Matt2  Dołączył: 05 Cze 2007
Czy telekonwerter lub inne cacko umożliwia AF w manualach?
Pewnie większość osób to pytanie zdziwi, ale widziałem gdzieś informację, że zastosowanie telekonwertera z elementem optycznym (soczewką) sprawia, że po podłączeniu manualnego szkła (bez autofokusa) możliwe jest automatyczne sterowanie ostrością przez body. Tzn. - czy to znaczy, że po podłączeniu manualnego szkła przez telekonwerter jest dostępna funkcja autofokusa? Jak to wygląda w praktyce????


Dzięki
Matt
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Jest to niemozliwe.
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
kivirovi napisał/a:
Jest to niemozliwe.


też mi się tak wydawało ;-)

http://www.bdimitrov.de/kmp/
teleconverters
F 1.7X AF
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
Nie ma takiego konwertera. Moze Ci chodzi o przejsciowke na m42, dzieki ktorej w systemie canona mozna uzyskac potwierdzenie ostrosci, czyli aparat robi pik, gdy Ty ostrzysz manualnie.
Albo o taka przejsciowke w systemie nikona, ktora umozliwia ostrzenie w nieskonczonosci.
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
kivirovi napisał/a:
Nie ma takiego konwertera

Tu akurat nie masz racji. Istnieje takie urządzenie choć nie jest w produkcji. Na e-bayu dochodzą do 1000 zł za szt.
 

^mmm^  Dołączył: 04 Paź 2006
kivirovi napisał/a:
Nie ma takiego konwertera.


A SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER to co ? :evilsmile:
 

cypis  Dołączył: 18 Gru 2006
Hmm... Po szybkim przejrzeniu paru zagranicznych stron (głównie jakieś fora) wygląda mi - przy mojej dolnougandyńskiej angielszczyźnie ;-) - że SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER ma jednak tę cudowną właściwość (chociaż gdzieś tam, ktoś pisał, że raczej z obiektywami z pozycją A na pierścieniu przesłon). Nie jestem pewien, ale... wygląda, że takie cacko istnieje. :-/

[ Dodano: 2007-06-15, 15:45 ]
Zdano napisał/a:
kivirovi napisał/a:
Nie ma takiego konwertera

Tu akurat nie masz racji. Istnieje takie urządzenie choć nie jest w produkcji. Na e-bayu dochodzą do 1000 zł za szt.


a ja spotkałem na jakimś forum, że koleś kupił za 60 funtów :shock: ... Ja też chcę!!!!!
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Jak by co można go nawet kupić http://cgi.ebay.pl/RARE-P...VQQcmdZViewItem

Cytat
koleś kupił za 60 funtów

Albo to było dawno, albo miał trochę szczęścia.

 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Niedawno ktoś chyba sprzedawał je u nas. Wywiązała się nawet dyskusja, na jakiej zasadzie to działa.
 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
cypis napisał/a:
Nie jestem pewien, ale... wygląda, że takie cacko istnieje. :-/


istnieje istnieje
jak już napisałem
"
http://www.bdimitrov.de/kmp/
teleconverters
F 1.7X AF
"

a tu jak i z czym działa
http://www.pentaximaging....1%5B1%5D.7X.pdf
 

kivirovi  Dołączył: 25 Kwi 2006
ups.
No wlasnie jak to moze dzialac?
I czy to ma sens jakikolwiek przy cenie 1000zl i mnozniku 1,7x?

Przyjrzalem sie temu i wyglada na to, ze fokusowanie polega na poruszaniu sie soczewki konwertera, zas obiektyw pewnie trzeba ustawic na nieskonczonosc. Efekt jest pewnie posredni jak ten miedzy uzyciem konwertera i pierscieni. Jesli do macro, to mogloby byc praktyczne...

 
GrzegorzQ  Dołączył: 20 Lut 2007
kivirovi napisał/a:
ups.
No wlasnie jak to moze dzialac?
I czy to ma sens jakikolwiek przy cenie 1000zl i mnozniku 1,7x?


Może to działać w ten sposób że w konwerterze są ruchome soczewki którymi steruje body.
Z tego co pamiętam to nie jest to "pełny" autofocus, tzn nie działa w pełnym zakresie ogniskowych z każdym obiektywem. Po ludzku - jak ustawisz pierścieniem na obiektywie manualnym ostrość na nieskończoność - to telekonwerter nie ustawi ostrości na obiekt w odległości 0,5m - po prostu zabraknie mu zakresu ruchu soczewek.

czyli i tak trzeba zgrubnie kręcić pierścieniem ostrości na obiektywie a doostrzać już można AFem

do czego się przydać
albo do zrobienie z manualnego SMC-M 50mm f1,4 - "SMC-F 80mm f2,4"
albo - jak zwykle - przy nieprodukowanych "rare" - do kolekcji
 
Matt2  Dołączył: 05 Cze 2007
 
Są też konwertery AF innych firm, np. Tamron (Tamron AF 1.4X Tele-Converter Pentax mount) - tańszy, Pentaxa 2x AF teleconverter, Kenko Teleplus MC-4 DG for Pentax AF 2x, też tańszy, Tamron Tele-Converter AF 2X Camera Lens for Pentax AF... Nie wiem jak z jakością i ostrością poszczególnych modeli...

Czyli to by było fajne zakupić jasne szkło manualne i konwerter - pewnie AF by szybko chodził (bo tylne ogniskowanie), a i jakość (ostrość) całkiem niezła chyba...


Matt :mrgreen:
 

Michu  Dołączył: 18 Kwi 2006
Matt2 - mam Tamrona x1.4.
Zresztą było już na forum o tym niejednokrotnie. Jakość obrazu prawie identyczna - pod tym względem jest świetnie. Ale współpraca z AF to jak picie browara przez słomkę.
 
Matt2  Dołączył: 05 Cze 2007
 
Michu napisał/a:
Matt2 - mam Tamrona x1.4.
Zresztą było już na forum o tym niejednokrotnie. Jakość obrazu prawie identyczna - pod tym względem jest świetnie. Ale współpraca z AF to jak picie browara przez słomkę.


Ja cie... krajan z Bydgoszczy...

Matt
 

Zdano  Dołączył: 23 Paź 2006
Matt2, AF z obiektywami manualnymi jest tylko możliwy z tym konkretnym modelem SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER . Innych telekonwerterów to nie dotyczy.
 
Matt2  Dołączył: 05 Cze 2007
Zdano napisał/a:
Matt2, AF z obiektywami manualnymi jest tylko możliwy z tym konkretnym modelem SMC PENTAX-F 1.7X AF ADAPTER . Innych telekonwerterów to nie dotyczy.


Teraz dopiero zobaczyłem, że tu aż 15 pentaksiarzy z Bydgoszczy... No nie Panowie - czyżby w tym mieście był sklep z Pentaksami? Czy wszyscy raczej vie net się zaopatrują? :mrgreen:


Czyli ten jeden tylko model pozwala używać AF w szkłach manualnych...


Matt
 

cotti  Dołączyła: 20 Kwi 2006
na PPD podpielam moja ukochanego rikenona 50/1.4 do takiego konwertera i nagle okazalo sie, ze zachowuje sie tak, jakby mial AF...
 

wiktor33  Dołączył: 19 Kwi 2006
SMC Pentax-F 1.7x AF Adapter, nr 1017491. Mam go od ponad 10 lat. Rzeczywiscie z 50/1.4 sprawuje sie niezle, ale z czyms dluzszym, np. Sonnar 4/300 jest po prostu rewelacyjny. Trzeba jedynie recznie nastawic przyblizona odleglosc fotografowania, a on doostrza obraz nadzwyczaj szybko i bardzo precycyjnie.
Zdaje sie, ze inne marki tego nie maja.
pozdr.
wiktor33

[ Dodano: 2007-06-15, 21:39 ]
Ups, nie zauwazylem postu o innych markach…
Zapomnialem dodac, ze dziala tez ze wszystkimi szklami M-42 przez adapter K.
Flektogona 2.4/35 zamienia w calkiem niezle makro.
 

valdi99  Dołączył: 08 Cze 2006
AF 1.7x to w ogóle jeden z najlepszych konwerterów (pomijając sam AF). Wiem co mówię, bo mam takowy. Były na wyprzedaży w Apollo ze 4 lata temu i to po 90zł o ile dobrze pamiętam :shock:

Wyświetl posty z ostatnich:
Skocz do:
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach