Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Helios 44M-x swirly bokeh
Witam

Chciałbym poprosić osoby które robiły przeróbki Heliosów o podzielenie się informacjami co i jak.
A dokładniej który model przerabiali i którą soczewkę/soczewki odwracali.
Zdjęcia mile widziane, tylko błagam na jakimś hostingu co by po miesiącu nie zniknęły (osobiście korzystam z http://phototive.com i http://fotosik.pl i jak na razie jest ok)
Z informacji które znalazłem wynika że najlepsze efekty można uzyskać z 44M i 44M-2 z kolei 44M-7 jest uważany za bardzo ostry i czy w związku z tym jest w ogóle sens przerabiania tego modelu.
Kto pierwszy :-B
 

DanielZ  Dołączył: 07 Lut 2012
Helios 44M6-58 odwrócenie pierwszej soczewki - tej bliżej matrycy ;)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Do takich przeróbek najlepsze są H 44 (m39) i H44-2 nie tyle ze względów optycznych co mechanicznych (łatwiej rozebrać) Obróciłem soczewkę najbliższą do przesłony w sekcji od strony aparatu. Przykład w "pokaż swój bokeh". H 44 M7 podobno najbardziej ostry i kontrastowy. Mam 8 różnych H44 i akurat wśród nich 7 nie jest najlepszy. Mimo, że większość w "fabrycznym"stanie to najlepszy okazał się używany H 44 M z KMZ 1982.
Nowych to szkoda rozkręcać ale kiedyś wymieniłem tylną podrapaną soczewkę na dobrą z innego H44 który z kolei miał podrapaną przednią i nie popsułem korekcji, a i trochę pomogło
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Szkoda czasu i obiektywu. Efekty mizerne, a szkło praktycznie nie do użytkowania. Lepiej zapolować na jakiegoś konkretnego bokehowca. :roll:

Helios 44-2
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
Ja mam coś w ten deseń...Helios 44-2, odwrócona przednia soczewka.

 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Witam, dzięki za odzew. :-B


@DanielZChociaż to chyba nie swirly to jednak intrygujący bokeh, wygląda jak by zdjęcie było robione nad wodą. Co jest tłem na tym zdjęciu?

Swirl jest dla mnie interesujący, chyba dla tego że nie potrafię takiego efektu osiągnąć. Jak oglądam zdjęcia np. @ADestroyer i @gonia65 czuje się trochę tak jak na filmie Hitchcoka w scenie ze schodami.

Metoda @JacekK "Obróciłem soczewkę najbliższą do przesłony w sekcji od strony aparatu" mnie zaciekawiła bo myślałem że jest niemożliwa z racji szerokości ale jednak się da.
Niestety coś chyba źle robię więc proszę o podpowiedz jak.
Jak daleko jest (mniej więcej) tło na którym powstaje ten zakręcony bokeh?
I co nim jest (to już bardziej ciekawość), np. na zdjęciach z tego wątku.
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008


Inna wersja z obróconą dodatkowo tylną soczewką

chyba bez różnicy
 

gonia65  Dołączyła: 06 Sie 2008
U mnie, jakieś krzaczki i trawy w tle. Jak daleko nie pamiętam :)
 

DanielZ  Dołączył: 07 Lut 2012
Sid Gotama napisał/a:


@DanielZChociaż to chyba nie swirly to jednak intrygujący bokeh, wygląda jak by zdjęcie było robione nad wodą. Co jest tłem na tym zdjęciu?


Tylko zroszona trawa :)
 

JacekK  Dołączył: 08 Wrz 2008
Bardzo przyjemne.
Tu istotą rzeczy nie jest normalny obraz z ładnym, mięciutkim bokehem tylko ten charakterystyczny wir.
 

0bleblak  Dołączyła: 15 Cze 2011
espresso napisał/a:
Zdaje się iz ładniejsze efekty uzyskuje się przez zastosowanie obiektywów rzutnikowych. Więcej info http://www.pentaxforums.c...ens-club-4.html


Ładniejsze :oops:
 

adrian87  Dołączył: 21 Lis 2014
Żeby był swirly nie trzeba heliosa :) petri 50mm f2 :)

 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Kontynuując temat heliosa.
Poszukując filmu jak rozebrać 44-2 trafiłem na takie coś:
https://youtu.be/a7El9GzKk24

Od 2:07 chodzi mi o malowanie obrzeży soczewek, no ale nie na taki kolor :-P
Czysto teoretycznie, jeżeli pomalował bym obrzeża soczewek na czarno to mogło by to poprawić nieco kontrast zdjęcie?
 
Krzychoo  Dołączył: 13 Wrz 2006
Dla poprawy kontrastu załóż lepiej filtr polaryzacyjny i/lub osłonę przeciwsłoneczną. Oprócz wyeliminowania światła odbitego powłoki polara będą o niebo lepsze od tego, co oferuje radziecka myśl techniczna, znacznie poprawi się praca pod światło.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
A czy zna ktoś sposób jak w tym obiektywie (przerobionym na swirl) zwiększyć maksymalną odległość ostrzenia.
Po przeróbce na swirl ten obiektyw nadaje się tylko do makro i właściwie nic z nieco dalszego planu nie sfotografujemy a przydało by się nieco dalej.

Pamiętam artykół o jakimś fotografie który pisal właśnie o przerabianiu heliosa na swirl, pisal że kiedyś się podzieli wiedzą co i jak zrobił ale nie tak od razu, bo za dużo czasu i energii poświęcił na przeróbki by tak od razu się nimi dzielić.
Jak przerobić na swirl już każdy wie ale ja pamiętam że zdjęcia ktore pokazywał (zrobione przerobionym heliosem) były jak zdjęcia z normalnego obiektywy 55mm ale z tym efektem.

Ma ktoś jakieś pomysły?
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Sid Gotama napisał/a:
zwiększyć maksymalną odległość ostrzenia

Nie ruszasz tylnej soczewki tylko przednią.
Na szczegóły musisz zaczekać aż zobaczę się z kolegą, który to zrobił i jego obiektyw ostrzy normalnie.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
O ile pamiętam, przednią soczewkę odwraca się do góry nogami, to pierwsza wersja, lub wyjmuje, to wersja druga.
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Zdano napisał/a:
Sid Gotama napisał/a:
zwiększyć maksymalną odległość ostrzenia

Nie ruszasz tylnej soczewki tylko przednią.
Na szczegóły musisz zaczekać aż zobaczę się z kolegą, który to zrobił i jego obiektyw ostrzy normalnie.



Ok, poczekam.
Ja mam odwróconą tylną (pierwszą od body) efekt jest więc się wiecej nie bawiłem.
 

plwk  Dołączył: 21 Kwi 2006
Wygooglałem, że odwraca się przednią soczewkę, tyko trzeba dołożyć pierścień dystansowy bo jest kolizja.
https://www.youtube.com/watch?v=_sEXubrUupA
 

majtek  Dołączył: 16 Cze 2011
Tele też można przerobić na swirly bokeh?

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach