lx7  Dołączył: 18 Lip 2015
400-500 na m42
Jestem posiadaczem k-x .Posiadam jupitera 21m ale do ptaków i zwierzyny płochej to mało.Szukałem opini na temat długich ogniskowych w m42 i przeważnie sprawa kończy sie na tair,sonnar 300mm.Konwertery odpadają z wiadomej przyczyny.Widziałem na portalach aukcyjnych takie obiektywy jak soligor czy seimar ale opini o nich jest mało.Może wśród was ktoś posiada takie cuda lub ma lepszy pomysł.Wiem ze ten temat wypływa dosyć często.Nie ukrywam że m42 wzieło sie z kwestii finansowych ale z drugiej strony manualne ostrzenie bardzo mi sie podoba no i wykonanie tych obiektywów jest piekne.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
lx7, pośród sigm znajdziesz 5,6/400 (kilka wersji - najlepsza AF z APO; najtańsza manualna, choć obarczona zauważalną aberracją, to przy obecnych programach graficznych do obróbki zdjęć nie jest ogromnym problemem ), do tego z naszym bagnetem i stykami.
Alternatywą są też obiektywy lustrzane 8/500 (np. Tokina), z wszelkimi zaletami (długość,masa,cena) i wadami (ciemność w wizjerze, specyficzne odwzorowanie nieostrości w tle, jakość nie zawsze najwyższa).

[ Dodano: 2015-07-30, 11:58 ]
Ps. Przy foceniu ptaków "walka" z M 42 bywa czasem zbyt długa : ustawić ostrośc, domknąć przysłonę do wartości roboczej, a obiekt robi wtedy frrrr. ;-)
 
lx7  Dołączył: 18 Lip 2015
Tylko ta sigma to widmo :) A dostępność szkieł m 42 jest dosyć dobra.Tak jak pisałem mam już jupitera i nie miałem problemu ze zrobieniem zdjęcia tylko z odległością .Podchodziłem do saren ale to była masakra musiałem być przynajmniej 50 metrów od nich..Z ptakami też by nie było problemu ale zawsze brakuje odległości :) Wiem że af to wygoda ale mi manual daje też takie poczucie całej magi fotografii.Dzięki temu wiele się uczę i zgłębiam różne tematy z tym związane.Takie 400mm załatwiło by sprawę :)
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
lx7 napisał/a:
Takie 400mm załatwiło by sprawę


Tylko częściowo. :evilsmile: ;-) Spróbuj sfocić wróbla z 10 m tak,by wypełniał ze 2/3 kadru. :-P
 
lx7  Dołączył: 18 Lip 2015
Z tym wróblem to faktycznie dobre :) Ale zawsze w kwestii zwierząt to lepiej zrobić kilka kroków do tyłu niż do przodu.. jęsli chodzi o płochliwość.
 

MarWoj  Dołączył: 15 Mar 2007
lx7 napisał/a:
Tylko ta sigma to widmo


Wersja APO - tak. Mam wersję manualną i cieszy mnie to. 8-) Kilka razy -nawet w wersji oliwkowej- widziałem ją na Aledrogo. Mam jeszcze (nie wiem po co) soligora 5,6/350 z mocowaniem T2. Mogę powiedzieć o nim tylko, że jest. Długi, z preselekcyjną przysłoną, a optycznie przeciętny (a może mnie nie udało się go wykorzystać do końca ?). W każdym razie po nabyciu sigmy ani razu go nie użyłem. Osobiście nie polecam, ale jeśli komuś coś takiego wystarczy, to już jego wybór.

[ Dodano: 2015-07-30, 14:24 ]
lx7 napisał/a:
Ale zawsze w kwestii zwierząt to lepiej zrobić kilka kroków do tyłu niż do przodu.


Najlepiej sprawdza się zasiadka w ukryciu. W tym roku udało mi się napaść sójkę z ok. 15m, ale nie sigmą 400, tylko.... SMC pentaxem F 70-210. ;-) Po wykadrowaniu wyszły całkiem fajne obrazki.

[ Dodano: 2015-07-30, 14:27 ]
O, tutaj się chwaliłem :
http://pentax.org.pl/view...asc&start=11280
 
lx7  Dołączył: 18 Lip 2015
Hmm może znajdzie się ktoś komu się taka manualna znudzi i ją zdobędę :) Ostatnio spedziłem kilka dni urlopu ganiając za zwierzętami po lesie.Wyniki marne bo stawiam pierwsze kroki z fotografią ale zabawa super :)Chce w przyszłości zrobic sobie czatownice bo mam ciekawe miejsce. A sójka fajna gratki :)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach