malwina  Dołączyła: 04 Lut 2014
Wybór Heliosa i mocowania M42
Witam.

Posiadam K5-II i chciałabym kupić Heliosa i spróbować osiągnąć ten piękny swirly bokeh. Z tego co widzę to Helios 44-2 przy odrobinie szczęścia i jeszcze większej odrobinie wprawy potrafi taki efekt osiągnąć.

Jest kilka szkieł na wiodącym portalu aukcyjnym w granicach 90-130 złotych i mam pytanie czy można brać to szkło jeśli opis mówi, że stan wizualny i techniczny b.d. oraz jest zdjęcie, gdzie obiektyw wygląda jak nowy. Czy są jakieś różnice w starszych i młodszych modelach i na co jeszcze zwrócić uwagę ?

I jeszcze pytanie gdzie kupić mocowanie gwintu M42 i też mam prośbę o wyjaśnienie na co patrzeć wybierając tą a nie inną przejściówkę ?

Pozdrawiam
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
malwina napisał/a:
chciałabym kupić Heliosa i spróbować osiągnąć ten piękny swirly bokeh. Z tego co widzę to Helios 44-2 przy odrobinie szczęścia i jeszcze większej odrobinie wprawy potrafi taki efekt osiągnąć.

To tak na skróty:
- są różnice w modelach;
- większość jest modyfikowanych (homemade w celu osiągnięcia zakręconego bokeh'u);
- wprawa w osiągnięciu efektu jest mile widziana;

malwina napisał/a:
I jeszcze pytanie gdzie kupić mocowanie gwintu M42 i też mam prośbę o wyjaśnienie na co patrzeć wybierając tą a nie inną przejściówkę ?

Serwisy aukcyjne i jedynie oryginał Pentax'a. ;-)
 
malwina  Dołączyła: 04 Lut 2014
Dziękuję za odpowiedz ADestroyer , a jeśli chodzi o zmodyfikowane Heliosy, to wolałabym takich uniknąć ze względu na to, że używałabym go również do portretów.

Czy taki adapter to jest to, czego potrzebuję do 44-2 ?

http://www.ebay.co.uk/itm...LAAAOxyFd1SKEvo
 
dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
Pytaj sprzedawcę, czy po wkręceniu obiektywu w adapter skala obiektywu będzie u góry. Różnie to bywa potem.
 

krzychu1979  Dołączył: 17 Wrz 2011
Aby osiągnąć to co tutaj nazywamy "swirly bokeh" musisz obiektyw przerobić. Ale później nie będzie się on nadawał ani do portretu, ani do niczego innego. Druga sprawa, że ceny Heliosów w uk są delikatnie mówiąc chore.
Adapter z linku może być, jednak ich jakość pozostawia wiele do życzenia.
 

gGrzegorz.W. Ch  Dołączył: 07 Sie 2012
Ja kupiłem za 5PH to naprawdę chore ;)
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
http://allegro.pl/adapter...5742855607.html
To jest poza drogim oryginałem, najlepszy adapter M42/Pk . Mam oryginał i kilka tych właśnie na stałe pozostawionych na obiektywach. Ostrzy na nieskończoność i idealnie pozycjonuje obiektyw w body. Jeżeli chodzi o Heliosy, to każdy z nich ma tendencje do "podkręcania" tła tworząc tzw "swirly bokeh". Jego skala w głównej mierze zależy od odległości tła od obiektu i przede wszystkim od tła. Im tło ma więcej drobnych kontrastowych elementów- tym efekt jest wyraźniejszy. Mam kilka modeli Heliosów i w każdym ten efekt występuje, nawet w najnowszym 44M-7. Na początek polecam 44-2. Jest to jeden z ostrzejszych modeli, a poza tym jak przyjdzie Ci do głowy przeróbka- to jest najłatwiejszy do rozebrania. Zarówno przeróbka jak i powrót do pierwotnego stanu to kwestia poniżej 5 min.
Tak kręci 44-2 po przeróbce
[/img]
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
malwina napisał/a:
Czy taki adapter to jest to, czego potrzebuję do 44-2 ?

http://www.ebay.co.uk/itm...LAAAOxyFd1SKEvo


Do kosza z nim. Szkoda kasy. Szukaj takich (nie potrzeba żadnych kluczyków i wszystko jest na miejscu):
ASAHI PENTAX M42 to K-MOUNT Adapter

Przerabiany Helios (już o tym kiedyś wspominałem) mimo, że może i fajnie kręci to nie nadaje się do niczego, a tym bardziej do robienia zdjęć. Jeżeli zależy Ci na fotografii portretowej z wykorzystaniem swirly bokeh to jednie Helios 40-2. ;-)
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Jak ma być tanio ale z pewnym dreszczykiem emocji bo nigdy nie wiadomo gdzie wypadnie skala (choć wbrew złym językom bardzo często wypada tam gdzie powinna):
http://www.ebay.com/itm/S...WUAAOSwEgVWTsD~

Jak ma być przewidywalnie i nie za drogo to propozycja @Narado

Jest jeszcze taki co załatwia od razu sprawę popychacza bo z tym się też będziesz musiała zmierzyć ale nie chodzi mi o ten z bardzo szerokim kołnierzem bo ten "załatwi" Ci nie skończoność.

Jak ma być wykwintnie i na bogato to propozycja @ADestroyer jak najbardziej.

A jak jesteś kobietą wyzwoloną i masz w pokoju tokarkę to możesz spróbować tej metody :mrgreen: :
http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=50068

A tu troszkę o swirly: http://pentax.org.pl/viewtopic.php?t=50118
 
malwina  Dołączyła: 04 Lut 2014
Dziękuję za tyle odpowiedzi, podpowiedzi i porad - nie spodziewałam się takiego odzewu.

Gdybym 3 lata temu wiedziała, że istnieje taki obiektyw jak Helios 40-2, to nie kupiłabym Samyanga 85mm. Lubię koreańczyka więc na pewno go nie sprzedam. Zdjęcia robię czysto amatorsko rodzinie i znajomym, dlatego też zdecydowałam się na niemodyfikowany 44-2 i adapter zaproponowany przez Narado.

Będę próbować i jeśli uda mi się osiągnąć zamierzony efekt, to pokażę moje zdjęcia w odpowiednim dziale.

Pozdrawiam
 

Sid Gotama  Dołączył: 10 Paź 2013
Jest jeszcze coś takiego:
http://allegro.pl/adapter...5578547299.html

Pamiętam że go na forum polecano, dobrze pozycjonuje i załatwia problem z popychaczem.
Niestety jak jest naprawdę musiał by się wypowiedzieć ktoś kto używał, ja tylko pamiętam że gdzieś dzwoniło, też chyba jakiś temat z heliosem ale już szukać mi się nie chce.
 
barmiska  Dołączył: 27 Sie 2014
Adapter z kołnierzem mam, używam, tylko od razu wywaliłem blaszkę blokującą.
Kołnierz blokuje bolec przysłony w obu moich Heliosach.
Skala ostrości jest u góry, ale przy robieniu zdjęć pionowych :)
Pzdr
 

ADestroyer  Dołączył: 16 Cze 2010
Sid Gotama napisał/a:
Jak ma być wykwintnie i na bogato to propozycja @ADestroyer jak najbardziej.

Nie chodzi o żadną wykwintność, za dobre rzeczy trzeba po prostu dobrze zapłacić (jak to mówią: na tanie rzeczy stać tylko ludzi bogatych). ;-)

malwina napisał/a:
Gdybym 3 lata temu wiedziała, że istnieje taki obiektyw jak Helios 40-2, to nie kupiłabym Samyanga 85mm.

Najnowsza konstrukcja to nie jest albowiem: według zachowanych ustnych przekazów, obiektyw Helios-40 został zaprojektowany w latach pięćdziesiątych przez genialnych radzieckich inżynierów z KMZ jako przyrząd naukowy, służący do fotografowania przebiegów wyświetlanych na ekranach oscyloskopów. ;-)
 
dalco  Dołączył: 03 Lip 2012
Narado napisał/a:
Mam oryginał i kilka tych właśnie na stałe pozostawionych na obiektywach

Jaki masz patent na przymocowanie adaptera do gwintu? Na kleju? Jakim, typu kropelka?
 

Narado  Dołączył: 17 Lis 2011
dalco, odrobina dwuskładnikowego epoksydu. Poza tym w obiektywach w których "dupka" obiektywu przykrywa bolec blokujący obiektyw (znajdujący się w korpusie), nawiercam otwór na ten bolec. Dzięki temu obiektyw można zdjąć tylko po wciśnięciu blokady tak jak w obiektywach z bagnetem Pk. Jako szablonu do wyznaczenia punktu wiercenia używam adaptera z kołnierzem (nieostrzącego na nieskończoność) który ma nacięcie na ten bolec.

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach