kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
[TEST] Tanie filtry: system Cokin
Zakupiłem ostatnio to: http://www.amazon.co.uk/d...=neewer+filters
Mając wcześniejsze, niezbyt przyjemne doświadczenia z tanimi, chińskimi filtrami połówkowymi, kupowałem ten zestaw wyłącznie z myślą o uchwytach, etui i ewentualnie filtrach kolorowych, całych.
Gdy tylko przesyłka doszła, przed wyrzuceniem dziadostwa na śmietnik, postanowiłem je przetestować. Aparat (k-30) ustawiłem na statywie, obiektyw Tamron 17-50 na 50mm i przysłonę na f5.6, ISO 200 i czas 1/15s
Najpierw filtry połówkowe:
Scenka:


Wycinki 100%:
Bez filtra:


Oryginalny Cokin P.120


I taniocha po kolei od najjaśniejszego (niestety brak oznaczeń):




Wynik co najmniej zaskakujący! Filtry Neewer poradziły sobie równie dobrze co Cokin. Pewnie można by się doszukiwać jakiś różnic, ale patrząc ogólnie na zdjęcia nie jest źle. Powiem więcej: jest dobrze! A cały zestaw można dostać niewiele drożej niż jeden tylko filtr Cokin-a.

A teraz filtry neutralne. Aparat znów na statyw, w terenie, obiektyw to DA15LTD na f8, ISO 100.
Tutaj też brak oznaczeń, producent twierdzi, że są to filtry ND2, ND4 i ND8. ND2 i ND4 faktycznie obcinają odpowiednio 1 i 2 działki światła, natomiast ND8 będzie około ND16. Nie martwiło by mnie to, gdyż kombinacja dwóch pierwszych filtrów dałaby akurat ND8.
No ale nie to jest problemem. Najpierw obrazki (kolejno cały i 100% crop):
Bez filtra:



ND2



ND4



"ND8"



Filtry na pewno nie są neutralne i znacząco pogarszają obraz. Ale... Nie wszystko stracone! Trochę zabawy suwaczkami w LR i voila!:
"ND8"



Wypadałoby jeszcze zmienić balans bieli na bardziej neutralny, ale moim zdaniem nie jest tak źle. Można używać, finalny obrazek wymaga trochę pracy w PP i będzie się na pewno zadowolonym z efektów.
Wyników tego "testu" nie odniósłbym na pewno do wszystkich tanich filtrów. Nie sądzę aby one wychodziły z tej samej fabryki. Filtry Neewer na pewno mogę polecić na początek zabawy z systemem Cokin. Uchwyty, adaptery, osłony, ściereczki i etui to aż nadto w tej cenie. Dobrze wykonane i spasowane raczej długo posłużą. A filtry można sukcesywnie wymieniać na Cokin czy HiTec pasujące do tych uchwytów.
 
ejlot  Dołączył: 07 Cze 2014
Na początku miałem podobne odczucia jak ty. jednak bo zrobieniu pierwszych prób długiej ekspozycji fotki nadawały się tylko do BW
 

hitman1986  Dołączył: 17 Mar 2008
Kupiłem te same filtry na AliExpress i generalnie jestem zadowolony, także za cenę ok. 22-25 dolarów można uzyskać względnie zadowalające efekty.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach