Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Tryb ostrości w k100
Jak to jest z tym ciaglym pomiarem ostrosci AF.C jesli sledze obiekt ktory sie porusza i zmienia rzeczywista odleglosc od obiektywu, jak szybko aparat reaguje na taka zmiane.
Odnosze wrazenie ze jest tak jakby pomiar byl dokonywany np. co 2s a nie w czasie rzeczywistym.
Zauwazylem to ( a raczej zastanowilem sie nad tym ) kiedy fotografowalem osobe jadaca w moim kierunku na rowerze
efekt byl nastepujacy:
ostro
nieostro okolo 2s
ostro
nieostro okolo 2s
itd.

Czy to tak ma byc ? instrukcja nic o tym nie mowi
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
i raczej nikt ci o tym nic nie powie,
nasz af c w porownaniu do odpowienika z nikona, jest rzenujacy :( jesli chcesz by af faktycznie byl ciagly muszisz trzymac wcisniety spust migawki do polowy i wtedy przesowac obiektyw tak jak poruszajacy sie obiekt, innej opcji nie znalazlem :(
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Cytat
jesli chcesz by af faktycznie byl ciagly muszisz trzymac wcisniety spust migawki do polowy i wtedy przesowac obiektyw tak jak poruszajacy się obiekt


dokladnie tak robie trzymam spust

moze inaczej sformuluje pytanie
czy pomiar ciagly oznacza dokladnie "ciagly"

Pomyslalem sobie ze moze byc tak ze aparat mierzy odleglosc ustawia ostrosc a w chwili kiedy obiekt przesunie sie poza punkt ostrosci o jakas wartosc to aparat tego nie rejestruje do momentu nastepnego pomiaru. Wowczas chyba nie mozna mowic o pracy ciaglej AF.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
tom napisał/a:
żenujący
zgadzam się z tobą Tom. Po tych 2 miesiącach z KaSetką uważam, że to jest jej najpoważniejsza wada. Co gorsza, problemy z ostrzeniem pojawiają się również przy AF.S Nie dalej jak dziś (ups wczoraj, jest już po 24) próbowałem złapać ostrość na czerwony pojedynczy mak rosnący na zielonym polu jakiegoś zboża. Macabra! KaSetka łapała ostrość na wszystko tylko nie na ten jeden, jedyny, samotny, czerwony mak rosnący na jednolicie zielonym polu. Najczęściej to w ogóle nie mogła złapać ostrości :-) Nie wiem czy problem leży po stronie software'u czy po stronie mechanizmu ostrzenia ale powinni w Pentax'ie coś z tym z zrobić
A oto winowajca:
Link1
Link2
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Sluchajcie nie mam kasetki ale istD raczej nie mial lepszego focusa.......
ciaglosc ostrzenia zalezy od czulosci AF - jego zmiany w ostrosci powoduja wlaczenie ponownej dobiegaczki...
Wiec jezeli wedlug AF nie zmienila sie ostrosc to nie bedzie uruchamiac AF.....
Teraz to wszystko zalezy na co skierujesz punkt AF
Nawet w moim istD moglem fotografowac jadace samochody tylko musialem kierowac punkt AF na jakies linie na samochodzie - tak zeby AF mial szanse.....
Nie bronie aF pentaxa ale to co piszecie swiadczy raczej o braku zrozumienia jak dziala AF i jak nim sie poslugiwac - tutaj to co kristofo, zapodal....jak wyobrazasz sobie ze k100D to czyta w twoich myslach? Ze to ten czerwony ma byc w ostrosci? Kepe tuz obok linii i punktow ktore wchodza w pole AF i aparat ustawia ostrosc w rozne miejsca....
Centralne pola AF sa dosc szerokie....niestety

[ Dodano: 2007-06-06, 07:48 ]
acha jak do tego dodasz ew. przesuniecie czujnika AF wzgledem tego co na matowce masz zaznaczone to przy takim motywie masz efekt jaki opisales....
 

asklop  Dołączył: 22 Kwi 2006
Polar napisał/a:
Zauwazylem to ( a raczej zastanowilem się nad tym ) kiedy fotografowalem osobe jadaca w moim kierunku na rowerze
efekt byl nastepujacy:
ostro
nieostro okolo 2s
ostro
nieostro okolo 2s


w K10 tez nie jest slodko, no moze wyostrza nie w interwalach 2 sekundowych, ale tez ma chwile zastanowienia i nie jest to plynne ostrzenie. Nawet z jasnymi szklami. Niestety.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Fafniak napisał/a:
wyobrazasz sobie ze k100D to czyta w twoich myslach?
Ano tak własnie sobie wyobrażam :-D A tak poważnie to oczekiwałbym, że jak skieruje obiektyw na obiekt, który znajduje się w samym centrum kadru a do tego wyróżnia się kolorystycznie z jednolitego tła to ostrość zostanie na ten obiekt ustawiona. Wiem, że pole łapania AF jest spore (chyba, że ustawimy pomiar ostrości w samym centrum). Ale uważam, że w opisanej sytuacji AF powinien zostać ustawiony bez większych problemów.
Jeszcze raz powtórze. AF to najsłabsza strona Kasetki
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
kristofo napisał/a:
jak skieruje obiektyw na obiekt, który znajduje się w samym centrum kadru a do tego wyróżnia się kolorystycznie z jednolitego tła to ostrość zostanie na ten obiekt ustawiona

Dla układu AF nie jest istotny kolor tylko kontrast. Czerwony mak na zielonym tle to dla oka ludzkiego duża różnica a dla AF znikomy kontrast - AF nie widzi koloru.
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Kristofo a wiesz na jakiej zasadzie działa AF?

[ Dodano: 2007-06-06, 08:51 ]
Plwk, byłeś szybszy.
Przy okazji - STO LAT!
 

Polar  Dołączył: 12 Mar 2007
Fafniak podpowiedz mi w jaki sposob aparat miezry odleglosc od obiektu
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
Polar napisał/a:
aparat miezry odleglosc od obiektu
- nie robi tego.......moze dostac najwyzej informacje z obiektywu na jaka odleglosc wlasnie ustawil ostrosc
 

dzerry  Dołączył: 01 Maj 2006
kristofo napisał/a:
tak poważnie to oczekiwałbym, że jak skieruje obiektyw na obiekt, który znajduje się w samym centrum kadru a do tego wyróżnia się kolorystycznie z jednolitego tła to ostrość zostanie na ten obiekt ustawiona.


kristofo, na takie rzeczy szkoda baterii ;-) Rob to w manualu - milo, cicho i legendarny wizjer Pentaksa sie przyda - myslisz, po co oni taki dobry wizjer zrobili ;-)

dz.
 

kristofo  Dołączył: 28 Lut 2007
Ale zebrałem :-D Oczywiście wiem, że AF ustawia ostrośc (w dużym uproszczeniu) dzięki algorytmowy sprawdzania kontrastu. Nie wiedziałem tylko, że kolor nie ma tu znaczenia :oops: Spodziewałem się, że na kontrastujących kolorach AF powinien ustawiać ostrośc bez problemu. No cóż, czlowiek uczy się przez całe życie. Mam tylko nadzieje, że po śmierci juz nie :-D

P.S. Zastanawia mnie tylko jedna sprawa, niedawno byłem na takim wypadzie za miasto z kolego, który ma Canona 300D. Jego aparacik w podobnej sytuacji nie miał problemów z AF. Przy najbliższej okazji postaram się sprawdzić sprawe dokłądniej.

P.S.1 Tak czy inaczej zdania nie zmieniłem!!! AF jest najsłabszym elementem KaSetki
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Michu napisał/a:

Przy okazji - STO LAT!

Przy okazji - dzięki :-)
 

tom  Dołączył: 07 Maj 2007
podsumowujac: pentax nie wywiazal sie w kwestii af - oby nastepny firmware cos wkoncu zmienil na lepsze..
manualne ostrzenie jest fajne, ale do czasu!
 

argawen  Dołączył: 19 Kwi 2006
tom, wiesz, co. Może po prostu nie umiesz robic zdjęć. Mam K10D, czasami AF nie trafia, Ale nie dramatyzuj. Jeżeli masz skopaną Kadyszkę, to oddaj do serwisu, albo sprzedaj. Firmware raczej nic nie zmieni.
 

Fafniak  Dołączył: 19 Kwi 2006
tom, - twoje podsumowanie jest jedyne sluszne.... :-P

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach