliźniaczego wątku, gdzie oponentom zadaję konkretne pytania.

W mojej ocenie to szkiełko, czyli Pentax HD DA 16-85mm F3.5-5.6 ED DC WR to jest bardzo dobre szkło pod każdym względem (jakość obrazka, trwałość, uniwersalność, uszczelnienie) a stosunek jakości do ceny (czy odwrotnie – zależy jak kto mierzy) jest rewelacyjny.
Ja na ten przykład nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na ten obiektyw.
I będąc pod wpływem pisanych tutaj głupot, wydrukowałem sobie tablice testowe w ultra jakości i na dużym formacie i szukałem na siłę tych mitycznych nieostrości. Nie znalazłem.

Jedyną „wadą” tego szkła jest jego ciężar. Strasznie mnie drażni transportowanie tego w plecaku, a szczególnie wyciąganie więc myślę o kaburze/torbie takiej, co to od góry otwiera się klapę i wkłada aparat obiektywem do dołu.
 

Rivelv  Dołączył: 17 Sie 2008
Ja sie zastanawiam czy do tego szkla dokupic sobie K3III czy jednak pojsc w K1 :-)
Na szczescie jest to temat tak ważny dla mnie że samo zastanawianie się nad tym problemem daje mi pewien spokój ducha i pozwala osiagnąć ZEN :-) w miedzy czasie robiac "obrazki" Olympusem
 
rychu  Dołączył: 08 Paź 2006
GrzegorzD, jak to dobrze mądrego poczytać.

Zabrałem dzisiaj na rowerek. F16,25mm, f6,3, ostrzone na centralne drzewo. Otwarte w Raw Therapy i zapisane do jpg. Polecam duży obrazek i porównanie drzew po prawej i lewej stronie.

[url=https://flic.kr/p/2nq4XfJ]

I jeszcze jedno żeby nie było, że na wszystkich ogniskowych takie maziaje wychodzą. Ale miszcz rozdzielczości to nie jest.
[img][url=https://flic.kr/p/2nq5irT]
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
rychu napisał/a:
Otwarte w Raw Therapy i zapisane do jpg.
Żadnych przypraw, soli, pieprzu? Trochę mdłe to danie, chętnie sam grzebnąłbym w tych RAWach :-)
 
josio  Dołączył: 20 Lut 2012
rychu, ewidentnie coś jest na rzeczy, to już kit 18-55 jest bardziej ostry... mydło jak ch... tylko gdzie przyczyna?
 
radek_m  Dołączył: 21 Lis 2007
pytanie gdzie chciałeś ostrzyć. Bo na pierwszym najostrzejsze są chmury. Gigantyczny bf?. Mikro regulacja w body strasznie rozregulowana ? Walnięty egzemplarz ? A może jak heliosy z poniedziałku, więc ...
 
GrzegorzD  Dołączył: 01 Mar 2021
rychu:

Jeżeli pokazane ewidentnie skopane zdjęcie jest dowodem wady obiektywu, to idź z tym do sprzedawcy. Ciekawe, czy wytłumaczy Tobie co i jak, czy wymieni Tobie ten obiektyw na inny egzemplarz?

Informuj. A potem ujmij to statystycznie, wszak wątek jest typu generalizującego.
 

Ryszard  Dołączył: 04 Paź 2006
Ja wiem czy ewidentnie skopane? 24MPix to chyba wymagająca matryca a foto wygląda na niewyostrzane w ogóle...
radek_m napisał/a:
Gigantyczny bf?
A może coś z tym?
 

pszczołowaty  Dołączył: 07 Gru 2009
radek_m napisał/a:
. Mikro regulacja w body strasznie rozregulowana ?

Kiedyś ustawiałem mikroregulację o ile sobie dobrze przypominam z 35/2,4 i jak przedobrzylem miałem podobne efekty.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach