modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
No inne, co nie znaczy że ogniskową się zmieniła. Stąd to całe przeliczanie, bo te pole akurat zmienia się zależnie od wielkości sensora i jest podawane dla tej wielkości, dla której docelowo zaprojektowany jest obiektyw ;-)
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
panowie, dzięki za wszelkie linki. mimo matrycy APS-C moje pole widzenia jest coraz szersze ;-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
modrzew napisał/a:
No inne, co nie znaczy że ogniskową się zmieniła. Stąd to całe przeliczanie, bo te pole akurat zmienia się zależnie od wielkości sensora i jest podawane dla tej wielkości, dla której docelowo zaprojektowany jest obiektyw ;-)


Wiem, bo już jakiś czas temu został mi to wytłumaczone.
Oczywiście mogłem na to wpaść sam a właściwie to nawet powinienem :oops:
W między czasie testowałem dwa różne obiektywy ustawione na taką samą ogniskową i pole widzenie było różne, nie za bardzo wiedziałem co o tym myśleć.
Tematu już nie ma, bo był w pierwszych krokach... testowałem zdaje się sigmę 70-300 i DFA 100 na ogniskowych 100mm (kartka papieru zwieszona na ścianie ok.2m od obiektywu) i obiektywy "widziały" inaczej (jeden więcej drugi mniej) co kłóciło się dość mocno z tym że ... ogniskowa to ogniskowa :-P
Tamten temat tez został już wyjaśniony :mrgreen:

Ale niestety ręce opadają jak się czyta:

"Ten standardowy (kitowy) obiektyw typu zoom posiada zakres ogniskowych od 27.5mm do 76.5mm (w formacie 35mm). Wersja OEM"

To jest opis: SMC Pentax-DA L 1:4-5.6 18-50mm DC WR RE :!:

http://allegro.pl/obiekty...5705310514.html

Ja rozumiem że sprzedawca może się nie znać, tak jak kiedyś pisałem gdy poszukiwałem statywu ale tu jest jawne wprowadzanie w błąd, które nie do końca wiem czemu ma służyć?
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
jak na razie "walczę" z obiektywem, jaki był w zestawie, ale widzę, że dy przyjdzie mi rozszerzyć wachlarz szkieł, to do tego czasu chciałbym dobrze rozeznawać się w oznaczeniach obiektywów dla matryc APS-C (również obiektywów sigma, czy tamron).

a mam jeszcze pytanie
wiadomo, że gdybym szukał obiektywu o jak najmniejszej ogniskowej, to warto skupić się na d takim szkłem, które projektowane jest dla APS-C
ale czy mam rozumieć, że gdybym szukał obiektywu o dużej ogniskowej, to dla przykładu Sigma 70-300mm F4-5.6 DG MACRO i przy zastosowaniu przelicznika 1,5 dla tej matrycy, to obiektyw dla tego aparatu (K-3II) zmienia zakres ogniskowej na 105-450?

jeśli to głupie pytanie, to przyjmę chłostę na plecy ;)
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
eR Gie napisał/a:
jeśli to głupie pytanie, to przyjmę chłostę na plecy ;)


Podobno nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi ;-)
Ogniskowa to cecha obiektywu. Ona się nie zmienia w zależności od tego do czego w danej chwili obiektyw jest podpięty.
Tu masz pięknie wyłożone symbole Pentaxa:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=222

A z jakimż to szkłem tak walczysz obecnie?
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
eR Gie, nie zmieniają się ogniskowe! 70mm na apsc daje takie samo pole jak 105mm na małym obrazku albo 170mm na 645. Niepotrzebnie zawracasz sobie głowę tymi śmieciami. Do zapamiętania: 28mm to standard (albo 35mm, jak kto woli) na apsc. Wszystko poniżej tego to szeroki kąt a powyżej to tele.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
ze standardowym... 18-55
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
eR Gie, i jaki to problem? Albo inaczej: jak długo przed apsc robiłeś zdjęcia na FF?
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
No to nie ma co walczyć. To bardzo dobry obiektyw, z którego sporo można wyciągnąć. Oczywiście zależy do czego używasz. Do "codziennych" zastosowań i pejzażu całkowicie wystarczający. Espresso wielokrotnie linkował dokonania swego znajomego:
https://500px.com/pkarwski
Polecam, zwłaszcza żeś z okolic i (być może) kojarzysz miejscówki z galerii.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
nie wiem, czy kiedyś robiłem na pełnej klatce, a to dlatego, że w młodości, korzystałem ze sprzętu ojca - zenit i praktica (musiałbym poszperać w sieci, czy miały pełną klatkę).
moje pytania jakie tu czytacie może są troszkę na wyrost, ale gdy czegoś nie mogę zrozumieć, to chcę to pojąć.

stąd dociekanie o oznakowania obiektywów powiązane z przelicznikiem croppa.

[ Dodano: 2016-01-07, 21:30 ]
Color napisał/a:
No to nie ma co walczyć. To bardzo dobry obiektyw, z którego sporo można wyciągnąć. Oczywiście zależy do czego używasz. Do "codziennych" zastosowań i pejzażu całkowicie wystarczający. Espresso wielokrotnie linkował dokonania swego znajomego:
https://500px.com/pkarwski
Polecam, zwłaszcza żeś z okolic i (być może) kojarzysz miejscówki z galerii.

troche czasu minie, zanim choć podobne osiągnę efekty ;-)
 

Color  Dołączył: 09 Mar 2015
Jak dla mnie przelicznik cropa to takie sztuczne dość pojęcie. Używałem kiedyś lustrzanki analogowej, ale nie na tyle intensywnie, żeby dzisiaj przeliczać ogniskową na standard 35mm.
Ktoś, kto do dzisiaj używa jednego i drugiego systemu, dla niego być może istotne jak jedno szkło będzie zachowywać się na FF i jak na APS-C, ale reszta? Po co to komu? :-P

[ Dodano: 2016-01-07, 21:45 ]
eR Gie napisał/a:
troche czasu minie, zanim choć podobne osiągnę efekty ;-)


Oj tam, oj tam. Nie żebym umniejszał zasługi pkarwski, ale w dużej części to dużo samozaparcia, żeby zdążyć przed wschodem słońca rozłożyć się ze statywem w odpowiednim miejscu, no i oko, które wg mnie można wyćwiczyć ;-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
eR Gie, musisz zapamiętać jedno - ten przelicznik, crop, ekwiwalent, czy jak by go nie nazwać, to tylko uproszczenie, które powstało przez to, że w erze aparatów tradycyjnych najbardziej rozpowszechniony był format klatki 35mm (stąd obecna nazwa - pełna klatka).

No i w momencie, gdy weszła cyfra i rozpowszechnił się format APS-C (fizycznie połowa klatki 35mm), to fotografowie się nieco zaczęli gubić, bo byli przyzwyczajeni jak "widzi" obiektyw przypięty do klatki 35mm. A że na obiektywie zawsze była podana ogniskowa, to każdemu najłatwiej było sobie "przeliczyć ogniskową", co jest dużym skrótem myślowym, bo ogniskowa jest parametrem fizycznym, który zmianie nie ulega, do czego by się obiektywu nie podpięło. Ogniskowa jest cechą układu optycznego, samego, jest niezależna od aparatu.

No ale połowa klatki 35mm widzi o połowę mniej, nie? Patrzy sobie przez środkową część obiektywu w nosie mając jego rogi, prawda? A więc zmienia się pole widzenia układu aparat-obiektyw.

I teraz dochodzimy do sedna - obiektyw dajmy na to 70-300 zawsze ma ogniskowe 70-300 - czy go podpiąć pod pełną klatkę, APS-C, czy pod aparat z telefonu komórkowego. Ale będzie widział co innego! A więc gdybyś chciał kupić sobie do pełnej klatki obiektyw, przez który zobaczysz to samo co przez 70-300 na APS-C, to przy pełnej klatce musiałbyś nabyć obiektyw 105-450. Czyli obiektyw 105-450mm na pełnoklatkowej matrycy jest opowiednikiem w kącie widzenia obiektywu 70-300mm na matrycy APS-C.

A teraz żeby było prościej - skoro nie używasz pełnej klatki, to o niej zapomnij! Dla APS-C obiektyw o ogniskowej około 30mm jest obiektywem standardowym. Wszystko poniżej 30mm jest szerokokątne, a powyżej - tele. Klasycznym obiektywem portretowym jest zaś 55mm ;-)

Idąc dalej - jeśli masz obiektyw projektowany pod APS-C o ogniskowych 18-55 i kupisz przykładowo obiektyw projektowany pod pełną klatkę o ogniskowej 18mm, to na 18mm będą widzieć dokładnie to samo. Nie ma tu różnicy!

To tyle tego przykrótkiego wykładu, mam nadzieję, że pomogłem :mrgreen:

 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Dla mnie ten przelicznik to tylko info czego mogę oczekiwać (jakiego"zbliżenia") gdy zabieram obiektyw z FF (Zenit, Praktica , Kiev, Zorka, Smiena, i jeszcze kilka innych gratów "magicznej FF" a dla mnie małego obrazka) i wkręcam to w Pentax-a. Szczególnie lubię przeliczać duuuże ogniskowe. :) ładnie to wtedy wygląda :)
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
Color napisał/a:
[..]Po co to komu? :-P

chodzi mi o taki przykład, teoretycznie, szukam szkła z dużą ogniskową. obiektyw Pentax smc DA 50-200 mm f/4-5.6 ED WR to koszt ok. 650 zł lub Tamron AF 55-200mm f/4-5.6 Di II LD Macro (zaprojektowany dla FF) i koszt ok. 450 zł - to tylko przykład, ale czy chodzi mi o to, czy dobrze rozumuję, że za mniejsze pieniądze, mam obiektyw pod FF, który przy zastosowaniu z matrycą APS-C daje mi tak naprawdę zakres 82-300

bo gdybym szukał obiektywu obejmujący taki zakres dla mojego aparatu, to cena skoczyłaby radykalnie np. Pentax DA 55-300mm f/4.0-5.8 ED SMC powyżej 1.300 zł

mam nadzieję, że teraz udało mi się wytłumaczyć, o co mi chodzi ;)



Fenol napisał/a:
[...]I teraz dochodzimy do sedna - obiektyw dajmy na to 70-300 zawsze ma ogniskowe 70-300 - czy go podpiąć pod pełną klatkę, APS-C, czy pod aparat z telefonu komórkowego. Ale będzie widział co innego! A więc gdybyś chciał kupić sobie do pełnej klatki obiektyw, przez który zobaczysz to samo co przez 70-300 na APS-C, to przy pełnej klatce musiałbyś nabyć obiektyw 105-450. Czyli obiektyw 105-450mm na pełnoklatkowej matrycy jest opowiednikiem w kącie widzenia obiektywu 70-300mm na matrycy APS-C.[...]


czyli w drugą stronę ten przelicznik, a nie tak jak liczyłem? o.O
 

kojut  Dołączył: 13 Kwi 2011
eR Gie, a jaki masz aparat?
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
kojut napisał/a:
eR Gie, a jaki masz aparat?

pentax K-3II
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
@eR Gie
Obiektywy: zaprojektowany na APS-C 50-200mm i 50-200 zaprojektowany dla FF podpięte pod APS-c "widzą" dokładnie to samo.
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
eR Gie napisał/a:
Pentax smc DA 50-200 mm f/4-5.6 ED WR to koszt ok. 650 zł lub Tamron AF 55-200mm f/4-5.6 Di II LD Macro (zaprojektowany dla FF) i koszt ok. 450 zł - to tylko przykład, ale czy chodzi mi o to, czy dobrze rozumuję, że za mniejsze pieniądze, mam obiektyw pod FF, który przy zastosowaniu z matrycą APS-C daje mi tak naprawdę zakres 82-300

bo gdybym szukał obiektywu obejmujący taki zakres dla mojego aparatu, to cena skoczyłaby radykalnie np. Pentax DA 55-300mm f/4.0-5.8 ED SMC powyżej 1.300 zł


Źle rozumujesz - obiektyw Pentax DA 50-200 mm f/4-5.6 ED WR "przy zastosowaniu z matrycą APS-C daje Ci tak naprawdę zakres 75-300"

To jest dokładnie ten sam zakres, niezależnie czy obiektyw jest projektowany pod FF czy pod APS-C. Jedyne co, to obiektyw projektowany pod APS-C podpięty pod FF nie pokryje Ci obrazem całej matrycy, będziesz miał czarne rogi, bo jest projektowany dla fizycznie mniejszego sensora ;-)
 
maser  Dołączył: 15 Lut 2009
Po prostu będziesz miał winietę :) dołączoną do obiektywu.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
panowie, teraz wszystko zrozumiałem.
trzy ostanie posty ... zresztą wszystkie .... i zamieszczone wyżej odnośniki pomogły spojrzeć na problem inaczej.
serdecznie dziękuję każdemu z osobna jak i wszystkim którzy się tu udzielili.

niech ten wątek będzie lekturą dla innych laików ;)

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach