eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
symbole na obiektywie
przed podjęciem decyzji o kupnie aparatu, czytałem różne recenzje i testy.
teraz nie mogę znaleźć informacji, jaka utkwiła mi w głowie, a dotyczy przelicznika ogniskowej dla matrycy APS-C (jedne źródła podają 1,5 inne 1,6).

w lekturze, wyczytałem (tak mi się wydaje), że jakieś oznaczenie na obiektywie informuje, czy obiektyw podane wartości ma dla matrycy FF czy dla APS-C

czy ja coś źle kojarzę, czy rzeczywiście jakieś strzępy informacji utkwiły mi w głowie?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
eR Gie napisał/a:
w lekturze, wyczytałem (tak mi się wydaje), że jakieś oznaczenie na obiektywie informuje, czy obiektyw podane wartości ma dla matrycy FF czy dla APS-C


Ogniskowa to ogniskowa - jest wartością fizyczną i się nie zmienia. Na obiektywie więc jest zawsze podana po prostu ogniskowa.
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Re: symbole na obiektywie
eR Gie napisał/a:
przed podjęciem decyzji o kupnie aparatu, czytałem różne recenzje i testy.
teraz nie mogę znaleźć informacji, jaka utkwiła mi w głowie, a dotyczy przelicznika ogniskowej dla matrycy APS-C (jedne źródła podają 1,5 inne 1,6).

w lekturze, wyczytałem (tak mi się wydaje), że jakieś oznaczenie na obiektywie informuje, czy obiektyw podane wartości ma dla matrycy FF czy dla APS-C

czy ja coś źle kojarzę, czy rzeczywiście jakieś strzępy informacji utkwiły mi w głowie?


Wartość podana na obiektywie - ogniskowa - to jego własność fizyczna i nie zmienia się bez względu na to, do jakiego aparatu podepniesz. Informacja o której mówisz, to racze informacje do jakiego systemu obiektyw był projektowany np. obiektywy DA Pentaxa były projektowane pod APS-c, co nie znaczy że niektóre nie będą robić poprawnych zdjęć na FF.
Tu trochę informacji:
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=49868
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Ogniskowa to fizyczny parametr obiektywu i nie zależy od tego do czego ów słoik podepniesz.
Nie stosuje się podawania "przeliczonych ogniskowych" na obiektywach. Spotkałem się z tym tylko raz na starym kompakcie Kodaka.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
Re: symbole na obiektywie
Lustro napisał/a:
[...]np. obiektywy DA Pentaxa były projektowane pod APS-c, co nie znaczy że niektóre nie będą robić poprawnych zdjęć na FF.[...]


o, to chyba o to mi chodziło.

czyli, jeśli mam aparat z matrycą APS-C i własnie obiektyw DA, a na nim wartości 18-55 i chciałbym fotografować nocne niebo, to nie muszę stosować przelicznika ekwiwalentu ogniskowej?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Jeśli masz na myśli regułę 600, to musisz przeliczyć ogniskową na "ekwiwalent dla FF", bo obliczenia dla reguły 600 bezpośrednio tyczą się klatki małoobrazkowej.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
czyli dla ogniskowej 18 przy matrycy APS-C prawidłowy wzór, to
600 ÷ (18*1,5) ?
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
Dokładnie :-)
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
ok, dzięki - jedno rozwiązane ;)

a jak przeliczać, gdy podepnę obiektyw projektowany dla FF?
 

modrzew  Dołączył: 07 Gru 2008
Tak samo.

Obiektyw "projektowany pod FF" a "projektowany pod APS-C" różnią się wielkością pola obrazowego rzutowanego na matrycę/film. Niepotrzebnie łączysz to z pojęciem ogniskowej.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
dziękuję wam, wszystko już jest jasne, podziękować jeszcze raz
 

Lustro  Dołączył: 10 Lip 2013
Re: symbole na obiektywie
eR Gie napisał/a:
Lustro napisał/a:
[...]np. obiektywy DA Pentaxa były projektowane pod APS-c, co nie znaczy że niektóre nie będą robić poprawnych zdjęć na FF.[...]


o, to chyba o to mi chodziło.

czyli, jeśli mam aparat z matrycą APS-C i własnie obiektyw DA, a na nim wartości 18-55 i chciałbym fotografować nocne niebo, to nie muszę stosować przelicznika ekwiwalentu ogniskowej?


Nie znam się na astrofotografii i nie mam pojęcia co to jest reguła 600. Ale jakikolwiek obiektyw podepniesz do APS-c - DA, F, M czy m42, to musisz przeliczyć ogniskową - jeżeli ta "reguła 600" odnosi się do wartości dla FF. Współczynnik zależy od wielkości matrycy, a nie od opisu/oznaczenia/docelowego systemu itd. obiektywu.
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
no teraz będę o tym pamiętać - serdecznie dziękuję
 
dzidzi  Dołączył: 21 Lis 2011
eR Gie napisał/a:
w lekturze, wyczytałem (tak mi się wydaje), że jakieś oznaczenie na obiektywie informuje, czy obiektyw podane wartości ma dla matrycy FF czy dla APS-C


To jest bardzo ważne, bo wprowadzą cię mądrale w kozią dupę, SIGMA EX to najlepsza wersja wykonania,
DG to obiektyw pod FF czyli pełną klatę, DC to obiektyw tylko pod APS-C.

Możesz sam poszukać google nie boli:
https://www.google.pl/sea...8EMH4ygP29ZagAg
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
dzidzi napisał/a:
[...]DC to obiektyw tylko pod APS-C.[...]

mój obiektyw, który był w zestawie takiego symbolu niema - czy to znaczy, że mam go wywalić?

dzidzi napisał/a:
Możesz sam poszukać google nie boli[...]

może i nie boli, ale gdyby nie fora, to wyszukiwarka nie pokazałby żadnych wyników i na przyszłość daruj sobie takie uwagi - nie mniej.... dziękuję ;-)
 

Fenol  Dołączył: 31 Sie 2010
eR Gie, widać nie masz obiektywu Sigmy, bo to o ich oznaczeniach napisał dzidzi. W zasadzie nie wiem co jego post miał tu wnieść ;-)
 

eR Gie  Dołączył: 26 Gru 2015
no tak, a ja głupi cip, nie napisałem, na wstępie, że chodzi mi o obiektyw pentax'a :roll:
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
eR Gie napisał/a:
jakieś oznaczenie na obiektywie informuje, czy obiektyw podane wartości ma dla matrycy FF czy dla APS-C

http://pentax.org.pl/wiki..._-_terminologia
 

schwefel  Dołączył: 17 Gru 2007
dzidzi napisał/a:
SIGMA EX to najlepsza wersja wykonania

Kiedyś tak było, teraz Sigma podzieliła na Art, Contemporary i Sport.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
modrzew napisał/a:
Ogniskowa to fizyczny parametr obiektywu i nie zależy od tego do czego ów słoik podepniesz.
Nie stosuje się podawania "przeliczonych ogniskowych" na obiektywach. Spotkałem się z tym tylko raz na starym kompakcie Kodaka.


Ale niekiedy można się podrapać po głowie, bo niby to 50mm i to 50mm a pole widzenia inne?
http://www.optyczne.pl/po...d0=672&add1=283
Oczywiście dla "starych wyjadaczy" wyjaśnienie jest proste a ja musiałem kiedyś się o to na forum dopytywać :mrgreen:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach